שתף קטע נבחר

חיים כץ נחקר באזהרה בחשד לקבלת שוחד

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר: לאחר שבחודש מאי נחשדו כץ וידידו היועץ הכלכלי מוטי בן־אריה בעבירות מידע פנים, נודע כי השניים נחקרו לפני כשבועיים בחשד לעבירות שוחד. כץ: "בטוח שלא ידבק בי כל רבב"

התפתחות דרמטית בחקירת רשות ני"ע בתיק השר חיים כץ והיועץ הפיננסי מוטי בן־אריה. לפני כשבועיים הגיע כץ לחקירה נוספת במשרדי רשות ני"ע ונחקר באזהרה, הפעם בחשד לקבלת שוחד. במקביל לחקירתו של כץ זומן שוב לחקירה לפני כשבועיים היועץ הפיננסי מוטי בן־אריה בחשד למתן שוחד לכץ. בשלב זה לא ברור מהו אותו השוחד כביכול שנחקר. נבדק חשד כי כץ קיבל לכאורה מידע פנים מבן־אריה שאיפשר לו להרוויח כסף כהמשך למהלך שיזם בעבר, שכביכול היטיב עם חברות שלהן ייעץ בן־אריה. 

 

במאי האחרון התפרסם כי שר הרווחה כץ חשוד כי קיבל מידע פנימי על עסקה של חברה הנסחרת בבורסה, מיהר לרכוש את מניותיה - וכך גרפו בהמשך הוא ומקורבו מוטי בן־אריה רווח של כ־290 אלף שקל. חשדותיה של רשות ני"ע התמקדו אז בחשד לעבירת מידע פנים. ברשות ניירות ערך חשדו, ועדיין חושדים, כי השר, אחד מחברי הכנסת הוותיקים של הליכוד, קיבל מידע על עסקה בין חברת הנדל"ן והיזמות נצבא לחברת הנדל"ן איירפורט סיטי עוד לפני שהתרחשה.

חיים כץ (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
חיים כץ(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

המידע הגיע אליו, לפי החשד, ממוטי בן־אריה, שמשמש מ־1999 יועץ פיננסי לשתי החברות. בעקבות כך, סברו החוקרים, קנו השניים מניות של חברת נצבא לקראת הדיווח לבורסה ביולי האחרון. ואיך נוצר הרווח? בהודעה לבורסה הציעה איירפורט סיטי לרכוש מהציבור את מניותיו בחברת נצבא. בתמורה קיבלו בעלי המניות שמכרו אותן תוספת של 23%‬ מעל למחיר שבו נסחרה המניה בשוק באותה תקופה. כץ ובן־אריה, כך נראה, היו שניים מהמרוויחים.

 

חוקרי רשות ני"ע סברו כי במטרה לא לעורר את החשדות וכדי שלא להעלות את ערך המניה בשיעור ניכר לפני ההודעה לבורסה פרסו כץ ובן־אריה את הרכישות על פני כמה ימים. ברשות ניירות ערך מגדירים את בן־אריה כמי שמקיים קשרים חבריים ועסקיים אינטנסיביים עם כץ,‬ והוא מוכר גם כמקורבו של המיליארדר קובי מימון ומייעץ לקבוצת חברות שבשליטתו. מימון, בעל השליטה בנצבא ובאיירפורט סיטי ויזם העוסק בתחום הגז, נחשב אף הוא למקורבו של כץ וכן של שר האוצר משה כחלון.

 

בעקבות הקשרים איתו, כץ וכחלון אף נמנעו מלהצביע בכנסת ובממשלה על החלטות הקשורות במתווה הגז. גם כץ וגם בן־אריה הכחישו את החשדות של הרשות נגדם.

 

כאמור, כץ נחקר בפרשה לראשונה בחודש מאי במשרדי רשות ניירות ערך בחשד לעבירה של שימוש במידע פנים ליצירת רווחים אסורים ממסחר בניירות ערך, ושיתף פעולה בחקירתו. החקירה קיבלה את אישור היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, ולוותה על ידי פרקליטות מחוז תל־אביב מיסוי וכלכלה בראשות עו"ד ליאת בן־ארי.

 

חקירת הרשות התנהלה כחקירה סמויה לאורך מספר חודשים, עד שהפכה לגלויה במאי האחרון. במסגרת החקירה ניסו החוקרים להוכיח כי אכן בוצעה פעילות חריגה במניית נצבא וכי נעשה שימוש במידע פנים על ידי החשודים.

 

הרשות היא גוף חקירה בעל סמכויות אכיפה, שנעזר לאחרונה במערכות משוכללות שמאפשרות לו לאתר שימוש במידע פנים ותרמיות. בן־אריה חשוד כי גם הוא רכש מניות של נצבא לפני אותו דיווח מהותי לבורסה. הוא נעצר בפרשה ושוחרר בתנאים מגבילים אחרי שבית משפט השלום בתל־אביב אסר עליו לצאת מהארץ והורה לו להפקיד ערבות בסך מיליון שקל.

 

אלא שלאחרונה ניתן היה להבין שלרשות יש חשדות חמורים נוספים בפרשה, כאשר ב־20 בדצמבר היא הגישה באמצעות עו"ד ערן שחם־שביט לבית משפט השלום בת"א בקשה מוסכמת לפיה יפקיד בן־אריה ערבות בנקאית נוספת, או סכום נוסף במזומן בסך של 4 מיליון שקל, מעבר לערבויות המופקדות כיום. זאת על מנת שבן־אריה יורשה לצאת מהארץ בין ה־23 בדצמבר ל־1 בינואר 2017 לאירוע משפחתי.

 

גם בדיון שהתקיים לאחרונה בבית המשפט נמסר על ידי נציגי הרשות כי החקירה מתקדמת. מרשות ני"ע סירבו להגיב לידיעה.

 

שר הרווחה חיים כץ מסר אתמול בתגובה: "צר לי כי מודלפים לתקשורת חצאי אמיתות ודיסאינפורמציה שמטרתן לפגוע בשמי הטוב. אני בטוח כי העננה הזו תתפוגג ולא ידבק בי כל רבב. את מה שהיה לי לומר אמרתי בשיתוף פעולה מלא לחוקרים, ועדיין לא מצאתי לנכון להשתמש בשירותיו של עורך דין".  

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
חיים כץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים