שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רוסיה נגד אובמה: ברווזון צולע; טראמפ: "הגיע הזמן שנמשיך הלאה"
  במוסקבה תקפו את ממשל אובמה בעקבות ההחלטה לגרש 35 דיפלומטים רוסים. הנשיא הנבחר טראמפ יפגוש את ראשי קהילת המודיעין במהלך השבוע הבא ויתעדכן בפרטים. פוטין "ישקול תגובה הולמת" לעיצומים. על הכוונת האמריקנית: גורמי מודיעין רוסיים בכירים - ובהם סגן הרמטכ"ל

  אובמה מגרש דיפלומטים, רוסיה מגיבה: "ברווזון צולע" (צילום: EPA)
  אובמה מגרש דיפלומטים, רוסיה מגיבה: "ברווזון צולע"(צילום: EPA)

  הנשיא הנבחר מגיב לראשונה לגירוש הדיפלומטים הרוסים. דונלד טראמפ הגיב הלילה (יום ה') לראשונה על שורת הצעדים נגד רוסיה בעקבות החשד להתערבות בבחירות לנשיאות. "הגיע הזמן שנמשיך הלאה", פרסם טראמפ בהודעה רשמית והוסיף, "כעת צריך לעשות דברים גדולים וטובים יותר עבור המדינה". טראמפ ציין כי במהלך השבוע הבא יפגוש עם ראשי קהילת המודיעין ויתעדכן בכל הפרטים בפרשה.

   

  אמש הגיבה רוסיה למהלך גירוש עשרות הדיפלומטים. בציוץ של השגרירות הרוסית בלונדון פורסמה תמונה של ברווזון עם הכיתוב "צולע": "הנשיא אובמה מגרש 35 דיפלומטים בדז'ה וו למלחמה הקרה. כולם, כולל אזרחי ארצות הברית, ישמחו לראות את סופו של הממשל האומלל הזה". בתגובה רשמית של דובר הקרמלין נאמר כי הסנקציות "הורסות את היחסים הדיפלומטיים עם רוסיה", וכי "לא בטוח שהנשיא הנבחר טראמפ יאשר את הסנקציות".

  טראמפ על הסנקציות נגד רוסיה: "הגיע הזמן שנעבור הלאה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  טראמפ על הסנקציות נגד רוסיה: "הגיע הזמן שנעבור הלאה"(צילום: EPA)

   

   

  הממשל האמריקני מסר כי בצעד דיפלומטי חריג וחריף, ארה"ב מגרשת 35 דיפלומטים רוסים מהמדינה וסוגרת שני מתחמים רוסיים לאיסוף מודיעין – בניו יורק ובמרילנד – זאת כתגובה לממצאי ה-CIA כי רוסיה התערבה בבחירות לנשיאות ארה"ב וכן כי "במוסקבה מתנהל קמפיין של הטרדה נגד דיפלומטים אמריקנים". לדיפלומטים הרוסים המשרתים בשגרירות בוושינגטון ובקונסוליה בסן פרנסיסקו ניתנו 72 שעות לארוז את החפצים ולעזוב את המדינה. המונח "ברווזון צולע" שבו השתמשו הרוסים מתאר נושא משרה שכהונתו קרבה לסיומה וכבר נבחר לו יורש.

   

  דוברו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, דמיטרי פסקוב, אמר זמן קצר לאחר הטלת הסנקציות החדשות כי הן יפגעו ביחסים בין שתי המדינות. הוא הוסיף כי פוטין בעצמו יורה על "תגובה ראויה" לעיצומים. "מוסקבה מטילה ספק ביעילות של הצעדים האמריקניים שכן הממשל הנוכחי יעזוב את משכנו בעוד שלושה שבועות", הוסיף בשיחה עם עיתונאים.

   

  שפל ביחסים. אובמה ופוטין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שפל ביחסים. אובמה ופוטין(צילום: רויטרס)
   

  בסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דווח כי בכירים במשרד החוץ הרוסי מסרו כי הסנקציות האמריקניות החדשות "אינן מועילות ויפגעו בשיקום היחסים הבילטראליים". גורם בכיר בפרלמנט הרוסי הוסיף כי ההחלטה של וושינגטון להטיל עיצומים כה חריפים על רוסיה היא "מהלומת מוות של גוויות פוליטיות". בתגובה רשמית של משרד החוץ הרוסי נאמר כי "הסנקציות אינן מועילות, ורק יפגעו בשיקום היחסים הבילטראליים בין המדינות". כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

   

  הכניסה לשגרירות רוסיה בארה"ב, הערב    (צילום: רוייטרס)

  הכניסה לשגרירות רוסיה בארה"ב, הערב    (צילום: רוייטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הנשיא הנבחר של ארה"ב דונלד טראמפ נשאל אתמול בפלורידה על הסנקציות האפשריות, ואמר כי לא שוחח עם הסנאטורים הרבים שקוראים להטיל סנקציות אלא מאמין "שאנחנו צריכים להמשיך בחיינו". גורם בכיר בממשל אובמה הסביר הערב כי הנשיא הנבחר אמנם יוכל בעתיד להפוך את הצו הנשיאותי ולאפשר לגורמי המודיעין הרוסי לשוב לארה"ב לאחר כניסתו לתפקיד, עם זאת "זה לא יהיה מומלץ", והוא בכל מקרה יזדקק לאישור הקונגרס לכך.

