שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חזר בשאלה בחיים, ושב למאה שערים כשחקן

  האברך לשעבר אהרון טרייטל חזר לשכונת מאה שערים כשחקן הראשי בדרמה "תיקון" של אבישי סיון, שממשיך לחקור ביצירתו את הסביבה החרדית. שותפו ליצירה, המפיק רונן בן טל, מספר איך נשלח החוזר בשאלה לישיבה כדי "להוריד את כל החלודה", ומגלה איך עושים ערפל על הסט. הערות המפיק

  בסרטו הראשון "המשוטט" מ-2010, הבמאי אבישי סיוון שלח את הגיבור שלו - אברך בישיבה חרדית - לשוטט ברחובות ולהגג מחשבות קיומיות על החיים. סרט זה לקח את סיוון בן ה-39 לפסטיבל קאן, וסימן אותו כהבטחה של הקולנוע הישראלי. עכשיו הוא חוזר שוב לעולם החרדי, שמסקרן אותו כל כך, עם "תיקון" - יצירה מורכבת, מסתורית ויפהפיה שהביאה לו את הפרס הראשון בפסטיבל ירושלים 2015 ובפסטיבל אוטופיה בתל אביב, וכן בסיבוב בינלאומי מוצלח בלוקרנו שבשוויץ ובטלרויד בארצות הברית. הוא אף נכלל ברשימת המועמדים לאוסקר האירופי אשתקד.   

   

  אבישי סיון. חוקר את הקהילה החרדית ()
  אבישי סיון. חוקר את הקהילה החרדית
   

  רונן בן טל, הידוע כמנהיג להקת הרוק הוותיקה אור כשדים, ליווה את צילומי "תיקון" כמפיק והוא ממשיך עם סיוון הלאה לפרויקטים הבאים - אחד מהם יעסוק גם הוא בחברה החרדית. "מה שמדהים אצל אבישי סיוון זה שהוא בן אדם חילוני שמרותק על ידי העולם החסידי, וחוקר אותו לעומק כבר הרבה מאוד שנים", מספר בן טל, "כל פעם הוא בוחר נושא גדול ותת נושאים, מספר אותם וחוקר אותם בקולנוע דרך העולם החסידי. בתור אדם חילוני, זה מאוד מסקרן אותי להכיר את העולם הזה דרך הסרטים של אבישי".

   

  רונן בן טל ואבישי סיון בפסטיבל לוקרנו ()
  רונן בן טל ואבישי סיון בפסטיבל לוקרנו

  במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet :

   

  עלילת "תיקון" המזמנת בין שלל רבדים ותהיות קיומיות, סובבת סביב חיים אהרון, תלמיד ירושלמי אדוק וסגפן שהוא עילוי בישיבה שלו. הוא מבלה את חייו בין הישיבה לבין בית משפחתו בקרב אביו השוחט (חאליפה נאטור), אמו (ריקי בליך) ואחיו. תאונה מצערת בבית גורמת לו למוות קליני, אולם אביו מסרב להשלים עם מותו ומצליח להשיבו לחיים. אלא שהשיבה מהשאול מביאה עמה ספקות והרהורים קיומיים, שגורמים לו לבחון את עצמו מחדש. אדם מול אלוהיו. לתפקיד הראשי המאתגר, בחר סיון את אהרון טרייטל - חוזר בשאלה, ששב לשכונות של מאה שערים לצורך הצילומים.

   

  רונן בן טל וצוות ההפקה  ()
  רונן בן טל וצוות ההפקה

  "אהרון עזב את החסידות כשהיה בן 15, וכשצילמנו את הסרט כשהוא היה בן 20", אומר בן טל, "בפער הזה הוא הלך למקומות אחרים אבל העולם הזה היה מוכר לו לחלוטין. בכל זאת אבישי החליט שהוא זקוק לאיזשהו ריענון, אז הוא שלח אותו לישיבה להוריד את כל החלודה מהעולם הזה. בסופו של דבר, אני יכול להגיד במידה רבה של ביטחון שהבחירה בנון-אקטור לתפקיד הזה הייתה מאוד נכונה כי הרווחנו את הטבעיות ואת הספונטניות של בן-אדם שזו חוויה ראשונה שלו כשחקן. וכמובן שהרווחנו בן אדם שהגיע מהעולם הזה והכל היה טבעי לו לחלוטין".

   

  האיכויות של "תיקון" נובעות בין השאר מעבודת הצילום הנהדרת של שי גולדמן בשחור-לבן, עליה זכה בפרס אופיר השנה. למה שקלטה העדשה הצטרפו אפקטים ממוחשבים, וגם לא מעט אלתורים על הסרט, במיוחד בסצנות הערפל והגשם שתועדו מבעוד מועד בחורף 2013, או שנוצרו יש מעין בעזרת מכונות מיוחד. איך הם עשו זאת? צפו בכתבה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שי גולדמן
  אהרון טרייטל ב"תיקון"
  צילום: שי גולדמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים