שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  2016: שיא של כל הזמנים בהשתלות איברים בישראל

  שנת 2016 הסתיימה בשיאי תרומות איברים בישראל: 61% מהמשפחות שיקיריהן נפטרו בשנה החולפת הסכימו לתרום את האיברים להצלת חיים ו-504 ניתוחי השתלה בוצעו. עלייה משמעותית נרשמה גם בסך החתומים על כרטיס אדי, שמספרם מגיע כעת ל-887 אלף ישראלים

  יותר ישראלים מבינים את חשיבות תרומות האיברים: נתוני המרכז הלאומי להשתלות מצביעים על שיא במספר התורמים על כרטיס אדי, וכתוצאה מכך על שיא של כל הזמנים במספר השתלות האיברים שהתבצעו בשנה החולפת.

   

  חותמים עכשיו:

  לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

   

   (אינפוגרפיקה: יונית שנהב) (אינפוגרפיקה: יונית שנהב)
  (אינפוגרפיקה: יונית שנהב)

   

  הנתונים מראים כי ב-2016, 61% ממשפחות הנפטרים שנקבע אצלם מוות מוחי נשימתי נתנו את הסכמתן לתרום מאיבריהם. בשנה החולפת בוצעו 504 ניתוחי השתלה מתורמים חיים ונפטרים, מתוכם 274 השתלות מתורמים שנפטרו. מדובר בעלייה של 12% לעומת השנה הקודמת.

   

  שיא של כל הזמנים נרשם גם במספר השתלות כליה מתורמים חיים: 222 ישראלים הסכימו לתרום אחת מהכליות לטובת חולה, גם כאן מדובר בעלייה מרשימה של 27% לעומת השנה הקודמת.

   

   (אינפוגרפיקה: יונית שנהב) (אינפוגרפיקה: יונית שנהב)

   

  בזכות השתלות הקרנית, הושב מאור עיניהם של 707 ישראלים. בנוסף טופלו 37 אנשים הסובלים מכוויות קשות בתרומות עור.

   

  27 אלף איש חתמו השנה על כרטיס אדי. מדובר בירידה לעומת השנה החולפת, בה חתמו 44,833 איש. עם זאת מגיע המספר הכולל של התורמים ללמעלה מ- 887 אלף איש. 32% ממושתלי האיברים מנפטר קודמו בתור להשתלה בזכות חתימתם על כרטיס אדי.

   

  "השנה חלה עלייה גדולה במספר התורמים החיים שהסכימו לתרום איבר מגופם להצלת חיים של אדם אחר שאינם מכירים", אמרה ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, "אנחנו מצדיעים לתורמים המבקשים לתת מהטוב שזכו בו ולחלוק אותו עם אחרים".

   

   (אינפוגרפיקה: יונית שנהב) (אינפוגרפיקה: יונית שנהב)
   

   

  "רשימת הממתינים להשתלה עדיין ארוכה", אומר פרופ' רפי ביאר, יו"ר המרכז הלאומי להשתלות, "ועלינו לגייס את מירב המאמצים ולהשקיע בפעילות הסברה, להעלות את המוכנות של הציבור לחתום על כרטיס אדי ולתרום איברים. אנחנו רואים קשר ישיר בין חתימה על כרטיס אדי לבין היענות בפועל לתרום איברים".

   

  על אף הנתונים המעודדים, רשימת הממתינים להשתלה עדיין ארוכה מאוד: בסך הכל ממתינים כיום 1,116 איש להשתלות איברים, מתוכם 847 חולים הממתינים להשתלת כליה ומטופלים בדיאליזה, 104 שממתינים להשתלת כבד, 63 שממתינים להשתלת לב, ו-89 איש ממתינים להשתלת ריאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  על אף העלייה, רשימת הממתינים עדיין ארוכה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים