שתף קטע נבחר

שוטר נרצח בפיגוע דריסה במהומות בנגב

רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי, שוטר בן 34, נרצח בפיגוע דריסה בעת עימותים שפרצו בכפר אום אל חיראן שבנגב. המחבל הדורס נורה למוות. המשטרה: "המחבל שעט ברכבו לעבר הכוחות". מנגד, תושבים טוענים כי הנהג נורה בדם קר. המשטרה סגרה את הכניסה לכפר, והריסת הבתים החלה. עצורים בעימותים מחוץ ליישוב. ארדן לח"כים ערבים: "הדם הזה גם על ידכם"

 

הנהג שדרס שוטר נורה במכוניתו  ()
הנהג שדרס שוטר נורה במכוניתו

רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי (34) נרצח הבוקר (יום ד') בעימותים באום אלחיראן בדרום. הנהג ששעט לעברו ודרס אותו, תושב הכפר, מוסא אבו אלקיעאן - נורה ונהרג במקום. דוברת המשטרה מירב לפידות אמרה בראיון במשדר ynet: "זה אירוע לאומני, פיגוע דריסה בדיוק כמו שראינו בשבוע שעבר בירושלים. המחבל שעט ברכבו לעבר הכוחות וביצע פיגוע דריסה". לוי, תושב יבנה, שירת במנהלת תיאום פעולות האכיפה (מתפ"א) של אגף המבצעים. הוא התגייס למשטרה לפני יותר מ-11 שנה.

השוטר שנרצח רס"מ ארז לוי ()
השוטר שנרצח רס"מ ארז לוי
 

חמישה בני אדם נפצעו בעימותים, שבסופם החלו בהרס הבתים ביישוב. אך עד ראייה סיפר: "המשטרה מסלפת את המציאות. פשוט ירו בו בדם קר. לא יכולנו לעשות כלום כי היו הרבה שוטרים באזור, רק להביט לשמיים ולבקש מאלוהים שיעזור. הוא הלך סתם כך". הוא פנה "לכל עם ישראל לעזור לנו. זה לא היה פיגוע. המשפחה של ההרוג היא משפחה של שלום".

 

מיכל הרמתי, פעילה ירושלמית סיפרה כי המשטרה ירתה על הנהג לפני שפגע בשוטרים. לדבריה "המשטרה מנסה לטייח את מה שקרה. הייתי בפנים וראיתי מה קרה", והוסיפה כי האדם שבו השוטרים ירו והרגו לא נסע לכיוונם. "הם פתחו בירי ורק אז הוא איבד שליטה".

עימותים קלים נרשמו בין המשטרה ובין חברי הכנסת שניסו להיכנס לאום אלחיראן, בהם אחמד טיבי, ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי. לאחר מכן הסלימו העימותים ולפחות שני בני אדם נעצרו.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מסר: "מאז האירועים בבוקר אני שומע עוד ועוד קריאות מסיתות אשר מעוותות את תמונת המצב של מה שקרה בשטח. אני קורא לח"כים מהרשימה המשותפת - עצרו את ההסתה. לכל אמירה עכשיו עלולות להיות תוצאות קשות בשטח. קחו אחריות על דבריכם ותפסיקו להסית וללבות אלימות".

 

לאחר מכן כתב ארדן בעמוד הפייסבוק שלו: "אני מבקש לומר, דווקא ברגע הזה, לאיימן עודה וליתר חברי הרשימה המשותפת שהגיעו להלהיט את הרוחות הבוקר: הדם הזה גם על ידכם. זו אמירה חמורה, אני יודע.

אבל לא חמורה כמו מעשיכם ביום הזה, אתם חרפה למדינת ישראל".

המחבל מוסא אבו אלקיעאן ()
המחבל מוסא אבו אלקיעאן

ח"כ זחאלקה, טיבי וזועבי באום אלחיראן ()
ח"כ זחאלקה, טיבי וזועבי באום אלחיראן

 

כוחות המשטרה באום אלחיראן הבוקר (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
כוחות המשטרה באום אלחיראן הבוקר(צילום: אילנה קוריאל)
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)


 (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
(צילום: אילנה קוריאל)

כוחות המשטרה לפנות בוקר ()
כוחות המשטרה לפנות בוקר

ח"כ עודה נפצע בעימותים ()
ח"כ עודה נפצע בעימותים

לפידות הדגישה: "הכוחות היו בדרכם לפעילות, אפילו עוד לא החלו בה. בעודם בדרך, המחבל שעט ברכבו לעברם וביצע פיגוע דריסה. היו תוצאות קשות שאנחנו לצערי עדיין לא יכולים לפרט בשלב הזה. אבל המחבל נורה ונוטרל בזירה". היא שבה על גרסת המשטרה ולפיה "מדובר בפעיל התנועה האיסלאמית, הפלג הדרומי, אדם שאנחנו בוחנים כרגע כל מיני אינדיקציות שיש לנו לגבי המעורבות שלו בדאעש. אין בכלל ספק בנושא של הפיגוע הלאומני".

 

הדוברת אמרה כי "הפרות הסדר התפתחו אחרי הפיגוע בדיוק כמו שרואים במקומות אחרים, בירושלים. הן לא היו קשורות למשימה שלשמה הגיעו הכוחות". היא יצאה נגד טענות התושבים ולפיהן המהומות החלו רק לאחר אלימות מצד המשטרה: "אף אחד לא תקף אף אחד, הפעילות אפילו עוד לא התחילה, זה פיגוע דריסה לאומני. אני יכולה אולי ברמה האנושית האישית להבין שלבני משפחה קשה לקבל את זה שבן משפחתם מתנהג ככה, זאת באמת התנהגות לא נורמטיבית, לא אנושית. התנהגות של חיית אדם שמסוגל לקחת את רכבו ולהיכנס באופן חזיתי בכוחות ביטחון או באנשים בכלל. אבל העובדות מדברות בעד עצמן, אין כאן מקום לספק ולשאלה, בני משפחתו הם לא המקור לאינדקציה מהימנה ואובייקטבית".

 

לטענה שלפיה המשטרה ירתה כדורי ספוג וגומי, השיבה לפידות: "משטרת ישראל לא משתמשת בכדורי גומי בשום אירוע ובוודאי לא באירוע הזה. ייתכן שהפגיעה הייתה מאבנים של המפגינים עצמם. אני מציעה שניתן לחקירה להתקדם וככל שנדע פרטים נפרסם".

 

מדוברות המשטרה נמסר כי "בחיפוש בביתו של המחבל נמצא חומר רב שנשלח לבדיקה מקצועית. בין הספרים נמצאו שלושה עותקים של עיתון שנשמרו מה-5 נובמבר 2015 (עותקים של אותו העיתון מאותו התאריך) שבכותרתו פיגוע דריסה צפונית לחברון בו נפצע לוחם במצב אנוש וכן כותרת ראשית על פצצה של דאעש שהפילה מטוס. הספרים בערבית נשלחו כאמור לבדיקת הגורמים המקצועיים. בנו של המחבל נחקר על ידי כוחות הביטחון".

הפעילה מיכל הרמתי אמרה: "בחמש וחצי הגיעו המוני כוחות משטרה. כמות גדולה מאוד של שוטרים שהחלה לרוץ בכל מקום. נשמעו הרבה יריות. הוא נסע הרחק מהבית שלו. היה חשוך. הוא היה על גבעה. למעלה ראינו אוטו שהתרחק מהזירה. פתאום האוטו איבד שליטה והחל להידרדר במדרון ופגע בשניים-שלושה שוטרים עד שנתקע באוטו ממול, והחלה צפירה ארוכה. היה ברור שהנהג מת. אבל היריות החלו קודם. האוטו התרחק מהשוטרים ולפתע נסע בפראות במדרון והיו יריות מכל הכיוונים. כולם ירו על האוטו הזה. ברור שהנהג מת".

 

תושב המקום, סלים, סיפר: "הייתי במקום, רחוק מהירי רק כמה מטרים. ירדנו אני ואיימן עודה וקבוצה של פעילי זכויות אדם וסטודנטים ערבים ויהודים. ידענו שיבואו, האדם שנרצח חמש דקות לפני זה, התקשר אליי ואמר לי, 'תשמע, שיהרסו את הבתים כולם, אף אחד לא ידבר מילה אחת, שיהרסו. אם יהרסו אנחנו נבנה, אין מה לעשות'. ואז ירדנו למטה, יצא אחיין שלי עם הרכב, ממש אנחנו ממול, עם האוטו, השכיב אותו וסחבו אותו מהאוטו. אם לא היינו לידו היו הורגים אותו, כיסחו אותו עם הנשק בראש וכבלו אותו".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

לדבריו, "דקה אחרי זה בא הבן שלי עם אוטו, גם אותו עצרו. הוא נתן להם מפתח, השכיבו אותו על הרצפה - וכשהוא כבול בא מישהו וכיסח לו את הפנים. דקה אחרי זה שמענו צרור. הם ירו בו במכוון". הוא הזהיר כי "יהיו הרבה אירועים כאלה אם המשטרה ממשיכה ככה. לא קרה דבר כזה מעולם". ההרוג, אבו אלקיעאן, היה מורה למתמטיקה בתיכון אלסאלם חורה. אשתו, ד"ר אמאל אבו סעד, אחיו מפקח במשרד החינוך מר ג'בר אבו אלקיעאן ואחיו מנהל בית ספר אלביאר חורה.

 

סלים סיפר על מגעים בין כוחות הביטחון לתושבים כבר אתמול, כדי להרגיע את הרוחות לפני הפינוי. "אמרנו, יהרסו - יהרסו, יפנו - יפנו, בלי אלימות. הבן אדם שנרצח בעצמו אמר שהוא לא רוצה אלימות, 'שיהרסו את הבית אני אבנה בית אחר'. אבל הם לא ביקשו ולא דיברו עם אנשים. תמיד כשבאים להרוס בא קצין. אבל הם לא באו עם כלים להריסה, באו רק להוציא את האנשים, הם באו להרביץ לנו, באו להוציא אנשים בכוח, וזה מה שקרה. הם באו בכוונה להרוג".

 

אריק אשרמן, פעיל זכויות אדם, היה אף הוא באום אלחיראן הבוקר. לדבריו, האנשים היו מוכנים לכמה חלופות, "היו מוכנים להישאר כאן בשכונה ביישוב היהודי שרוצים לבנות על הכפר שלהם, היו מוכנים להיות על יד, היה דיונים על איזה מקום בין חורה ובין כאן, הדבר שביקשו שלא יכריח אותם לאבד את אורח החיים שלהם, גם בחורה התחילו לדבר על שכונה ביישוב. אבל במשך חודשיים לפחות המדינה לא הייתה מוכנה להתחייב לכלום וההידברות קרסה בראשית דצמבר, כשאמרו להם - אתם צריכים להתפנות מיידית ואחרי זה נמשיך לדבר אתכם. ידעו שברגע שהם לא כאן לא ידברו איתם לעולם".

 

הוא הסביר כי היו קרובים להסכמות בסוגייה, "זה היה אפשרי וזו טרגדיה מיותרת". באום אלחיראן מתגוררים כ-500 בני אדם. "תושבים וגם יהודים שראו את זה, אמרו שירו באדם לפני שהגיע לשוטרים וייתכן שפשוט הרכב הידרדר אחרי שכבר היה הרוג או פצוע". אשרמן אמר כי "אנשי הכפר וכולם אמרו, הדבר המרכזי הראשון - שלא תהיה אלימות. האדם הזה לא היה מהתנועה האילסלאמית מבחוץ, הוא היה מהכפר".

 

איתמר אייכנר ורועי ינובסקי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים