שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  החיילים הם אלה שהרגו את המחבל

  לאחר הפיגוע בארמון הנציב הואשמו החיילים שלא בצדק ברשתות החברתיות ב"אפקט אזריה", חרף העדויות. אבל בדיקה ראשונית של גופת המחבל מראה: הוא נהרג מפגיעה בראשו של כדורי 5.56 מ"מ שנורו מהרובים של החיילים, ולא מכדורי אקדחו של האזרח שהסתער לצדם

  "איזה אפקט אלאור אזריה?" סיכם אתמול גורם צבאי בכיר את הממצאים שעלו בבדיקה הראשונית של גופת המחבל שביצע את הפיגוע בארמון הנציב בירושלים ביום ראשון שעבר. "אני מקווה שמסקנות החקירה של המשטרה יסיימו את הפרשה העגומה הזו".

   

  ביום ראשון שעבר בשעות הצהריים דהר מחבל במשאית אל עבר קבוצה של קצינים וחיילים בסמוך לארמון הנציב בירושלים, רצח ארבעה מהם ופצע 13 נוספים - לפני שנורה ונהרג. בדקות שלאחר האירוע, ובעקבות ראיונות שנערכו בשטח עם אזרחים שנכחו בזירה, החלה להתפשט הטענה כי החיילים שהיו במקום - רובם ככולם מפקדים וצוערים מבה"ד 1 - נמלטו ולא חתרו למגע עם המחבל בניסיון לחסלו. הגדיל לעשות האזרח ששלף את אקדחו האישי וירה אל עבר המחבל, איתן רונד, שרמז כי המקור לבריחתם של החיילים הוא הכרעת הדין במשפטו של החייל היורה אלאור אזריה יממה קודם לכן.

  המשאית שבה נהג המחבל עם סמני הירי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  המשאית שבה נהג המחבל עם סמני הירי(צילום: רויטרס)

  המחבל פאדי אל-קנבר ()
  המחבל פאדי אל-קנבר

  "אני לא מבין למה 40 חיילים שהיו שם לא ירו", הוא אמר, דקות בודדות לאחר הפיגוע. "לא נעים להגיד, אבל היינו יכולים להיות עם פחות פצועים. חיילים ישבו שבועיים וחצי בצבא וכל מה שאומרים להם זה להיזהר, להיזהר, להיזהר‭."‬

   

  כבר בשעות שלאחר מכן החל להתברר כי לטענות על "אפקט אזריה" אין בסיס, וכי קבוצה של חיילים הסתערה אל עבר המחבל והשתתפה בירי לעברו. כך, למשל, בעדותה של מפקדת הצוות בבה"ד 1 סגן מאיה פלד, שסיפרה: "ירדתי מהאוטובוס ויריתי על המחבל, בזמן שהצוערים סביבי באו וחיפו בירי". ואף על פי כן, הטענות השגויות על "אפקט אזריה" המשיכו לעלות ברשתות החברתיות, ומתנגדי הרשעתו של החייל היורה המשיכו לטעון כי הכרעת הדין פוגעת בנכונותם של חיילי צה"ל לחתור למגע. כעת, עם זאת, מגיעה ההוכחה הסופית ככל הנראה למופרכות של טענה זו.

  סגן מאיה פלד, שירתה במחבל (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
  סגן מאיה פלד, שירתה במחבל(צילום: גיל נחושתן)

  המדריך איתן רונד, שירה באקדחו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  המדריך איתן רונד, שירה באקדחו(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  זמן קצר לאחר הפיגוע הועברה גופתו של המחבל - פאדי אל־קנבר (28) מג'בל מוכאבר, בעל תעודת זהות כחולה - אל המכון לרפואה משפטית באבו־כביר. הגופה טרם נותחה אומנם, אך בשבוע שחלף מאז האירוע בוצעו בה שורה של בדיקות וכן צילומי רנטגן. הבדיקות הללו איתרו בגופו של המחבל קליעי 5.56 מילימטר, שנורו מרובה אם־16 של אחד או יותר מהחיילים, וכן קליעי 9 מילימטר שנורו מאקדחו של המאבטח. עם זאת, לפי מקורות במשטרה המעורבים בחקירה וקיבלו את הדיווח מהמכון לרפואה משפטית, הבדיקה הראשונית הראתה כי הקליעים שפגעו בראשו של המחבל, ואלו שבוודאות גרמו למותו, היו קליעי ה־5.56 מילימטר. הקליעים שירה האזרח אותרו על גופו של המחבל, ולא בראשו. המשמעות: הבדיקה הראשונית של הגופה קובעת כי החיילים היו אלו שהרגו את המחבל מארמון הנציב, ולא האזרח שהשתתף בירי וירה באקדחו האישי.

   

  "במשך שבוע אנחנו מנהלים מלחמה קשה נגד הרשת החברתית, בניסיון להסביר מה באמת קרה שם", הסביר הגורם הצבאי שנחשף לממצאי הבדיקה. "לצערי, עדיין לא הצלחנו להזים את התיאוריה הכוזבת והמרושעת הזו. חלק מהחיילים שהיו בנקודה שאיפשרה זאת הגיבו בירי ופעלו כפי שנדרשו. לא כל מי שהיה נוכח בזירה ירה במשאית. מה רציתם, שיעמדו שם 300 איש ויירו? אתם מתארים לעצמכם כמה מקרים של ירי דו־צדדי הדבר היה גורם?"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מדברים תקשורת
  המשאית וסימני הקליעים
  צילום: מדברים תקשורת
  מומלצים