שתף קטע נבחר

בקרוב: אולם כנסים על בית העלמין היהודי העתיק בווילנה

ההחלטה שאושרה וכבר עומדת להתבצע, בהשקעה של 25 מיליוני דולרים - מעוררת זעם בקרב הקהילה היהודית באירופה, המנסה למנוע את ביצועה בכל דרך. "זה דבר שלעולם לא היה קורה לבית קברות נוצרי", הם מוחים. "גורמים עסקיים ופעילים אנטישמיים חברו להקים אולם כנסים שבו אלפים יוכלו לשיר, לשתות ולאכול - על האדמה שבה קבורים רבים כל כך"

הגאון מווילנה מתהפך בקברו: לפי דיווח בעיתון היהודי-אמריקני "טאבלט", מתכננים שלטונות העיר וילנה שבליטא, לבנות אולם כנסים על בית הקברות היהודי הישן בעיר, הפעיל מאז המאה ה-16. התוכנית אושרה, וצפויה לצאת לפועל בקרוב. ממשלת ליטא תשקיע בפרויקט 25 מיליון דולרים, כאשר חלק מהמימון יגיע מהאיחוד האירופי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

יהודי וילנה ויהודים באירופה בכלל הפעילו מספר צעדי מחאה, ובהם עצומה שעליה חתמו כבר 16 אלף אנשים, נגד הריסת בית העלמין בן ה-500 שנה. העבודות במקום, הם מציינים - כבר החלו למעשה, וחלק מהתוכנית כבר בוצע, אלא שכעת מדובר על החרבת הקברים העתיקים.

 

 (צילום: ויקימדיה, רונן קידר) (צילום: ויקימדיה, רונן קידר)
(צילום: ויקימדיה, רונן קידר)

 

בעבר נודעה וילנה כאחד ממרכזי הפעילות החשובים ביותר באירופה של הקהילה היהודית, ופעלו בה יותר מ-100 בתי כנסת, החל מהמאה ה-16. במאה ה-18 הפך אותה הגאון מווילנה, מענקי היהדות בתקופה המודרנית, למרכז תורה עד שנודעה בכינוי "ירושלים דליטא".

 

קראו עוד בערוץ היהדות

הרבי המת שמושך המונים: תעלומת נחמן מאומן

 

לאחר השואה לא נותרו בה כמעט יהודים. על פי הערכות, בעבר כמעט ממחצית תושבי העיר היו יהודים -אך כיום רק אחוז אחד מאוכלוסיית וילנה היא יהודית. בבית הקברות היהודי קבורים לא מעט רבנים ואישי ציבור, כמו גם חברי קהילה שנפטרו לאורך השנים הרבות שבהן הקהילה הייתה חיה ותוססת.

 

"זו תהיה בכייה לדורות"

בתגובה לתוכנית להקמת האולם החדש, מנסה קבוצה של פעילים יהודים, בשיתוף היסטוריונים מרחבי העולם, לעורר מהלך שישמר את בית הקברות על מקומו. כמהלך בולט בנושא נכתבה עצומה שזכתה עד כה ל-16 אלף חתימות, אך במקביל נעשים מאמצים במישורים אחרים לשכנע את השלטונות להעביר את הקמת האולם למיקום אחר בעיר.

 

בעצומה נכתב כי "בית הקברות הוא בן למעלה מ-500 שנה. קבורים בו אלפי יהודים, ביניהם רבים מתור הזהב של העיר וילנה שכונתה 'ירושלים של ליטא'. מדובר באדמה קדושה, והשלטונות צריכים לשמר אותה ולבנות מונומנט זיכרון במקום. במקום זה, גורמים עסקיים יחד עם פוליטיקאים ופעילים אנטישמיים, חברו יחד כדי להקים אולם כנסים שבו אלפים יוכלו לנאום, לשיר, לשתות ולאכול - וכל זאת על האדמה שבה קבורים רבים כל כך".

 

עוד קובלים המתנגדים כי "בגלל השואה, לרבים מאוד מהנקברים במקום אין משפחה שיכולה להגן עליהם ולשמור על קבריהם". רות בלושטיין, יהודייה מווילנה, כתבה בעצומה כי "זה דבר שלעולם לא היה קורה לבית קברות נוצרי. ההחלטה ללעוג לזכרו של בית הקברות היהודי תהיה טעות איומה ובכייה לדורות. מנגד, העברת אולם הכנסים למיקום אחר ושימור בית הקברות במקום, תהיה כבוד גדול עבור הממשלה הדמוקרטית של ליטא, שגם חברה באיחוד האירופי".

 

יש לציין כי התוכנית איננה חדשה ובעבר כבר יצאו נגדה גורמים רבים בעולם היהודי. בין היתר, בשנת 2015 יצא "קול קורא" של רבנים לכל מי שיכול להשפיע על ממשלת ליטא ועיריית וילנה לבטל את מה שכונה בפיהם "הפגיעה הנוראה וחילול מחפיר של אלפי הנפטרים הטמונים בבית העלמין היהודי העתיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים