שתף קטע נבחר

לאחר ההסתה נגד הרמטכ"ל: היועמ"ש הורה לחקור

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הורה למשטרה לפתוח בחקירה לאחר שתומכי אלאור אזריה קראו אתמול קריאות נגד איזנקוט ובין היתר אמרו: "גדי, גדי תיזהר. רבין מחפש חבר". מפגין אחר תועד אומר על איזנקוט: "הלילה אתה תמות". נשיאת העליון גינתה ההסתה נגד השופטים: "סכנה לדמוקרטיה"

 

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה הערב (ה') למשטרה לחקור את המפגינים שקראו לפגוע ברמטכ"ל גדי איזנקוט בהפגנת התמיכה אתמול באלאור אזריה מחוץ לבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב. היועץ הנחה את המשטרה לעשות את כל הדרוש למצוא את החשודים, הן באמצעות הצילומים שנעשו והן באמצעות הרשתות החברתיות.
 
במהלך ההפגנה שהפכה לאלימה והובילה גם למעצרים של כמה מהמפגינים הם נשמעו אומרים "גדי, גדי תיזהר. רבין מחפש חבר". מפגין אחר אף החזיק מגפון ואמר לאיזנקוט: "הלילה אתה תמות".
 
צעדו של מנדלבליט הוא בהמשך לצעדו לאחר פסק הדין כשיצא בקול קורא להגנת מערכת המשפט הצבאית בעקבות הרשעת אזריה. בהודעה מיוחדת שפרסם אמר מנדלבליט כי "ביממה האחרונה הושמעו למרבה הצער התבטאויות שונות ביחס למערכת אכיפת החוק בישראל – הן ביחס להכרעת בית הדין הצבאי בעניינו של החייל אלאור אזריה, והן ביחס לאגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל".
תומך באזריה לאיזנקוט: "הלילה אתה תמות" ()
תומך באזריה לאיזנקוט: "הלילה אתה תמות"
הורה לפתוח בחקירה. מנדלבליט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הורה לפתוח בחקירה. מנדלבליט(צילום: גיל יוחנן)
עוד אמר מנדלבליט כי "מערכת אכיפת החוק במדינת ישראל, ובכללה מערכת המשפט הצבאית, ממלאות את תפקידן באופן עצמאי, ללא מורא וללא משוא פנים, ומתוך שיקולים משפטיים ענייניים ומקצועיים בלבד.כיבוד שלטון החוק המדינה וההכרעות השיפוטיות הוא אבן יסוד בדמוקרטיה הישראלית.טענות לפיהן גורמי אכיפת החוק פועלים כביכול מתוך שיקולים זרים, הן טענות חסרות יסוד, חסרות אחריות ויש להוקיען בכל תוקף".

 

בתוך כך, השופטת מרים נאור פרסמה הערב הודעת גינוי בעקבות גל ההסתה ברשתות החברתיות והאיומים נגד השופטים מאיר הלר, כרמל ווהבי וירון סיטבון שהרשיעו אתמול את סמל אלאור אזריה בהריגה. "זו סכנה לשלטון החוק ולדמוקרטיה", כתבה הנשיאה נאור.

 

"הנשיאה וחבר שופטיו אינם יכולים לעמוד מנגד, לנוכח המתקפות חסרות הרסן ולנוכח האיומים המופנים כלפי שופטי בית הדין הצבאי", נכתב בהודעת נאור. "מערכת בתי הדין הצבאיים היא מערכת שיפוטית עצמאית והדרך הלגיטימית להשיג על הכרעותיה קבועה בחוק. מבלי לנקוט, כמובן, עמדה לגבי ההכרעה המשפטית, אנו מגנים בכל לשון מתקפה בוטה כמו זו שאנו עדים לה כעת,שמקומה לא יכירנה בחברה מתוקנת".

השופטת מאיה הלר ואחד הפוסטים המסיתים נגדה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השופטת מאיה הלר ואחד הפוסטים המסיתים נגדה(צילום: מוטי קמחי)

נשיאת העליון מרים נאור (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נשיאת העליון מרים נאור(צילום: אלכס קולומויסקי)
עוד נכתב בהודעה כי "ביקורת עניינית על פסקי דין היא לגיטימית כמובן, אולם ההשתלחות המתרחשת בימים אלה חצתה את גבולות השיח הלגיטימי והיא מהווה סכנה לשלטון החוק ולדמוקרטיה. לשופטים בכל ערכאות השיפוט אין אופציה להיכנע להסתות ולאיומים. אין על השופטים מרות זולת מרותו של הדין. כך נהגו וכך ימשיכו לנהוג כל שופטי ישראל".

 

גם בצה"ל גינו הערב את ההסתה נגד השופטים."ההשתלחות החמורה ראויה להוקעה ולאמירות ברורות. צה"ל הוא צבא העם ועליו להישאר מחוץ לוויכוח הפוליטי. אין לאפשר הסתה או פרסומים הפוגעים במשרתי צה"ל ויש לגנותם באופן נחרץ ובוטה".

 

בת דודתה של השופטת הלר: "מביאים אותנו למלחמת אחים"

הלילה עצרה המשטרה שני חשודים שהפיצו דברי הסתה לאלימות בפוסטים בפייסבוק בעקבות הרשעת אזריה. תושבת קריית גת בת 22 נחקרה ושוחררה בתנאים מגבילים לאחר שהסיתה נגד השופטת אל"מ מאיה הלר: "לקחת רימון ולפוצץ את השופטת ואת כל החלקים שלה לפזר במקומות שונים, שיאכלו אותה הכלבים. ה' ישלם לה על הכול". בעקבות הפרסום עוכבה לחקירה בתחנת המשטרה שם מסרה את גרסתה, ובסיום חקירתה שוחררה בתנאים מגבילים ביניהם איסור הבעת עמדה ברשת החברתית למשך 30 ימים ואיסור יצירת כל קשר עם נשוא הפוסט שבגינו נחקרה.

 

גם תושב ירושלים בן 54 חשוד שהסית נגד השופטת והוא יובא הבוקר בפני שופט: "אני מביע את תמיכתי בזיכויו המוחלט ומודיע קבל עם ועדה: אל"מ מאיה הלר - לא תסיים את שנתה. 'היא פוסקת דין ארץ ואני פוסק לה דין שמיים' למען יראו וייראו הדורות", כתב בפוסט שנמחק.

הפוסט של בת דודתה של הלר ()
הפוסט של בת דודתה של הלר

גם התובע נדב ויסמן קיבל אבטחה צמודה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גם התובע נדב ויסמן קיבל אבטחה צמודה(צילום: מוטי קמחי)

עוד כתב בפוסט המסית כי "אלה הדוגלים בהרשעתו של 'חייל צבא השם' יקבלו מרורים וכל הקללות הכתובות בתורה ילוו אותם ואת משפחותיהם עד סופם". הוא חשוד ש"הביע ביקורת קיצונית על החלטת השופטים בגין הרשעתו של החייל אלאור אזריה", לשון הודעת משטרת מחוז ירושלים.

 

בתוך כך, בת דודתה של אל"מ הלר פרסמה הודעת תמיכה בדף הפייסבוק שלה: "לא אתייחס למשפט של אזריה. התוצאה והסיפור כרגע לא רלוונטיים מבחינתי. רלוונטי שיש דברים שהם טאבו, יש צביון מוסרי וערכי. הוא אמור להיות מגולם בצה"ל, והוא אמור להיות מגולם לחלוטין במערכת המשפט שעליו בנויה מדינת חוק דמוקרטית. בלעדיו לא נשרוד פה ונהרוג אחד את השני".

 

היא כתבה עוד כי "אנשים שלא מכבדים שופטת בית דין על פסיקתה ועל כך שעשתה את עבודתה נאמנה כפי שראתה לנכון, מסכנים את הדמוקרטיה של מדינת ישראל. אנשים שקוראים לרצח הרמטכ"ל בסיסמה ש'רבין מחפש חבר' מסכנים את מדינת ישראל ומביאים אותנו למלחמת אחים. מאיה הלר היא בת דודה שלי. אני מעריצה אותה מאז שהייתי קטנה. הלב שלי נשבר היום פעמיים על אובדן הדמוקרטיה וההסתה הקשה, ועל האישה החזקה והאמיצה הזאת, על הילדים המהממים שלה ועל כל המשפחה שלי שהמילים האלה מפחידות אותה באמת".

התמונה שהעלו החיילים והוסרה ()
התמונה שהעלו החיילים והוסרה

חיילים כתבו שיילכו לכלא אם אזריה יילך - וננזפו

במקביל, חיילים מחטיבת כפיר שהעלו פוסט לפייסבוק לאחר הרשעת אזריה ובו הם תמכו במעשיו והצהירו כי "אם אזריה הולך לכלא, גם אנחנו הולכים לכלא" ננזפו על-ידי מפקד הגדוד. החיילים הביעו חרטה על המעשה והסירו את הפוסט.

 

מצהל נמסר כי "בעקבות פרסום מחאה ברשת החברתית שהעלו כמה חיילים הם ננזפו על ידי מפקד הגדוד והביעו חרטה על מעשם. ההשתתפות במחאות ברשת עומדת בניגוד למצופה מחיילי צה"ל". גורמים צבאיים הוסיפו כי "בוצעו שיחות עם כלל החיילים לאחר הכרעת הדין שבהן הוסבר להם על הנושא וכן על המצופה מהם מחיילי צה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים