שתף קטע נבחר

סיכום בין ישראל לפלסטינים בסוגיית המים

בתום שש שנים של קיפאון נחתם הסכם בין מתאם פעולות הממשלה בשטחים לשר לענייני אזרחים ברשות הפלסטינית על חידוש פעילות ועדת המים. ההסכם יאשפר הנחת צנרת חדשה לקווי מים, ביוב ומי קולחין ביהודה ושומרון

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, חתם היום (א') על הסכם לחידוש פעילות ועדת המים המשותפת עם השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, חסיין א-שייח' ובהשתתפות ראשי רשות המים הישראלית והפלסטינית. ההסכם נועד לקבוע מסגרת לכינוסה של ועדת המים המשותפת מכוח הסכם הביניים, בין היתר, במטרה לשפר ולחדש תשתיות המים באזור יהודה ושומרון, המהווים הכרח למרקם חיים תקין לאוכלוסיות באזור.

 

בעקבות ההסכם, תתכנס ועדת המים המשותפת לאחר שלא פעלה באופן סדיר זה שש שנים, ובה יידונו בהקצאת מים נוספת לאזור יהודה שומרון ולרצועת עזה, הגדלת מקורות המים באמצעות קידוחים חדשים, נושאים סביבתיים, תעריפי מים, שימוש במים מושביים בחקלאות וקידום נושאים הידראולוגיים. ההסכם יאפשר הנחת צנרת חדשה לקווי מים, ביוב ומי קולחין באופן מהיר ויעיל.

מרדכי וא-שייח. "החתימה מוכיחה כי ניתן להגיע להבנות" (צילום: דוברות מתפ''ש) (צילום: דוברות מתפ''ש)
מרדכי וא-שייח. "החתימה מוכיחה כי ניתן להגיע להבנות"(צילום: דוברות מתפ''ש)

כמו כן, כתוצאה מההסכם יתאפשר קידום מהיר של מיזמים חדשים, תכנון של קווי מים חדשים כדי להגדיל את קיבולת זרימת המים מאחר שהקיימים הגיעו לשיא יכולתם, לצד קידום פרויקטים נוספים בתחום. הוועדה תעסוק בכל הקשור לתיאום הפעילות במאגרי המים המשותפים, בשל הצורך בהיערכות לקראת חודשי הקיץ הקרובים, אשר במהלכם הביקוש גובר על יכולת האספקה ונוצר קושי בהזרמת המים.

 

בתוך כך, בימים אלה פועלים הצדדים לגבש תוכנית אסטרטגית בראייה ארוכת טווח עד לשנת 2040, בהתאמה לגידול הצפוי של האוכלוסייה באזור. כינוס הוועדה יאפשר קידום מהיר של עשרות מיזמים, בין יתר המיזמים שייבחנו בתקופה הקרובה נמצאים גם עשרות מיזמים חדשים הכוללים קווי מים ברחבי יהודה ושומרון. מהצד הישראלי יהי זה ראש רשות המים משה גראזי, ומהצד הפלסטיני מעזן ע'נים.

 

אלוף מרדכי אמר כי "החתימה על הסכם המים מוכיחה כי ניתן להגיע להבנות ולהסכמים כאשר דנים בסוגיות באופן ענייני, בילטראלי, נקי משיקולים זרים בנושאי משאבי הטבע וסוגיות תשתיות נוספות המשפיעות על כלל האוכלוסיות. בשנה וחצי האחרונות חתמנו על ארבעה הסכמים: חשמל, מים, דואר ותשתיות דור 3 בסלולר, שנועדו לשפר את מרקם החיים לכלל האוכלוסיות באזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מתפ''ש
א-שייח והאלוף מרדכי
צילום: דוברות מתפ''ש
מומלצים