שתף קטע נבחר

קרי מסכם: "עשינו עבור ישראל יותר מכל ממשל אחר"

מזכיר המדינה היוצא הסביר מדוע נכשלו מאמציו להגיע להסכם שלום בין ישראל והפלסטינים: "אתה יכול להביא את הסוס אל המים, אבל אתה לא יכול לגרום לו לשתות". על טראמפ והסכם הגרעין: "לומר שאנחנו מתכוונים לסגת מההסכם זה פשוט להתחנן לעימות ולסכסוך"

 

פחות מארבעה ימים לפני שיעזוב את תפקידו, העניק הלילה (ג') מזכיר המדינה היוצא של ארצות הברית, ג'ון קרי, ראיון סיכום לרשת CNN, שחלק משמעותי ממנו יוחד לישראל, לפלסטינים ולהסכם הגרעין עם איראן. קרי הסביר פעם נוספת מדוע ממשל הנשיא היוצא ברק אובמה נמנע ולא הטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שקבעה כי ההתנחלויות אינן חוקיות. "אנחנו מאמינים שגם בפני ישראל וגם בפני הפלסטינים עומדת בחירה. אם ישראל מעוניינת להיות מדינה יהודית וגם דמוקרטית, לא ייתכן פתרון של מדינה אחת. ונכון לעכשיו, אנחנו מתקדמים לקראת האפשרות הזאת, בגלל ההתנחלויות המתרחבות והיעדר משא ומתן", אמר קרי בראיון למגישה כריסטיאן אמנפור.

 

קרי הוסיף: "מנהיגי שני הצדדים לא הצליחו לשבת לשולחן המשא ומתן ולהגיע להסכם. את מכירה את הפתגם הישן - אתה יכול להביא את הסוס אל המים, אבל אתה לא יכול לגרום לו לשתות. הם החליטו שהם לא מוכנים לזוז, מסיבה זו או אחרת. אנחנו מדברים מתוך אכפתיות ודאגה לישראל כמדינה דמוקרטית ויהודית. עשינו עבור ישראל יותר מכל ממשל אחר, עם 'כיפת ברזל' ו-38 מיליארד הדולרים שהענקנו כסיוע ביטחוני.

"מדברים עם ישראל בתור החברה הכי טובה". קרי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"מדברים עם ישראל בתור החברה הכי טובה". קרי(צילום: רויטרס)
 

"כל מה שאנחנו מנסים לעשות זה לדבר בתור ידידה טובה, יציבה, החברה הכי טובה של ישראל. אנחנו מדברים גם מתוך דאגה לפלסטינים, שלעולם לא יוכלו לספק את שאיפותיהם ללא היכולת להקים מדינה. אז לשני הצדדים יש אינטרס עצום להניע את זה קדימה. אנחנו מאחלים לממשל הנכנס את כל ההצלחה בעולם במציאת נוסחה שתעבוד, אבל אני אהיה המום אם העולם הערבי והפלסטינים בפרט יסכימו למשהו פחות מאשר מדינה שמבוססת על קווי 1967 עם חילופי שטחים. הם פשוט לא הולכים לעשות את זה".

 

קרי התייחס גם להסכם הגרעין עם איראן, שהנשיא הנבחר, דונלד טראמפ, הצהיר כי יערוך בו שינויים מפליגים. "האיראנים, מכוח ההסכם שעליו חתמו, ירדו מכמות של 19 אלף צנטריפוגות שהעשירו חומר גרעיני לכ-5,000. הם מגבילים את ההעשרה ל-3.67%. המאגר שלהם מוגבל כעת ל-300 ק"ג לעומת 12 אלף ק"ג של חומר מועשר לפני כן. הם עמדו בהסכם, שהופך את העולם לבטוח יותר. לומר שאנחנו מתכוונים לסגת מההסכם זה פשוט להתחנן לעימות ולסכסוך. אנשים סבירים הגיעו למסקנה שההסכם הזה אכן הפך את האזור והעולם לבטוחים יותר".

 

"טעות קטסטרופלית". טראמפ על מדיניות מרקל (צילום: AFP, gettyimages) (צילום: AFP, gettyimages)
"טעות קטסטרופלית". טראמפ על מדיניות מרקל(צילום: AFP, gettyimages)
 

קרי הצטרף למנהיגי אירופה שמתחו ביקורת על דבריו של טראמפ, שאמר בראיון ל"טיימס" הלונדוני כי החלטתה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לאפשר לגל של מיליון מהגרים להיכנס למדינה ב-2015 הייתה "טעות קטסטרופלית" שפתחה את הדלת לפיגועי טרור. "בכנות, זה לא הולם שנשיא נבחר בארה"ב יתערב בפוליטיקה של מדינות אחרות באופן ישיר", אמר. "החל מיום שישי, הוא יהיה אחראי ליחסים הללו. אני חושב שאנחנו צריכים להיות זהירים מאוד בהשמעת טענות שאחד מהמנהיגים החזקים באירופה ואחד השחקנים החשובים ביותר בה עשה טעות כזו או אחרת. אני לא חושב שזה ראוי שאנחנו נתבטא בנושא".

 

קרי הוסיף: "אני חושב שמרקל הייתה אמיצה מאוד. אני לא חושב שמדיניות הפליטים שהיא נקטה בה הייתה קטסטרופלית כלל וכלל. היו בה כמה בעיות, אבל לכולם היו בעיות עם האתגר הזה - איך להגיב כראוי כאומה גדולה, כמערב, עם הערכים והעקרונות החשובים, בכל מה שנוגע לדאגה לבני אדם שנמצאים במצוקה, במעמד של פליטים. ראינו בעבר מה קורה כאשר אנו לא עושים את זה. אנחנו, ממשל אובמה, הערכנו את המנהיגות שלה לאין שיעור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"איראן עומדת בהסכם". קרי
צילום: EPA
מומלצים