   

  "אנחנו מאמינים שהצעדים הללו חשובים מכיוון שרוסיה לא הולכת להפסיק", אמר הבכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. "יש לנו כל אינדיקציה לכך שהם ימשיכו להתערב בבחירות דמוקרטיות במדינות אחרות, לרבות בבנות בריתנו באירופה".

   

  "אלו ההשלכות למעשיה של רוסיה", מסר הנשיא ברק אובמה מיד עם פרסום הצעדים התקיפים ביותר של ממשלו נגד מוסקבה. "הפעולות שלנו ננקטות לאחר סדרה של אזהרות הן במישור האישי והן במישור הפומבי ששיגרנו לממשלה הרוסית. זו תגובה הכרחית והולמת למאמצים לפגוע באינטרסים אמריקניים. כל אמריקני צריך להיות מודאג ממעשיה של רוסיה". אובמה ציין כי כבר בימים הקרובים יוגש דו"ח מקיף לקונגרס על פעולותיה של רוסיה.

   

  אובמה הוסיף: "זו הפרה של כללי התנהגות בינלאומיים. הסנקציות הן לא סך התגובה שלנו להתנהגות האגרסיבית של רוסיה. אנחנו נמשיך בפעולות אחרות ונוספות בזמן ובמקום שנבחר, ולא כולן יתפרסמו לציבור".

   

  על הכוונת: סגן הרמטכ"ל הרוסי וקצינים בכירים נוספים

  "אתמול הנשיא אובמה אישר שורה של פעולות בתגובה להטרדה אגרסיבית של ממשלת רוסיה כלפי פקידים אמריקנים ופעולות סייבר הקשורות לבחירות הנשיאותיות בארה"ב", נכתב בהודעה הבית הלבן. "פעולות הסייבר של רוסיה נועדו להשפיע על הבחירות, לשחוק את האמון במוסדות הדמוקרטיים בארה"ב, לזרוע ספק על היושרה של הליך הבחירות שלנו ולערער את האמון במוסדות הממשל האמריקני. פעולות אלה אינן מקובלות ולא יהיו נסבלות.

  מטה ה-FSB במוסקבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מטה ה-FSB במוסקבה(צילום: AFP)
   

  "בתגובה לאיום על ביטחונה הלאומי של ארה"ב בעצם התערבותה של רוסיה בבחירות שלנו, הנשיא אישר תיקון לצו מנהלי שמאפשר לממשלת ארה"ב להגיב בצורה יעילה יותר על איומי סייבר משמעותיים, במיוחד במצבים שבהם אנשי סייבר זדוניים פועלים מעבר להישג ידן של הרשויות המקומיות".

   

  העיצומים שפורסמו היום הוטלו למעשה על תשעה גופים שונים, ובהם שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB), סוכנות המודיעין הצבאית (GRU), וכן על ארבעה קצינים ב-GRU ושלוש חברות שסיפקו תמיכה מהותית לפעולות הסייבר של ה-GRU. לפי הודעת הבית הלבן, סוכנות המודיעין הצבאית (GRU) מעורבת באיסוף מידע באמצעות קציני מודיעין ומגוון של כלים טכניים, שנועדו "לחבל, לשנות או לגזול מידע, במטרה להשפיע ולהפריע לתהליך הבחירות בארה"ב". 

   

  הקצינים שעליהם הוטלו סנקציות באופן אישי כוללים את איגור ולנטינוביץ' קורובוב, ראש המודיעין הצבאי וסגן הרמטכ"ל הרוסי, סרגיי אלכסנדרוביץ' גיזונוב, סגן ה-GRU, ושני קצינים בכירים נוספים – איגור אולגוביץ' קוסטיוקוב ו-ולדימיר סטפנוביץ' אלכסייב.

   

  עוד נמסר כי משרד האוצר מייעד לשני אזרחים רוסים, יבגני מיכאלוביץ' בוגאצ'ב ואלכסיי אלכסייביץ' בלאן פעולות סייבר שמטרתן לגרום לגזל של כספים ופרטי זיהוי אישיים. לבוגאצ'ב מיוחס גזל זדוני של מידע כספי ורווח כספי. לפי הממשל האמריקני, בוגאצ'ב ושותפיו שלו אחראים לגניבה של יותר מ-100 מיליון דולר ממוסדות פיננסיים בארה"ב, אוניברסיטאות וסוכנויות ממשלתיות.


  פורסם לראשונה 29/12/2016 22:41

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים