שתף קטע נבחר

הפושע הנאצי בסוריה מת במרתף: "בשאר הפקיר אותו"

תחקיר צרפתי חושף פרטים חדשים על חייו ומותו של אלויס ברונר, מי שהיה הנאצי המבוקש בעולם ונמלט לסוריה ב-1954. לפי התחקיר ברונר מת ב-2001 בתנאים מחפירים במרתף נעול, ומצבו הידרדר אחרי שחאפז אסד הלך לעולמו. בשנים הארוכות בדמשק הכשיר את בכירי המודיעין הסורי

פושע המלחמה הנאצי אלויס ברונר, איש ה-SS שאחראי לגירוש 130 אלף יהודים למחנות ההשמדה באירופה, מת במרתף נעול בסוריה ב-2001. בן 89 היה במותו. כך חושפים שני עיתונאים בצרפת בתחקיר שנועד לחשוף פרטים חדשים על חייו המסתוריים של ברונר, שהוגדר כנאצי המבוקש בעולם, אחרי שנמלט לסוריה.

 

עד כה ההערכה הייתה שברונר, יד ימינו של אדולף אייכמן, מת בדמשק בסביבות 2010. הוא נמלט לבירת סוריה ב-1954 ולפי ציידי נאצים חי בה תחת הגנה ממשלתית. בדיווח שהתפרסם במגזין Revue XXI כותבים שני עיתונאים צרפתים כי אספו מידע משלושה שומרים של ברונר, שהיו בעבר בשירות החשאי הסורי.

אלויס ברונר. שלח 130 אלף יהודים למותם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אלויס ברונר. שלח 130 אלף יהודים למותם(צילום: AFP)
 

בראיון לרדיו הצרפתי אמר אחד העיתונאים כי ברונר הועסק בממשל הסורי והכשיר את בכירי המודיעין הסורי. "הוא הדריך את המעגל הפנימי של אסד וקיבל משכורת מהמשטר הסורי", אמרו העיתונאי הצרפתי.

 

לפי הדיווח החל מ-1989 נדרש ברונר להישאר בדירתו ברובע הדיפלומטים של דמשק. בסוף שנות ה-90, "מסיבות ביטחוניות", הועבר למרתף ונשאר בו עד יומו האחרון. "כשהוא הגיע לחדר הדלת נסגרה ולעולם לא נפתחה שוב", אמר אחד השומרים, עומאר.

 

ברונר מת זמן קצר אחרי שחאפז אסד הלך לעולמו בשנת 2000. הדברים השתבשו עבורו אחרי שבשאר עלה לשלטון במקום אביו המנוח ביולי 2000. "הוא ננטש על ידי בשאר", נאמר בדיווח הצרפתי, ונטען כי ברונר "סבל ובכה הרבה בשנותיו האחרונות. כולם יכלו לשמוע אותו".

 

השומר עומאר סיפר כי ברונר נקבר בחשאי בבית העלמין אל-אפיף בדצמבר 2001. צייד הנאצים סרז' קלארספלד אמר כי התחקיר הצרפתי "אמין מאוד". המקורות הסוריים אמרו כי ברונר נשאר עד סוף ימיו אנטישמי ותומך באידיאולוגיה הנאצית.

 

למרות שמעולם לא הובא למשפט ברונר נידון בהיעדרו למוות בצרפת ב-1954 על פשעים נגד האנושות. ד"ר אפרים זורוף ממרכז שמעון ויזנטל סיפר בעבר על הניסיונות של ישראל לפגוע בו: "לפי השמועה, ישראל שלחה לו שתי מעטפות נפץ בעת שחי בסוריה. פעם אחת הוא איבד עין, ובפעם השנייה איבד שלוש אצבעות. אף אחד לא יודע מי שלח את מעטפות הנפץ, אבל השמועה אומרת שהמוסד היה אחראי לכך, ושהאדם ששלח את המעטפות היה ראש הממשלה לשעבר, יצחק שמיר, בעת שעבד במוסד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים