שתף קטע נבחר

יש לכם ברכת חנוכה שמח מהמפלגה האנטישמית

הונגריה: מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", שהתבטאה במשך שנים באנטישמיות וקראה לגבש רשימה של "יהודים מסוכנים", שלחה ברכת חנוכה ליהודים - וספגה ביקורת קשה הן מהקהילה והן מחברי המפלגה עצמה

מפלגת "יוביק" ההונגרית, שבמשך שנים נחשבה למפלגה אנטישמית ארסית, ניסתה בימים האחרונים להציג את פניה המתונות יותר כששלחה ברכת חנוכה שמח ליהודים בהונגריה. הן בקהילה והן בקרב חברי המפלגה קשה היה למצוא אנשים שהעריכו את המחווה.

 

"יוביק", שלאחרונה מנסה לשנות את תדמיתה כמפלגת ימין קיצוני, ספגה תגובות צוננות מאוד הן מהרב שלמה כובש והן מאחד הסניפים של המפלגה בבודפשט.

גאבור וונה. "אני רק רוצה לפייס" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גאבור וונה. "אני רק רוצה לפייס"(צילום: AFP)

יו"ר "יוביק" גאבור וונה ניסה להתגונן ואמר כי שליחת הברכות היא חלק מהמאמץ להשיג פיוס בין נוצרים ליהודים בהונגריה. לדבריו חברים במפלגה שגינו בתוקף את שליחת הברכות ייענשו.

 

אף שנראה כי המפלגה אכן מרככת את הטון הלאומני שלה, הצהרותיה האנטישמיות בשנים האחרונות – בהן תקיפת ישראל ודרישה לגבש רשימות של יהודים הונגרים שהם "סכנה לביטחון הלאומי" – מקשות עליה לשכנע כל כך מהר שהיא שינתה את עורה.

 

בברכת החנוכה שלו כתב וונה: "אנחנו מקווים שהזמן הזה של הרהורים ושמחה נותן אפשרות להתעוררות רוחנית, וכמו חג האורות מביא אור אמיתי שיכול להאיר את הדרך".

 

סניף של מפלגת "יוביק" בווצ'ס שבפרברי בודפשט מחה בפייסבוק על המהלך וכתב: "השלוחה של יוביק בווצ'ס א-י-נ-ה מברכת את היהודים לרגל חנוכה (או מה לעזאזל שזה לא יהיה)... אם למישהו היה רעיון מטורף כזה – הארגון שלנו אינו תומך בו!".

הפגנה אנטישמית של "יוביק" בבודפשט נגד "קורבנות הציונות" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנה אנטישמית של "יוביק" בבודפשט נגד "קורבנות הציונות"(צילום: רויטרס)

הרב כובש מקהילת חב"ד הפנה גם הוא כתף קרה ל"יוביק" בעקבות הברכה. "בדרך כלל אנחנו מעריכים ברכות כאלה אבל הברכות מכם, מנהיגי 'יוביק', די הפתיעו ובלבלו אותנו", הוא כתב במכתב גלוי לוונה. "אני חושב שטוב יותר תעשו אם תברכו את הברכות האלה בפורומים שהשתמשתם בהם כדי להפיץ שנאה, זוהמה וחושך, לא אור".

 

וונה אמר היום לעיתון מקומי כי התגובה של הסניף של מפלגתו בווצ'ס בלתי מתקבלת על הדעות וכי הוא יסלק את החברים שפרסמו את הפוסט התוקפני. "לשום אדם שמדבר כך אין מקום במפלגה", אמר. לקובס השיבה וונה בכתב ואמר כי הוא "רוצה לבנות גשרים, לא חומות". הוא הבטיח לפעול לפיוס בין נוצרים ליהודים בהונגריה.

 

בהונגריה חייתה קהילה גדולה ומשגשגת לפני השואה, אבל רק מיעוטה שרד את מלחמת העולם השנייה. כ-430 אלף מ-1.3 מיליון האנשים שנרצחו במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בפולין היו יהודים הונגרים. בשנים האחרונות הקהילה הולכת וגדלה, בעיקר בבודפשט, אבל היא מודאגת מהתגברות האנטישמיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גאבור וונה. "המורדים יסולקו"
צילום: AFP
מומלצים