שתף קטע נבחר

סכנת עופרת במים של מכונות קפה: איסור על נשים בהריון לשתות מהמכונות

חשש לעופרת במים שהופקו ממכונות קפה מדגמים מסוימים בהם נעשה בעיקר שימוש בבתי עסק, ואלפי יחידות שלהן נמצאות ברשתות בתי קפה ברחבי הארץ. יחד עם זאת, ברוב הרשתות הללו עדיין לא נבדקו המכונות. בחלק מהמכונות שנבדקו נמצאו רמות עופרת שעולות על המותר בתקן. "כל תוצר של המכונה עלול להכיל עופרת, גם תה"

חשש להימצאות עופרת במים שהופקו ממכונות קפה מדגמים מסוימים, בהן נעשה שימוש בעיקר בעסקים, כדוגמת בתי קפה, כך נודע הערב (ג'). גורם במשרדי הממשלה אמר ל-ynet שכל תוצר של המכונות עלול להכיל עופרת: קפה, מים חמים ותה.

 

ממשרד הבריאות נמסר כי המכונות אשר בהן נמצאו עד עתה חריגות הן מדגמי "ביאנקי" שמיובא מאיטליה, בין היתר על ידי קפה עלית (שטראוס) ומי עדן (פאוזה), ו"לה פבוריטה" המיוצרות בישראל ואלפי יחידות שלהן נמצאות ברשתות בתי קפה ברחבי הארץ. יחד עם זאת, ברוב הרשתות הללו עדיין לא נבדקו המכונות.

 

התקלה, דווקא במכונות החדשות

במשרד הכלכלה אמרו ל-ynet שהם בדקו "רק כמה מכונות באופן מדגמי במכון התקנים". עוד נמסר כי "בימים הקרובים ייחל מבצע של בדיקת אלפי מכונות. הבעיה היא שמדובר דווקא במכונות חדשות, ולא במכונות ותיקות. יתכן שצריך להפעיל אותן זמן מה כדי שהתקלה תעבור". עוד אמרו כי "לא בדקנו עד עכשיו שום רשת, יותר מכונות נבדקו במקומות עבודה, לא ברשתות", נמסר. "ממה שבדקנו 30% נמצא לא תקין".

 

בהודעה לעיתונות של משרדי הממשלה נמסר כי "בחלק מהמכונות שנבדקו, נמצאו רמות עופרת שעולות על המותר בתקן החל על מכונות הקפה, אשר מסתמך על הערכים הקבועים בתקנות בריאות העם (איכותם התברואית של מי שתייה ומתקני מי שתייה), תשע"ג-2013 (10ppb – מיקרוגרם לליטר), וכן מהרמות המרביות המותרות במשקאות, כפי שנקבע בקווים המנחים של משרד הבריאות (20ppb).

 

"בעקבות המידע שהצטבר, ולאחר התייעצות עם מומחים להנדסה, לטוקסיקולוגיה, ולבריאות הציבור, ובתיאום מלא בין משרדי הכלכלה והבריאות, הוחלט על ביצוע בדיקות פרטניות, לגילוי נוכחות מתכות כבדות במים המופקים ממכונות הקפה המוסדיות מאותם הדגמים. פעולה זו צפויה לארוך כחודש".

 

כמו כן, המשרדים ביקשו להדגיש כי "אין מדובר בסכנה מיידית. יחד עם זאת, במהלך תקופת ביצוע הבדיקות, ומטעמי זהירות מונעת, משרד הבריאות ממליץ להפחית ככל שניתן בשתיית קפה ממכונות מוסדיות - עד לקבלת תוצאות הבדיקה, ככל שהדבר מתאפשר. בנוסף, משרד הבריאות ממליץ לנשים בהריון להימנע, משתיית קפה ממכונות מוסדיות עד להודעה חדשה".

 

"פועלים בשקיפות מול משרדי הממשלה"

גורם בשוק מכונות האספרסו אמר ל-ynet: "משרד הבריאות ומשרד הכלכלה מתעוררים רק כשגורם מסחרי אחד מלשין על השני. אין פה כלום".

 

גורם אחר בשוק טען כי "חבל שסתם מבהילים את הציבור. לא שמעתי מעולם על מישהו ששתה מים ממכונת קפה וקרה לו משהו. היגיון לא קיים".

 

מנכ"לית חברת מכונות האספרסו לה פבוריטה גלית ברזילי מסרה כי לא תגיב, אלא לאחר פגישה מחר (יום ד')במשרד הכלכלה.

 

משטראוס נמסר בתגובה: "שמענו על הודעת משרד הכלכלה והבריאות ואנו בקשר ישיר איתם. מכונות הקפה בהן אנו משתמשים מיוצרות על ידי יצרנים שונים בשוק, ואנו בודקים בעצמנו את כולן. לא נשתמש במכונה שממצאיה ייצרו סיכון ללקוחותינו ואנו מלווים גם במומחים שונים שמבצעים את הבדיקות ובוחנים את תוצאותיהן.

 

"כמובן ששטראוס פועלת בשקיפות אל מול משרדי הממשלה ופועלת בהתאם להנחיות המשרדים בכל שלב ושלב. אנו מייחסים לאיכות המכונות שברשותנו חשיבות עליונה ובטיחותם של לקוחותינו עומדת מעל כל שיקול אחר - וכך אנו מתנהלים גם באירוע זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: אבישי זיגמן
קפה מכונת קפה בית קפה מלצרים הפוך
צילום: אבישי זיגמן
מומלצים