שתף קטע נבחר

טראמפ מבהיר: "הכסף שיושקע בחומה - ישולם אח"כ ע"י מכסיקו"

הנשיא האמריקני הנבחר אמר כי ארה"ב תממן את בניית החומה בגבול עם מכסיקו "לצורך מהירות הבנייה" - ושכנתה תשלם לה בחזרה את מלוא הסכום לאחר מכן. דוברו הדגיש: "טראמפ לא הפר את הבטחתו"

ב-20 בינואר יחליף דונלד טראמפ באופן רשמי את ברק אובמה כנשיא ארה"ב, ושבועיים לפני המעמד המכונן שב וחזר הנשיא הנבחר על אחת ההבטחות המרכזיות שהשמיע לאורך מסע הבחירות שלו - לבנות חומה בגבול עם מכסיקו, ובמימונה של המדינה השכנה.

 

"התקשורת הלא-הוגנת לא מדווח שכל כסף שיושקע בבניית החומה הגדולה, לצורך מהירות הבנייה, ישולם לנו מאוחר יותר בחזרה על-ידי מכסיקו", צייץ היום (ו') טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. את הדברים אמר הנשיא הנבחר על רקע הדיווח של CNN הבוקר, ולפיו גורמים רפובליקניים בבית הנבחרים אמרו כי טראמפ יבקש מהקונגרס לממן את בניית גדר הגבול עם מכסיקו - בניגוד לאחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו.

 

טראמפ ונשיא מכסיקו נייטו במהלך פגישתם בחודש אוגוסט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ ונשיא מכסיקו נייטו במהלך פגישתם בחודש אוגוסט(צילום: רויטרס)

שון ספייסר, דובר צוות המעבר של טראמפ, אמר בראיון לרשת ABC כי העובדה שבניית החומה תמומן תחילה על-ידי כסף אמריקני, לא אומרת שטראמפ "הפר את הבטחתו" והוסיף כי "הנשיא הנבחר ימשיך לדון עם ממשלת מכסיקו בנושא". לאורך המרוץ לנשיאות בארה"ב, התייחס נשיא מכסיקו אנריקה פניה נייטו להצהרותיו של טראמפ שטען כי ייאלץ את מכסיקו לשלם על החומה, והדגיש בתגובה כי דבר שכזה "לעולם לא יקרה".

 

בחודש שעבר פנו אנשי טראמפ למחלקה לביטחון המולדת וביקשו להעריך את המשאבים הדרושים לבניית חומה ומחסומים בגבולות המדינה. צוות המעבר גם שאל לגבי יכולות המשרד להרחיב את היקף כליאת המהגרים שמגיעים בניגוד לחוק, ובנוגע לתוכנית מעקב אווירית שצומצמה משמעותית בכהונת ברק אובמה בבית הלבן.

 

הציוץ של טראמפ ()
הציוץ של טראמפ

 

הפנייה הנרחבת של צוות המעבר הייתה ב-5 בדצמבר, בפגישה בין אנשי טראמפ לאנשי המחלקה לביטחון המולדת. תזכיר פנימי שהגיע לסוכנות הידיעות רויטרס חושף הצצה לאסטרטגיה של הנשיא הנבחר, שהבטיח למנוע ממהגרים לא חוקיים להיכנס לארה"ב - בין השאר באמצעות בניית חומה בגבול מכסיקו. בתגובה לבקשת צוות המעבר אמרו אנשי ביקורת המכס והגבולות כי לאורך גבול מכסיקו יש כ-640 ק"מ שבהן אפשר להתקין גידור חדש, ובערך אותו מרחק בגבול עם קנדה. 

 

 

נושא נוסף שצוות המעבר שאל עליה הוא מבצע פלנקס, תוכנית מעקב אווירית שמאפשרת ל-1,200 אנשי המשמר הלאומי לעקוב אחר הנעשה בגבול הדרומי כדי למנוע הגירה בלתי חוקית וסחר בסמים. בעבר, תחת הנשיא ג'ורג' בוש, 6,000 אנשים לקחו חלק במבצע אך אובמה צמצם את התוכנית. מתנגדים שמרנים זעמו על כך וטענו שמדובר במעקב חיוני לביקורת הגבולות.

 

בנוסף צוות המעבר ביקש מהמשרד לביטחון המולדת עותקים של כל צו והוראה שנשלחו לסוכני ההגירה מאז שאובמה נכנס לתפקיד ב-2009. טראמפ אמר כי הוא מתכוון לבטל את הצעדים של אובמה בנושא ההגירה, כולל הוראה ב-2012 לאפשר לילדים שהגיעו לארה"ב בניגוד לחוק להישאר במדינה עם אשרות שהייה זמניות ולאפשר להם לעבוד וללמוד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים