שתף קטע נבחר

פומפיי של בריטניה: כך חיו לפני 3,000 שנה

גרו בבתי עץ על הנהר, אכלו חזירי בר ודגים, גידלו כבשים ועגלים - ואז שריפה השמידה ברגע את הכול. הארכיאולוגים מוקסמים מאתר חפירות נדיר באנגליה

 

 

זה אחד מהאתרים הארכיאולוגים המרשימים באירופה, והוא מעניק ידע בלתי נדלה על החיים בתקופת הברונזה. ב-15 החודשים האחרונים נחפר מדי יום אתר "מאסט פארם" במזרח אנגליה, והארכיאולוגים נדהמים כל פעם מחדש מהממצאים. בכתבה נרחבת ב-CNN מתואר האתר הנדיר, שכבר מכונה "פומפיי הבריטי".

 

בבלוג של חופרי האתר הם לא מהססים לתאר את ההתרגשות. "כד פשוט פנטסטי", "אריגים ממש מרהיבים", "אתר פשוט מדהים", "חפירה של פעם בחיים", הם רק חלק מהתיאורים.

אתר החפירות באנגליה ()
אתר החפירות באנגליה

עד כה מצאו שם הארכיאולוגים, פרט לכלי חרס ואריגים, גם כלי מתכת וקורות עתיקות. מנהל האתר מארק נייט אמר כי החפירה מעניקה "תמונה אותנטית" לחיים לפני 3,000 שנה, בעזרת היישוב מתקופת הברונזה שהתגלה במקום.

 

כבר ב-1999 החלו ארכיאולוגים להתעניין באתר, לאחר שבחימר אותרו קורות עץ. חפירות ראשוניות שנערכו ב-2004 וב-2006 הובילו לגילוי חרב וחודי חניתות מעידן הברונזה. אבל עדיין איש לא האמין שיגלו בו את מה שבסופו של דבר איתרו.

 

האתר מכונה "פומפיי הבריטי". העיר הרומאית גדולה בהרבה ואכלסה 11 אלף איש, לעומת הקהילה הקטנטנה על נהר קטן שבה גרו לא יותר מ-30 איש, בתשעה או עשרה בתי עץ עגולים שהוקמו על כלונסאות מעל המים. אבל שני המקומות הם שרידים לאירועים דרמטיים בודדים, שהביאו לקץ ההיסטוריה שלהם.

 

פומפיי נשרפה כליל בהתפרצות געשית בשנת 79 לספירה. הקהילה במאסט פארם הושמדה באותה פתאומיות בשריפה שפרצה אלף שנים לפני כן. השריפה אירעה ביום קיץ חם, וכנראה שהדליקה פסקה תוך שעה בלבד.

הכול נשאר כפי שהיה לפני 3,000 שנה ()
הכול נשאר כפי שהיה לפני 3,000 שנה


אבל בזמן הזה הבתים - מעץ, עור חיות וקנה סוף - קרסו לתוך מי הנהר, יחד על כל מה שהיה בהם. הסחופת של המים שמרה על כל מה שקרס לנהר במצב שבו היה בתקופה זו, והארכיאולוגים חשו כאילו הגיעו מיד אחרי השריפה, ולא 3,000 שנה אחרי.

 

הממצאים מאפשרים לחוקרים ללמוד על האדם בתקופת הברונזה. פרופ' סיפריאן ברודבנק מקיימברידג' אמר ל-CNN כי היו לאנשי התקופה בולי עץ ששימשו כסירות קאנו, באורך של שלושה עד תשעה מטרים. הם אכלו חזירי בר, איילים ודגים. בנוסף, היו להם חיות משק, כבשים ועגלים.

 

בניגוד לפומפיי, באתר באנגליה לא נמצאו שלדים. העצם האנושית היחידה שהתגלתה הייתה גולגולת "פרס" שהייתה תלויה ככל הנראה מחוץ לאחד הבתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים