שתף קטע נבחר

נחשפה מתקפת ריגול נגד חיילים: הפרופילים המפתים של חמאס

הותר לפרסום כי פעילי חמאס התחזו ברשת לנשים אטרקטיביות ופיתו עשרות חיילים שהורידו "אפליקציית צ'ט" שהשתלטה להם על הטלפון כדי להעביר מידע לארגון הטרור. בצה"ל חושפים כי פעילי חמאס הסתננו גם לקבוצות פייסבוק של חיילים. ההנחיות הוחמרו: חיילים בדרגת סיווג סודי ביותר לא יוכלו להעלות תמונות במדים לרשת

 

צה"ל חושף: אלו הפרופילים המזויפים של חמאס שנועדו להפיל חיילים (צילום: דו"צ) (צילום: דו
צה"ל חושף: אלו הפרופילים המזויפים של חמאס שנועדו להפיל חיילים(צילום: דו"צ)
  

 

בימים אלה מנהלת מערכת הביטחון בישראל מבצע "קרב ציידים" נגד יחידת הסייבר והאיסוף של חמאס שפרצה לעשרות טלפונים של לוחמים. כך הותר לפרסום אחר הצהריים (יום ד'). בחודשים האחרונים הגבירו בחמאס את פעילות הריגול האינטרנטית נגד חיילי צה"ל במטרה לאסוף מודיעין על פעולות הצבא והיערכותו בגבול הרצועה.

 

מכירים מישהו שנפגע מהריגול של חמאס? ספרו לנו במייל האדום

 

מבדיקות ומחקירות שניהלו מחלקת ביטחון מידע בצה"ל ויחידת הסייבר ההגנתי של אגף התקשוב ושב"כ, עלה כי טלפונים ניידים רבים של לוחמים, קצינים וחיילי מטה, ובהם גם אנשי מילואים, הותקפו על ידי פעילי חמאס.

 

 

השיטה בוצעה כך: אנשי ארגון הטרור התחזו לנשים אטרקטיביות, תוך גניבת זהות של נשים אמיתיות ובהן של אזרחיות ישראליות או של יהודיות שתכננו לעלות ארצה. לאחר מכן יזמו "הנשים" קשר עם חיילים, רובם לוחמים, והתחילו עמם קשר אינטימי וירטואלי - תחילה בפייסבוק, ובהמשך באפליקציות שחמאס פיתח ואף אפשר הורדה שלהן מתוך חנות אפליקציות שהארגון פתח בעצמו והוסיף לה אפליקציות מוכרות ותמימות כדי לחזק את הרושם האמין.

 

ברגע שחייל הסכים לעבור לאפליקציית הצ'ט של חמאס, הטלפון שלו למעשה עבר באותו רגע לשליטה מוחלטת של פעילי ארגון הטרור. בכך למשל היו יכולים אנשי חמאס להפעיל בכל רגע נתון את המצלמה בנייד של החייל שהותקף, לבצע האזנות, לשאוב את כל אנשי הקשר, התמונות והסרטונים שבנייד, למשוך שיחות הווטסאפ, הודעות טקסט ומיילים - וכך זאת מבלי שיבחין בכך.

 

מעבר לכך, אנשי חמאס גם הצליחו למחוק את אפליקציית השיחה שאפשרה מלכתחילה את ההשתלטות על הטלפון וכן הצליחו לשתול אפליקציית מעקב ושליטה מתוחכמת ומתקדמת יותר בטלפונים שהותקפו ללא כל עקבות.

התכתבות בין חייל לבין פרופיל פיקטיבי של חמאס (צילום: דו"צ) (צילום: דו
התכתבות בין חייל לבין פרופיל פיקטיבי של חמאס(צילום: דו"צ)
עשרות החיילים שהותקפו הוזמנו לתשאול במחלקת ביטחון המידע בצה"ל, והטלפונים עוברים בימים אלה תהליך פרמוט – שהוא הדרך היחידה למנוע את המשך הנזק. מבדיקות שנערכו בצה"ל עולה כי המתקפה לא גרמה לנזק ביטחוני משמעותי אך כן הביאה להעברת תמונות שבהן נראים חמ"לים של צה"ל, טנקים ונגמ"שים באזור הגבול, אמצעי תצפית, וכן מיקומים של חיילים.

 

בצה"ל החליטו לחשוף היום 16 דמויות פיקטיביות שחמאס הפעיל כדי לפתות את החיילים ולגרום להם למסור את המידע. בשלב זה החיילים שהותקפו לא נענשים שכן רובם ככולם נפלו בפח, אך ייתכן שיינקטו נגדם צעדים משמעתיים ואף פליליים לאחר התייעצות שתתקיים עם הפרקליטות הצבאית הראשית.

 

אנשי חמאס בקבוצות של מילואימניקים בפייסבוק

בצה"ל הבחינו לאורך 2016 בפעילות התקפית טכנולוגית נוספת של חמאס: כניסה ופעילות ריגול במאות קבוצות "צה"ליות" בפייסבוק, בהן קבוצות פתוחות וסגורות שחיילים מפעילים כדי לשמור על קשר עם חבריהם ליחידת המילואים או לפלוגה, מחלקה, גדוד, בכל הזרועות והחילות.

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)
  

מפעילות ניטור שביצעו במחלקת ביטחון מידע עלה כי פעילי חמאס יצרו פרופילים מלאים ואמינים של חיילים, תוך גניבת זהותם, כדי להיכנס ולהשתתף לאורך זמן בשיחות שמתקיימות בקבוצות הצבאיות בפייסבוק. בחלק מהמקרים, פעילי חמאס שאלו על אודות תרגילים אוגדתיים וחטיבתיים שהתקיימו בחודשים האחרונים בצה"ל ואף קיבלו על כך מידע, לעתים חודשיים מראש, ממשתתפי הקבוצה שלא ידעו כי אחד מחברי הקבוצה הוא איש חמאס.

 

חקירת צה"ל העלתה כי בשני נתיבי הפעולה של חמאס הקפידו אנשי הארגון לדבר בעברית ברמה גבוהה תוך שימוש בסלנג רשתי עדכני כדי לא לעורר חשד ולקנות את אמונם של החיילים שהיו נתונים למתקפת הסייבר.

 (צילום: דו"צ) (צילום: דו
(צילום: דו"צ)
 

בעקבות התגברות התקיפות החליטו בצה"ל להחמיר את הנחיות השימוש של חיילים ברשתות החברתיות. בקרוב ייאסר על כל מי שמשרת בצה"ל ברמת סיווג של סודי ביותר ייאסר להעלות תמונות מהצבא או לרשום שהוא חייל. ההגבלה הזו תחול גם על כל קצין בדרגת רס"ן ומעלה בניגוד למקובל עד היום שההגבלה חלה על כל סא"ל ומעלה.

 

ההחמרה בהנחיות תשפיע על מאות עד אלפי משרתים ביחידות רגישות או מיוחדות, נוספים על הקיים, אך לא תהיה רלוונטית בשלב זה על כלל הלוחמים בגדודים ובחטיבות. עוד הוחלט בצה"ל כחלק מהמאבק בתופעה המסלימה להגביר את מאמץ ההסברה, ובחודשים הקרובים כל חייל בצה"ל, ובעיקר ביחידות הלוחמות, יעבור הדרכה והסברה בנושא כדי להמחיש לו את גודל האיום.

 

3,000 קבוצות צה"ליות בפייסבוק: "אל תאשרו חברות"

בצה"ל מעריכים כי למרות החשיפה שיזם היום צה"ל והמבצע שמתנהל כעת נגד חמאס בנושא, מדובר במערכה מתמשכת שתכלול סבבים נוספים מתוחכמים יותר. בצה"ל החליטו לא להתמקד בתקיפה ובהשמדה של אותן אפליקציות זדוניות שבידי חמאס, שכן אלה ניתנות לפיתוח מהיר, פשוט וזול יחסית.

 

בצה"ל סירבו לומר אם המצב בגבול הצפוני גרוע אף יותר בשל היכולות הדומות שיש לחיזבאללה, שנשענות על טכנולוגיות איראניות ורוסיות, אך ציינו כי גם בזירה הצפונית מתבצעת פעילות נגד התופעה.

 

מבדיקות צה"ל כי בפייסבוק מתנהלות היום יותר מ-3,000 קבוצות צה"ליות לא רשמיות. בין היתר הוחלט כי במסגרת הצעדים שיינקטו בצה"ל יפנו גורמים צבאיים למנהלי הקבוצות הללו וידרשו מהם לנקוט צעדי זהירות וכן כלל החיילים יתודרכו לאשר בקשות חברות ברשת החברתית רק מגורמים או מאנשים שהם מכירים.

 

ההחלטה על צעדים אלה הגיעה בין היתר לאחר שהתגלה על מקרה שבו חייל פיתח קשר וירטואלי רומנטי עם פעיל חמאס שהתחזה לצעירה יהודייה מחו"ל, וכי החייל שלח לו לבקשתו תמונות של רצועת עזה שצילם דרך עדשת המשקפת וכן צילום של בלוני התצפית ושל מגדלי השמירה בקו הגבול.

 

בצה"ל הבחינו כי חמאס הפסיק לעבוד בשיטה רחבה של איסוף או האזנה מאלפי טלפונים או תיבות מיילים והצליח למקד את הפעילות שלו בתחום הריגול האינטרנטי לפי אוכלוסיות יעד רלוונטיות, ובהן חיילים ולוחמים שמשרתים בדרום.

 

כחלק מהמבצע שמתנהל בימים אלה פתח צה"ל חמ"ל מיוחד שיהיה זמין 24/7 בשבועות הקרובים וירכז פניות של חיילים שחושדים כי הותקפו בצורה דומה. כמעט כל החיילים שהותקפו בשנה האחרונה היו דברים שנוצלו על רקע ניצול רומנטי או מיני, אך בחלק קטן מהמקרים חמאס אף תקף חיילות שנמשכות לבנות מינן תוך התחזות לנשים אטרקטיביות. מעט מעשרות המותקפים היו קצינים, וגם הם היו בדרגות זוטרות.

פורסם לראשונה 11/01/2017 15:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דו"צ
פרופיל מזויף שנועד להפיל חיילים
צילום: דו"צ
מומלצים