שתף קטע נבחר

לוחם משוחרר הוכר כנכה צה"ל "בגלל כאבי גב"

צעיר בן 28 טען כי הוא סובל מכאבים בשל משקל שסחב במהלך קורס קצינים. במשרד הביטחון דחו את תביעתו וטענו שייתכן ומדובר בבעיה גנטית, אך השופטים חשבו אחרת: "הוא הוכיח קשר בין התחלואה לשירות"

סובלים מכאבי גב בעקבות שירותכם כלוחמים? ייתכן שתוכרו כנכי צה"ל ותזכו למענקים וזכויות כחוק: באחרונה קיבל בית משפט השלום בראשון לציון את ערעורו של לוחם, וקבע כי כאבי הגב שמהם הוא סובל בשנים האחרונות הם תוצאה של שירותו הצבאי.

 

הלוחם בן ה-28 שירת בצנחנים ובהמשך אף יצא לקורס מ"כים וקורס קצינים. הוא סיים את שירות הקבע שלו כקצין אבטחה בקריה בשל בעיות בגבו. לאחר שחרורו הוא סבל מהתגברות הכאבים, והגיש את התביעה למשרד הביטחון, שנדחתה ב-2012 בטענה כי חוות דעת של מומחה אגף השיקום גרסה שאין קשר בין כאבי הגב שלו, שבהמשך הובילו גם לפריצת דיסק, לבין שירותו הצבאי וכי ייתכן שמדובר בבעיה גנטית.

  

 

עומסים כבדים במהלך השירות. המחשה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עומסים כבדים במהלך השירות. המחשה(צילום: shutterstock)

 

נציגי אגף השיקום אף ציינו בבית המשפט שהלוחם שיחק כדורסל ונהג לרוץ עוד בטרם שירותו הצבאי, אך בהמשך הוכח שאין קשר בין פעילות זו לכאבי הגב מהם סבל בשירותו ואחרי שירותו. מנגד טען הלוחם שהוא החל לסבול מכאבי גב בעיקר בהשלמת החי"ר של קורס הקצינים, אך לא התלונן על כך בשל המוטיבציה הגבוהה והחינוך ביחידות הקרביות בצבא "לנשוך שפתיים, להמשיך קדימה כי לכולנו כואב". 

 

בערעור שהגיש החייל על הדחייה, טען עורך דינו שלומי רכבי: "הוא המשיך לסבול בחירוק שיניים גם כאשר המחלקה בפיקודו עלתה לפעילות מבצעית בגבול הצפון והתלונן רק לאחר שהוצב בקריה והכאבים גברו". הרופא המומחה שהעיד מטעמו של התובע אמר כי "ראיתי כרופא צבאי דברים הרבה יותר מוזרים, שנערים צעירים עושים כדי להיות קרביים".

עו"ד שלמה רכבי, פרקליטו של החייל ()
עו"ד שלמה רכבי, פרקליטו של החייל

 

מנגד טענו במשרד הביטחון: "אם נקבל את הטענה, לפיה מעמס פיזי יכול לגרום לתחלואה גבית, אזי כל חייל קרבי בצה"ל היה מפתח תחלואה כזו. לחילופין, גם אם היינו מקבלים זאת, אזי היה מדובר בתהליך ארוך שנים ובכל מקרה אינו קשור לשירות הצבאי בהיעדר אירוע מכונן". עוד ציינו המומחים מטעם משרד הביטחון כי רוב בעיות הגב מתרחשות בעשור השלישי והרביעי לחיים, והשכיחות העיקרית לפריצת דיסק היא בעשור הרביעי והחמישי, בעוד בעיות אלה בעשור בו נמצא הלוחם, הן בשכיחות של 2-8 אחוז. הלוחם הזכיר בטיעוניו כי במהלך שירותו כלוחם סחב על גבו ציוד צבאי במשקלים של עשרות ק"ג, לעיתים לאורך מסעות של עשרות קילומטרים.

 

בית המשפט החליט לקבל את הערעור וקבע כי כאבי הגב שמהם הוא סובל בשנים האחרונות נגרמו כתוצאה מהעומסים הפיזיים והאימונים הרבים אותם עבר כלוחם חי"ר. "יש לנו אמון מלא בגרסת התובע, שהוכיח קשר קונקרטי בין העומסים עימם התמודד בשירותו הצבאי לבין התחלואה הגבית ממנה סבל, בהם כאבי הגב התחתון", כתבו השופטים.

 

מדובר בהחלטה יוצאת דופן, שכן כאבי גב נחשבים לתחום "אפור", כזה שקשה להוכיח את הסיבה המובהקת לגרימתם. לפיכך, לוחמים משוחררים רבים שסבלו מבעיות גב אחרי שחרורם מהשירות האינטנסיבי, נדחו כאשר ביקשו להיות מוכרים כנכי צה"ל - או כלל לא פנו לאגף השיקום במשרד הביטחון בתביעה להכרה בנכות זו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים