שתף קטע נבחר

זו או זו: מתי להתפשר ומתי להתעקש

כולנו רוצים להשיג את מה שאנחנו חושבים שמגיע לנו ולכן לא פעם מתעקשים על דברים שחושבים שנכונים להם, אבל מה אם דווקא התפשרות היא זו שתביא לנו את מה שאנחנו באמת רוצים? לאונדרו דניאל על השאלות שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו ועל האמצעים שעומדים לרשותנו

להתפשר או לא להתפשר - זאת שאלה נפוצה, בעיקר כשהחיים שלנו בהאטה מסוימת או במבוי סתום, וכדי לשחרר את השסתום אנחנו נאלצים להתמודד עם השאלה האם לא הגיע הזמן להתפשר - לפחות כדי לצאת מהתקיעות בקריירה, זוגיות ובכלל ולבחור במשהו שהוא לא בדיוק מה שחלמנו אבל לפחות זה משהו. כי הרי לפעמים עדיף ציפור אחת ביד ממאה על העץ כמו שאומר הפתגם.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
  

יובל (שם בדוי), מנהל בכיר לשעבר מובטל כבר כמה חודשים ומחפש עבודה בתחומו. הוא יודע מה הוא רוצה ויודע מה הוא שווה, וגם החליט בינו לבין עצמו שהוא לא מוכן ללכת על תפקיד של פחות מסמנכ"ל. הבעיה היא שהוא לא ממש מוצא עבודה במה שהוא רוצה. אבל הוא עקשן. "יש לי מלא ניסיון, מלא תעודות, מלא המלצות, לא מוכן להתפשר על פחות מתפקיד של סמנכ"ל."

 

חודש עובר ועוד חודש עובר, ולמרות שיש קו בטלפון הנייד, אף אחד לא מצלצל להציע את משרת חלומותיו. זה לא שהוא לא מתאמץ. הוא כן. הוא שולח קורות חיים, הולך לראיון עבודה פה ושם, אבל תוצאות אין.

 

בינתיים המצב בבית מתחיל להיות בעייתי. החיסכונות מתחילים להידלדל, האישה מתחילה

ללחוץ, ומדי פעם רומזת שאולי הוא צריך להתחיל להתפשר ולקחת מישרה פחות טובה, אבל שלפחות תניב הכנסה.

 

ויש את דני (שם בדוי), שמחפש זוגיות כבר המון זמן. הוא יודע מה הוא רוצה, בת כמה בדיוק היא צריכה להיות (אפילו איזה מזל היא צריכה להיות), איך צריכה להיראות ובמה היא צריכה לעסוק. והוא די בטוח שזה בדיוק מה שהוא רוצה ושזה מה שהוא ימצא, וכל דבר אחר פשוט לא מתאים לו ואין מה לנסות בכלל. אבל מה לעשות, הוא עדיין רווק, וההיא עוד לא צלצלה.

 

החברים והמכרים תמיד אומרים לו את אותן שלוש המילים שמעצבנות אותו נורא: "אתה בררן מדי", ומוסיפים כדי לעלות לו עוד יותר את אמות הסיפים, "ככה תישאר רווק כל החיים."

 

אז מה יובל ודני צריכים לעשות? האם יובל צריך לוותר על משרת חלומותיו ולהתפשר על משרה פחותה רק כדי להרגיע את המשפחה? והאם דני צריך קצת לשנות את דרישות הקבלה שלו ואולי "להתפשר" בבת מזל אריה למרות שהוא נשבע בכל היקר לו שרק מזלות מים מתאימות לו?

 

לעזרתם של יובל ודני בא הטארוט מצד אחד ומדע האימון האישי מן הצד השני, משום שלפעמים צריך כלים נוספים שיעזרו לנו להבהיר ולבאר את הדרך, כי אין פתרון אחד שהוא מתאים לכולם.

 

שואלים את הקלפים

קלף התלוי – זה הזמן להתפשר - יובל מחליט להגיע לייעוץ , כי הוא מבין שהוא חייב להחליט מה לעשות. האם להמשיך לדבוק בחלום או לוותר עליו, לפחות לעת עתה.

 

כששאלנו את הקלפים "מה נכון ליובל לעשות מבחינת הקריירה?" יצא קלף התלוי, זה אומר שזה הזמן לעשות פשרה, להקריב קורבן מסוים ולעשות משהו שלא ממש רצית, שלא ממש חשבת שתעשה, כי אולי הוא לא לרמתך, אבל כרגע אין ברירה. יחד עם זאת, החלטה כזאת תשרת בסופו של דבר את מטרותיך ארוכות הטווח ואת ההתפתחות האישית והרוחנית שלך. אז שאלתי את יובל, "מה אתה יודע לעשות שיכול להניב לך הכנסה אבל לא ממש בא לך כרגע?"

