שתף קטע נבחר

קזחסטן ביטלה את הצורך בוויזה לישראלים

המדינה המוסלמית בדרום-מרכז אסיה ביטלה את הצורך בוויזות עבור התיירים הישראלים, במטרה לעודד תיירים להגיע אליה ואנשי עסקים שאמורים לפקוד את ה-Expo בהמשך השנה. אז מה יש למדינה להציע והאם נגיע אליה בקרוב בטיסות ישירות?

קזחסטן, מדינה מוסלמית בדרום-מרכז אסיה בת 18 מיליון תושבים, נפתחה לישראלים ללא צורך בוויזה. עד היום ישראלים היו צריכים להגיע לשגרירות קזחסטן בישראל, לשלם 60$ ולקבל ויזה מוגבלת בזמן. כעת החליטו הקזחים לעודד הגעה של ישראלים וביטלו את הצורך בוויזה.

אסטנה, בירת קזחסטן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אסטנה, בירת קזחסטן(צילום: shutterstock)

ישראל לא לבד. הקזחים ביטלו את חובת הוויזה ל-48 מדינות מפותחות, בהן ישראל. הסיבה המרכזית שמאחורי ההחלטה היא כאמור עידוד תיירים, אך גם אנשי עסקים שאמורים לפקוד את יריד האקספו שיתקיים באסטנה הבירה בין יוני לספטמבר. ביטול הוויזה הוא לשנה עם אופציה להארכה נוספת.

 

מספר הישראלים שמבקרים בקזחסטן אינו גדול. על פי הערכת שגרירות ישראל במדינה, מדובר בכמה אלפים בשנה, בעיקר אנשי עסקים וקרובי משפחה. עם זאת, לקראת האקספו קיים פוטנציאל לגידול במספר התיירים.

 

במהלך ביקור ראש הממשלה נתניהו בקזחסטן בחודש שעבר, נחתמה הצהרת כוונות בדבר ביטול אשרות הדדי - אבל ההסכם טרם נחתם. כמו כן הוחלט על מיסוד טיסות ישירות שאינן קיימות היום.

 

אייר אסטנה בדרך לישראל?

לקזחסטן יש לא מעט מה להציע לתיירים: אתרי סקי ברמה גבוהה יחסית בדרום המדינה, אגמים, ראפטינג, תיירות אקולוגית ועוד. כיום הטיסות למדינה מתבצעות דרך מוסקבה, קייב או איסטנבול. אם יתבצעו טיסות ישירות בין תל אביב לאסטנה, מדובר בטיסה של כחמש שעות. שתי המדינות סיכמו שהטיסות יופעלו בקרוב - ובתקווה במהלך השנה. חברת הדגל של המדינה היא אייר אסטנה.

אייר אסטנה. טיסות ישירות לישראל? (צילום: Air Astana) (צילום: Air Astana)
אייר אסטנה. טיסות ישירות לישראל?(צילום: Air Astana)

יצויין כי בעבר פעלו במדינה במדינה חברת התעופה הלאומית אייר קזחסטן כמו גם קזחסטן איירליינס, שתיהן נסגרו לפני כ-20 שנה. קזחסטן איירליינס היתה מעורבת בתאונה האווירית הקשה בהיסטוריה, בין מטוס החברה למטוס חברת התעופה הסעודית. המטוסים התנגשו באוויר והתרסקו, 349 איש נהרגו.

 

"החלטת קזחסטן מעידה על הקשרים הטובים בין המדינות. היא אחת המדינות המוסלמיות הבודדות שאליה הישראלים יכולים להיכנס ללא אשרה, והדבר יסייע למצות את הפוטנציאל הכלכלי והתיירותי של היחסים", אמר שגריר ישראל בקזחסטן, מיכאל ברודסקי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אסטנה, בירת קזחסטן
צילום: shutterstock
מומלצים