שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר קובע: החזרת עובר אחד בלבד בהפריה - מגדילה סיכוי להריון

  לאורך שנים סברו הרופאים שעדיף להחזיר יותר מעובר אחד במהלך תהליך הפריה חוץ־גופית. מחקר חדש קובע: החזרה של עובר אחד בלבד מגדילה את הסיכוי להיריון מוצלח. "המחקר החדשני מדגים שהאיכות עדיפה על כמות", מסביר פרופ' שלמה משיח

  אחד, לא יותר: החזרת שני עוברים במהלך תהליך הפריה חוץ־גופית (IVF) מקטינה את סיכויי הכניסה להיריון בכ־27%, בפרט אם אחד מהעוברים הוא באיכות נמוכה — כך קובע מחקר חדש, שנערך לאחרונה באנגליה והוצג השבוע בכנס של "האגודה הבריטית לפוריות".

   

  המחקר הבריטי, שנערך על כ־1,500 עוברים שהוחזרו במהלך הפריה חוץ־גופית לנשים בכל הגילים, מצא שהחזרת עובר באיכות גבוהה יחד עם עובר באיכות פחות טובה מקטינה את סיכויי הכניסה להיריון בכ־27% בהשוואה להחזרה של עובר אחד.

   

  להחזיר רק עובר אחד. הפריה חוץ גופית (צילום: index open) (צילום: index open)
  להחזיר רק עובר אחד. הפריה חוץ גופית(צילום: index open)

   

  מדובר בעוברים שהתפתחו במעבדה במשך חמישה ימים לאחר ההפריה, הקרויים "בלסטוציסטים". העובר נראה ככדור המורכב מיותר ממאה תאים ובמרכזו חלל מלא בנוזל. מספר התאים בעוברים הוא מעל 100, וכך הרופא יכול להעריך טוב יותר את איכות העוברים ולהשתיל אותם בגופה של האישה.

   

  לא תמיד יש מספיק עוברים באיכות טובה שניתן להחזיר לגופה של האישה, ובמשך שנים ארוכות הייתה תפיסה בקרב הקהילה הרפואית שעדיף להחזיר יותר מעובר אחד, גם אם איכות אחד העוברים הייתה ירודה, מתוך מחשבה ש"אם זה לא יועיל זה בטח לא יזיק". בנוסף, חלק מהרופאים היו בוחרים להחזיר עובר אחד באיכות טובה יחד עם עוברים באיכות ירודה, ואם היו נותרים עוד עוברים באיכות טובה, נהגו להקפיא אותם כדי להשתמש בהם בעתיד.

    

  לא להחזיר יותר מעובר אחד

  כעת החוקרים הבריטים מסבירים שכדאי להימנע מכך ולהעדיף החזרה רק של עובר אחד, מכיוון שהרחם "משקיע מאמץ" גם בעובר הפחות בריא, במקום למקד את כל מאמצי הקליטה בעובר הבריא. כך קטנים למעשה הסיכויים להשיג היריון מוצלח.

   

  לפי ממצאי המחקר, גם החזרתם של שני עוברים איכותיים וגם החזרה של שני עוברים באיכות נמוכה אינה משפרת את הסיכוי להשיג היריון מוצלח, בהשוואה לסיכויים להשגת היריון בהחזרתו של עובר בודד.

   

  "המחקר החדשני מדגים שהאיכות עדיפה על כמות — איכות העוברים המוחזרים חשובה יותר ממספר העוברים המוחזרים", מסביר פרופ' שלמה משיח, מומחה לפריון. לדבריו, גם לפני המחקר הזה, ההכרה שעדיפה החזרה של עובר יחיד נעשית יותר ויותר מקובלת על הרופאים וזאת בעיקר בגלל הסכנות שיש לאם ולעוברים במקרים של היריון מרובה עוברים.

   

  "כתוצאה מהיריון מרובה עוברים יכולים להיות לידות מוקדמות ונזקים קשים ליילודים. אמצעי ההקפאה המודרניים מאפשרים להקפיא את עודפי העוברים בלי שייפגעו סיכוייהם להניב היריון בניסיונות הבאים", מסכם פרופ' משיח.

   

  המחקר הנוכחי מפריך את האמונה שקיימת שנים ארוכות בציבור, ובפרט בציבור הישראלי, שלפיה החזרה של כמה עוברים, שניים ואף יותר, מעלה את הסיכוי להצלחה להיריון — וקובע שהיא אינה נכונה מדעית. הדבר נכון גם עבור נשים מבוגרות שחוששות שהחזרת עובר אחד יכולה להקטין את הסיכויים שלהן להיכנס להיריון, ועל פי ממצאי המחקר, עדיף להן להחזיר עובר אחד באיכות טובה כדי להגדיל את הסיכוי שההיריון ייקלט.

   

  הכתבה מתפרסמת ב"ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להגדיל הסיכויים להיכנס להריון במהלך הפריה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים