שתף קטע נבחר

התגלה תיאטרון רומי בסוסיתא שברמת הגולן

חוקרים מאוניברסיטת חיפה מצאו בית מרחץ ותיאטרון מהתקופה הרומית הקשורים ככל הנראה לפולחן שיועד לאל הרפואה ולאלי הטבע. עד כה חיפשו החוקרים את המקום: "היעדרו של תיאטרון בפוליס רומית פשוט אינו מתקבל על הדעת"

תיאטרון רומי גדול, שנבנה בתחילת המאה השנייה לספירה, נחשף בחפירות שערכה אוניברסיטת חיפה באתר סוסיתא ברמת הגולן. מפני ששרידי המבנה נמצאו מחוץ לעיר, מעריכים החוקרים כי הוא לא שימש להעלאת הצגות אלא לטקסים דתיים ופולחן.

 

 

בשנים האחרונות נמצאו ממצאים מסקרנים רבים באתר הארכיאולוגי סוסיתא שבדרום-מערב רמת בגולן, בהם מסכה של האל פאן ושער מונומנטאלי שהוביל למתחם פולחני קדום. באותו המתחם, גילו בשבועות האחרונים החוקרים מאוניברסיטת חיפה בית מרחץ ותיאטרון מהתקופה הרומית הקשורים ככל הנראה לפולחן שיועד לאל הרפואה אסקלפיוס או לאלי טבע דיוניסוס ופאן.

 

 חפירת הבדיקה הקטנה בשטח התיאטרון. מעבר היקפי בין מערכות המושבים התחתונה והעליונה והכניסה אל המעבר המקורה (פוטוגרמטריה: א. גרשטיין) (פוטוגרמטריה: א. גרשטיין)
חפירת הבדיקה הקטנה בשטח התיאטרון. מעבר היקפי בין מערכות המושבים התחתונה והעליונה והכניסה אל המעבר המקורה(פוטוגרמטריה: א. גרשטיין)

 

כעיר משמעותית הופתעו החוקרים שלא מצאו בה מבנה ציבורי גדול. ד"ר מיכאל איזנברג, העומד בראש משלחת סוסיתא של אוניברסיטת חיפה, אמר: "עיר רומית באותה תקופה לא הייתה יכולה להרשות לעצמה להיות ללא תיאטרון. מאז חשיפת סוסיתא, המתנו בדריכות לרגע שבו נאתר תיאטרון בעיר, כי היעדרו של תיאטרון בפוליס רומית פשוט אינו מתקבל על הדעת".

שטח אוכף סוסיתא המוביל אל העיר וסימון שטחי החפירה העיקריים (צילום: מ. איזנברג) (צילום: מ. איזנברג)
שטח אוכף סוסיתא המוביל אל העיר וסימון שטחי החפירה העיקריים(צילום: מ. איזנברג)

ד"ר א. ירמולין (עומד) וד"ר מ. איזנברג בעת חשיפת אחד מהמעברים המקורים שהוליכו אל מערכת המושבים של התיאטרון (צילום: א. נקריאקוב)
ד"ר א. ירמולין (עומד) וד"ר מ. איזנברג בעת חשיפת אחד מהמעברים המקורים שהוליכו אל מערכת המושבים של התיאטרון(צילום: א. נקריאקוב)

 

לאחר שנתגלה בית מרחץ באתר, היה זה חבר המשלחת ד"ר אלכסנדר ירמולין, שהצביע על קער בזלתי מכוסה במפולת אבנים והעריך כי שם נמצא התיאטרון. לאחר מספר ימים של חפירה, התגלו שני ממצאים שמוכיחים מעבר לכל ספק שמדובר בתיאטרון: מעבר הנתחם מעליו בקיר חצי עגול בבניית גזית בבזלת ששימש כמעבר המפריד בין גוש המושבים התחתון לעליון ואת אחד מהמסדרונות המקוּרים שחצו את מערכת המושבים ואפשרו את כניסת הקהל לגושי המושבים שלהם. בחפירות נמצאו גם תשתיות המושבים ועדויות לכך שהתיאטרון הוקם בראשית המאה השנייה לספירה.

 

"סביב התיאטרון מתרכז הפולחן של העולם הרומי", הסביר ד"ר איזנברג. "הממצאים מעידים על כך שמדובר במתחם פולחני גדול מחוץ לעיר, שמשנה את כל מה שידענו על סוסיתא ושטחה. אם ההשערה שלנו נכונה, ייתכן בהחלט שאלפי המבקרים של התיאטרון הגיעו אליו לאו דווקא כדי לראות את ההצגה החדשה בעיר, אלא כדי לקחת חלק בטקס דתי לכבוד אחד האלים. כאן להערכתנו צפו והקשיבו לכהני הדת עד להגעתם לאקסטזה ולהזדככות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מ. איזנברג
התיאטרון הרומי בסוסיתא
צילום: מ. איזנברג
מומלצים