שתף קטע נבחר

סערה בבריטניה: "דיפלומט ישראלי תכנן להפיל בכירים"

בממלכה פורסם סרטון שבו תועד עובד בשגרירות בלונדון כשהוא מתכנן לחסל פוליטית חברי פרלמנט בריטים, ובהם סגן שר החוץ. בשר החוץ ג'ונסון לא התכוון לפגוע: "הוא אידיוט". השגרירות: "אמירות בלתי מקובלות, העסקתו תסתיים"

 

 

כלי תקשורת בבריטניה פרסמו הלילה (א') סרטון שבו נראה עובד בשגרירות הישראלית כשהוא מנסה בחשאי "להפיל" חברי פרלמנט בריטים שנחשבים לעוינים לישראל, כולל את סגן שר החוץ, אלן דאנקן. לפי התקשורת הבריטית, המהלך נחשב להפרה בוטה של הפרוטוקול הדיפלומטי והשגריר הישראלי, מארק רגב, שוחח ביום שישי והתנצל בפני דאנקן. דובר השגרירות הבהיר כי "השגרירות רואה את האמירות האלו כבלתי מקובלות לחלוטין".

 

בסרטון, שצולם בחודש אוקטובר האחרון, נראה שי מסוט, עובד בשגרירות בלונדון, משוחח עם מריה סטריצולו, עובדת ציבור שהייתה בעבר יועצת של שר בריטי, ועם אדם שהתכנה רובין והציג את עצמו כחבר ארגון פרו ישראלי, אך היה למעשה תחקירן של רשת הטלוויזיה אל ג'זירה.

הדיפלומט הישראלי שי מסוט כפי שתועד ()
הדיפלומט הישראלי שי מסוט כפי שתועד

בסרטון שוחח מסוט עם סטריצולו ודן בשאלה כיצד ניתן להכפיש חברי פרלמנט והיא ענתה לו: "אתה יודע, אם אתה מסתכל מספיק עמוק אני בטוחה שתוכל למצוא משהו שהם מסתירים, אולי איזו שערוריה קטנה". בשיחה היא התרברבה שסייעה להבטיח משרה לבוס שלה, חבר הפרלמנט השמרן רוברט חלפון, בזמן שהיא הייתה ראש הסגל שלו והוא היה סגן יו"ר המפלגה השמרנית. מסוט תועד שואל אותה אם היא יכולה להשיג את התוצאה ההפוכה: "אני יכול לתת לך כמה שמות של חברי פרלמנט שהייתי רוצה שתורידי אותם?", היא ביקשה שיזכיר לה על מי הוא מדבר, והוא ענה: "סגן שר החוץ".

 

סטריצולו אמרה לו: "אתה עדיין רוצה ללכת עליו?" ומסוט השיב תשובה מעורפלת וציין כי דאנקן עדיין עושה בעיות. סטריצולו אמרה לו: "חשבתי אולי, אתה יודע, לנטרל אותו קצת, לא?" מסוט ענה לה: "לא".

 

בשלב הזה השניים עברו לדבר על שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון. סטריצולו אמרה שהוא סולידי ביחס שלו לגבי ישראל. מאוס הסכים והוסיף שלא אכפת מג'ונסון כי "את יודעת שהוא אידיוט".

"את יודעת שהוא אידיוט". שר החוץ בוריס ג'ונסון (צילטם: EPA) (צילטם: EPA)
"את יודעת שהוא אידיוט". שר החוץ בוריס ג'ונסון(צילטם: EPA)

לפי הדיווח בגרדיאן הבריטי, בין שמות חברי הפרלמנט שעלו בפגישות בין השניים היה קריספין בלאנט, יו"ר הוועדה ליחסי חוץ, שנחשב לתומך גדול של הפלסטינים. בשיחה אחרת כינה מסוט את בלאנט "מאוד פרו ערבי ולא פרו ישראלי" וסטריצולו הוסיפה כי גם הוא צריך להופיע ב"רשימת החיסול".

 

השגרירות הישראלית אמרה כי מדובר בפקיד זוטר וחדש, אבל לפי הגרדיאן בכרטיס הביקור שלו מסוט מציג את עצמו כ"פקיד פוליטי בכיר". בעמוד הלינקדין שלו הוא רשם כי מאז נובמבר 2014 הוא עובד בשגרירות. מסוט תיאר את עבודתו כמקשר העיקרי בין השגרירות לחברי הפרלמנט וכאחראי על הקשר עם שרים ופקידים במשרד החוץ. הוא גם תיאר את עצמו כמי שעשה שירות צבאי בין 2004 ל-2011 והשתחרר בדרגת רס"ן. בין היתר, סיפר ששירת בספינת פטרול מול חופי עזה וכי הוא עדיין מועסק על ידי הצבא כסגן ראש ענף ארגונים בינלאומיים.

 

מבצע ההקלטות הנסתרות של אל ג'זירה החל ביוני שנה שעברה ונגמר לפני כחודשיים, וכלל הקלטות של פעילים בריטים פרו-ישראלים, פוליטיקאים בריטים ואנשי השגרירות הישראלית. ההקלטות האלה מהוות את הבסיס לסדרה של ארבע תוכניות בנות חצי שעה שישודרו באל ג'זירה החל מ-15 בינואר.

 

ביום שישי האחרון שוחח השגריר הישראלי בבריטניה, מארק רגב, עם סגן שר החוץ דאנקן והתנצל בפניו על ההערות של מסוט. דאנקן סירב להגיב לפרסומים.

 

דובר השגרירות הישראלית, יפתח קוריאל, צייץ הלילה בתגובה לפרסומים: "שגרירות ישראל דוחה את ההאשמות בנוגע לסגן שר החוץ דאנקן ורואה את האמירות הללו כבלתי מקובלות לחלוטין. הדברים נאמרו על ידי עובד זוטר של השגרירות שאינו דיפלומט ישראלי ותנאי העסקתו יסתיימו תוך זמן קצר".

 

משרד החוץ הבריטי מסר בתגובה: "השגריר הישראלי התנצל והבהיר שהדברים האלה אינם משקפים את הלך הרוח של השגרירות או של ממשלת ישראל. לבריטניה יש קשר חזק עם ישראל ואנחנו רואים את העניין כסגור".

 

בתגובה לשאלות הגרדיאן, ניסתה סטריצולו להוריד את הלהבות: "מה שהגרדיאן מנסה להבין מחצאי דברים שנאמרו בארוחת ערב ידידותית והוצאו מהקשרם, זה פשוט אבסורד. כל ההקשר של השיחה היה ברמה הרכילותית. הרעיון שאתם מעלים ולפיו אני, עובדת ציבור בתחום החינוך, יכולה להפעיל סוג של השפעה הוא מגוחך. שי מסוט הוא ידיד שלי, מעולם לא היה לי קשר פוליטי איתו וכל השיחות שלי איתו על פוליטיקה, הן כמו אצל מיליוני בני אדם, בהקשר חברותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים