שתף קטע נבחר

לשלם או לא לשלם? כך הצרכן הישראלי מתמודד עם חוק השקיות

הלקוח הישראלי מתמודד מהיום עם מציאות חדשה שבה כל שקית עולה 10 אג': פגשנו צרכנים שהצטיידו בסלי בד, אגרו שקיות ניילון מבעוד מועד, סחבו מצרכים בידיים, או השתמשו בשקיות המיועדות לירקות - ועדיין מחולקות חינם. המבחן האמיתי יהיה בשעות העומס, אז התורים ארוכים ועצבניים

 

 

"אני חושב שהצרכנים ימשיכו להשתמש בשקיות ניילון כרגיל", כך העריך הבוקר (א') מנהל סניף של אחת הרשתות הגדולות, במרכז הארץ. הוא אמר זאת בשעה מוקדמת, כשבתור בקופות עמדו שני גברים בלבד, אשר לקחו שקיות נשיאה מכל הבא ליד כאילו הן לא עולות החל מהיום 10 אגורות ברשתות הגדולות - במקום אפס שקלים עד אתמול. "מה זה 10 אגורות", אמר לנו המנהל. "אם הן היו עולות חצי שקל - זה היה משפיע".

 

נתקלתם בקשיים עם החוק החדש? כיתבו לנו >>>

 

הוא מתבדה מאוחר יותר, כשלקוחות נוספים מתחילים לזרום לחנות ורובם לא קנו שקיות מטעמי חיסכון, מטעמי "לא לצאת פראייר" וגם מטעמי שמירה על הסביבה. "אנשים לא לוקחים שקיות, זה דיי מדהים", אמר המנהל המופתע. "אבל צריך לבדוק את זה ביום רביעי, לא היום, יום ראשון בבוקר. ביום רביעי יש לחץ גדול ולאנשים אין כוח. אז הם יקנו שקיות". 

 

אהוּדה מר"ג אגרה שקיות מכל הרשתות, מבעוד מועד ()
אהוּדה מר"ג אגרה שקיות מכל הרשתות, מבעוד מועד

זוג מגבעתיים אמר ל-ynet שהם ממילא משתמשים בשקיות ניילון משומשות מאז ומתמיד. "החוק לא שינה כלום בהרגלים שלנו", סיפרו.

 

לקוחה בשם אהוּדה, מרמת גן, הגיעה לסניף עם שקיות ניילון שאגרה משלל רשתות: רמי לוי, שופרסל, אושר עד ושקית בד מחצי חינם. "אגרתי שקיות בערימות", סיפרה. לשאלה אם זה יספיק לה למשך שנים, היא ענתה בחיוב.

 

לקוחה אחרת טענה שהיא תומכת נלהבת בחוק, והצהירה כי תסחב את המצרכים הביתה בידיים, אחרי שתעביר אותם מהעגלה לאוטו. אבל בעגלה שלה ניתן היה להבחין בשקיות שמיועדות לירקות ופירות, שמשמשות אותה כעת גם למוצרי חלב למשל. "חלק מהמוצרים חייבים לארוז", התנצלה.

יש לקוחות שלא שינו את מנהגי השימוש בשקיות שלהם - ושילמו ()
יש לקוחות שלא שינו את מנהגי השימוש בשקיות שלהם - ושילמו

סלים רב פעמיים מקבלים רק אחרי הקנייה

כבר היום היו ריבים בתור בגלל השקיות. לקוחה שסירבה להצטלם כעסה על החוק וכך גם שני לקוחות נוספים. הם לא היו נגד החוק, אלא כעסו על הסרבול: בסניף מציעים סלים רב פעמיים בחינם בקנייה מעל 100 שקל, ומספר השקיות עולה עד ל-5 סלים בקנייה מעל 751 שקל. אבל את הסלים יש לקבל בקופה הראשית. ומה עושים בינתיים עם המצרכים? איך אורזים אותם?

 

אין ספק שהחוק החדש, שחל רק על רשתות שיווק גדולות ולא למשל על חנויות מכולת או חנויות אופנה, ייצור ויכוחים, ועקב כך תורים ארוכים יותר. בנוסף, כל לקוח צריך לומר לקופאים מראש כמה שקיות נשיאה הוא מבקש, אם ברצונו לרכוש אותן ב-10 אגורות. ומה אם הלקוח העריך לא נכון וצריך עוד שקית? עליו לבקש שוב מהקופאית. נגמרו הימים בהם אפשר היה ליטול שקיות לבד, מכל הבא ליד. זה פחות טוב לכיס או לתור, אבל לסביבה - זה אמור לעזור.

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים