שתף קטע נבחר

הקונגרס התחיל לעבוד: "הכרה בירושלים כבירת הנצח של ישראל והעברת השגרירות"

הקונגרס האמריקני עם רוב רפובליקני מובהק הושבע אתמול וינסה לבטל את חוקי אובמה. חוק חדש של הסנטור טד קרוז שקורא להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים ולהכיר בעיר כבירה הנצחית של ישראל מעורר זעם פלסטיני: אם ההצעה תעבור נבטל את ההכרה במדינת ישראל

הקונגרס האמריקני, בהרכבו החדש הושבע אתמול, כשבשני הבתים רוב רפובליקני, ולהם משימה אחת: להפוך את כל ההישגים של ממשל אובמה ולבטל את החוקים שעברו בתקופתו.

 

כבר ביומו הראשון של הקונגרס החדש הגיעה בשורה לישראל: הסנטור הרפובליקני טד קרוז מטקסס, שהתמודד בפריימריז הרפובליקניים לנשיאות, הגיש הצעת חוק שלפיה ארה"ב תכיר בירושלים המאוחדת כבירתה הנצחית של ישראל ותעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים.

 

בהצעת החוק החדשה, שלה נתנו חסות גם הסנטורים מרקו רוביו מפלורידה, שהתמודד אף הוא בפריימיריז הרפובליקני, ודין הלר מנבדה, יש סעיף הקובע שהקונגרס יעכב העברת תקציבים למחלקת המדינה עד שיתבצע המעבר מתל אביב לירושלים בהצהרה בכתב, "אנחנו נעשה מה שצריך היה לעשות ב-1995 ונעביר את השגרירות לירושלים".

הישגי אובמה בקונגרס יוסרו? הקונגרס האמריקני הקודם תחת אובמה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הישגי אובמה בקונגרס יוסרו? הקונגרס האמריקני הקודם תחת אובמה(צילום: MCT)

 

"ירושלים המאוחדת - בירתה הנצחית של ישראל", הסנטור טד קרוז (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"ירושלים המאוחדת - בירתה הנצחית של ישראל", הסנטור טד קרוז(צילום: MCT)

בגלל הרוב הרפובליקני בקונגרס ומשום שהנשיא הנבחר דונלד טראמפ הצהיר שוב ושוב כי יעביר את השגרירות, לא נראה כי תהיה בעיה להעביר את החוק. אבל גם אם החוק יתקבל, יישומו עלול להיות בעייתי: גורמים פלסטינים הזדרזו להודיע כי אם השגרירות תעבור לירושלים יהיו מהומות קשות והנהגת אש"ף תבטל את ההכרה במדינת ישראל.

 

במקביל לעיסוק בירושלים, הרפובליקנים בוושינגטון נערכים לקיים את אחת מהבטחות הקמפיין המרכזיות של טראמפ: לבטל את ביטוח הבריאות "אובמהקר". אלא שזה לא יהיה פשוט עבורם: כדי לבטל את הביטוח הם ייאלצו להעביר חוקים חדשים ולהצביע עבור תוכנית חלופית שטרם גובשה. אמש גם פורסם כי חברים בצוות המעבר של טראמפ נפגשו עם אנשי המשרד לביטחון המולדת כדי לבחון עמם מה העלויות לבניית חומה בגבול עם מקסיקו – עוד אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות.

 

בוושינגטון גם עוסקים בהכנות לקראת ההשבעה של טראמפ, שהצהיר הלילה כי יקיים מסיבת עיתונאים ראשונה מאז זכייתו בבחירות. אורחת מיוחדת כבר אישרה הגעה לטקס ההשבעה: הילרי קלינטון, יחד עם ביל שכבר חווה 2 השבעות בעצמו, יהיו בקהל.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הכרה בירושלים המאוחדת? הקונגרס האמריקני
צילום: AP
מומלצים