 

"תראה, אני טוב בללמד אנשים, לייעץ, לכוון, אבל נראה לך שאני הולך להרוויח כל כך מעט אם אני יכול להיות סמנכ"ל של חברה גדולה?"

 

אז כן. זה מה שאתה אמור לעשות. אתה אמור להתפשר בטווח הקצר כדי שדלתות חדשות ייפתחו בפניך בטווח הארוך. בסופו של דבר החליט יובל להישמע לעצה והיום הוא מאושר בעבודתו למרות החשש הראשוני.

 (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

קלף המרכבה – ללכת עם החלום - גם דני רצה לדעת אם דרישותיו מוגזמות, כמו שכל חבריו אומרים לו השכם וערב, ואולי עליו לחפש בחורה עם קריטריונים אחרים או במילים אחרות "להתפשר".

 

כששאלנו "מה נכון לדני לעשות בנושא הזוגיות", יצא קלף המרכבה. זה קלף שאומר לנו שדני צריך להתמיד בדרך שלו, בחלומו, ושכנראה רשימת המכולת שלו באה ממקום נכון ואמיתי של ידיעה נכונה של מה שנכון לו באמת, ולכן עליו להתמיד בכיוון הזה ובסופו של דבר ימצא את האחת שתענה על כל דרישותיו.

 (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

להתמקד במטרת הלב בלי להתעקש על הדרך

לפעמים הנטייה שלנו כבני אדם היא לנסות להגדיר בדיוק לא רק מה שהיינו רוצים להשיג (עבודה, זוגיות, בית), אלא גם איך זה צריך להראות מצד אחד, ואיך אני הולך להשיג את זה מן הצד השני. או אז קיימת הסכנה שהאמצעי אל המטרה יהפוך למטרה בפני עצמה, מה שיגרום לנו לפספס את החוויה שרצינו לחוות.

 

סכנה נוספת בהתמקדות עיוורת במטרה היא לא לשים לב האם מדובר במטרה שבאה מתוך תאוות האגו במקום תשוקת הלב.

 

כדי לברר את העניין חייבים לחקור עם האדם מה הסיבה האמיתית שבגינה הוא רוצה להשיג את אותו דבר שהוא מצהיר שהוא ייעודו ומטרתו. מה ה"למה" הגדול ה- WHY שמביא אותו לרצות להגיע לתוצאה מסוימת. מה באמת אתה רוצה לחוות בחיים?

 

אם היינו שואלים את יובל אולי הוא היה אומר שרוצה את משרת הסמנכ"ל כי ככה הוא יוכל להוכיח שיש לו מעמד גבוה, שהוא מנהל חשוב עם הכנסה גבוהה, פסגת שאיפותיו. אם היינו חוקרים עוד לעומק, בסופו של דבר היה מודה שהוא לא ממש צריך את כל זה, והוא רוצה משרה שתיתן לו ביטחון, שירגיש בעל ערך, שיוכל לבטא את הנתינה שלו ואת יכולת הניהול וההכוונה. ברגע שהוא מבין שה"למה" האמיתי שלו הוא הרבה יותר עמוק, יבין גם שהמימוש שלו יוכל לבוא לא רק מעמדה של סמנכ"ל אלא בכל מישרה אחרת שתיתן לו את אותן תוצאות לנשמה שלו, ולא לאגו.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ההתפשרות הנכונה היא זאת שלא מרגישה כמו פשרה, כשאתה לא מרגיש שאתה מוותר על עצמך אלא אתה בוחר באמצעי אחר שיביא אותך בסופו של דבר למימוש המטרות האמיתיות שלך - אז, אתה המנצח על המקהלה של חייך.

 

כאשר אתה מתפשר ומרגיש שוויתרת על עצמך, על החלומות שלך, על הלב שלך ועל השמחה שלך, אז אתה יודע שלא היית צריך להתפשר. כי על הלב לא מתפשרים.

 

אבל כשאתה מתאהב, והלב שלך זועק לשמיים שהנה ,זה זה, אז לא ממש תשים לב אם היא מטר שישים במקום מטר שבעים, ומזל גדי במקום מזל סרטן, למרות שלמסתכלים מבחוץ אולי ייראה שממש התפשרת. לך תסביר להם שהלב לא התפשר בכלל ואתה באמת, אבל באמת, מאושר.

 

לאונרדו דניאל - כירולוג מוסמך (מאבחן על פי כפות הידיים), מומחה לשפת גוף, NLP, מאמן אישי ומאמן מוטיבציה בינלאומי   

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לשאול את הקלפים
צילום: shutterstock
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים