שתף קטע נבחר

מהו הגורם האמיתי לבעיית ה"דורבן" בעקב

רבים סובלים מכאבים בעקב או בשמם המוכר יותר "דורבן", אך האם באמת הם יודעים מהו הגורם לכאבים? מסתבר שמקור הבעיה שונה לגמרי ממה שחשבנו, ועל כן גם דרכי הטיפול בו. זה הזמן לשים סוף לכאבים

התרחיש הוא ידוע: אתם מתעוררים בבוקר ליום חדש או קמים מהכיסא לאחר ישיבה ממושכת ומתחילים ללכת. לפתע לאחר כמה צעדים אתם מרגישים כאב חד באזור העקב. מוכר לכם?

 

עוד כתבות:

לשמור על הגוף כמו ספורטאים: אימון למניעת פציעות

ריו 2016: מאילו פציעות סובלים הספורטאים המובילים?

כאבים של אלופים: חשיבותה של הנפש בעת פציעות ספורט

 

כאבים בעקב היא הבעיה הנפוצה ביותר בכף הרגל וידועה במספר שמות כמו "דורבן" (Heel Spur), "פלנטרפשיאטיס" (Plantar Fasciitis) או "מחלת החיתולית הכפית" - ויכולה לעיתים להשבית את הסובלים ממנה: החל משיבוש התפקוד היומיומי עד לתקופה ממושכת ומתסכלת עד מאוד. על מנת לטפל בבעיה הזאת בצורה אפקטיבית ופרקטית, חשוב קודם כל להבין מאיפה היא נובעת ומהם הגורמים לה. נתחיל מהבסיס, כלומר, באנטומיה של כף הרגל:

 

פלנטר (Plantar) מתייחס למשטח התחתון של כף הרגל, ופשיאטיס היא הדלקת של הרצועה הארוכה המקשרת בין החלק התחתון של עצם העקב (Calcaneus) עד לבסיסן של האצבעות.

 

מבחינה ביומכנית ניתן לדמות את "מערכת היחסים" בין קשת כף הרגל לרצועה הזאת כ"קשת ומיתר": כאשר הקשת יורדת (עם משקל הגוף בהליכה), המיתר נמתח. אי לכך, פלנטרפשיאיטיס היא לא אחרת מאשר "מתיחת יתר" של הרצועה בתחתית כף הרגל. מתיחת היתר הזאת גורמת בעצם למיקרו טראומה ברצועה וכתוצאה מכך לדלקת ולעיתים לקרעים קטנים ברצועה.

 

בניגוד לתפיסה המקובלת חשוב להבהיר בצורה חד משמעית שהדורבן עצמו אינו גורם לכאבים. ההוכחה לכך היא מיליונים של אנשים אשר חיים דרך קבע עם בעיה רפואית זו אך לא סובלים מכל בעיה. יחד עם זאת ישנם מיליונים של אנשים עם כאבים בעקב עד דמעות, אך אין להם שום דורבן.

 

בהתאם ל "חוק וולף" (Wolff’s Law), כל עצם בגוף האדם וגם בחיות תתאים את עצמה לכוחות המופעלים עליה. אם יופעל לחץ/כוח על עצם העקב כתוצאה ממתיחת היתר של הרצועה, היא תגיב בצורת "התעבות" – מעין בליטה גרמית, על מנת להתמודד עם הכוחות המוגברים האלו.

 

לכן חשוב להבהיר שעל מנת להיפטר מהכאבים אין שום צורך לנסות "להיפטר" מהדורבן, אלא להתרכז אך ורק בדלקת ברצועה. הדורבן לעולם לא יעלם בעצמו אלא באמצעות הסרתו בניתוח, שהוא בהחלט לא נחוץ ברובם המכריע של המקרים.

 

לא הדורבן גורם לכאבים - אלא הדלקת ברצועה (shutterstock) (shutterstock)
לא הדורבן גורם לכאבים - אלא הדלקת ברצועה(shutterstock)

 

קשת רחבה של טיפולים

אבחון הדורבן יכול להיעשות על ידי בדיקה רפואית יסודית בלבד - אך צילומי רנטגן, בדיקת אולטרסאונד, ואף בדיקת MRI יכולים לעזור להבדיל באבחנה בין שבר מאמץ לפתולוגיות אחרות של עצם העקב ושאר הרקמות.

 

על מנת לטפל בבעיה זו בצורה הטובה ביותר צריך בראש וראשונה להתרכז במקור שלה שהוא "מתיחת היתר" של הרצועה. על מנת להפחית את "מתיחת היתר" צריך להביא את הקרקע "למעלה" ולתמוך בקשת כף הרגל. מדרסים קשיחים יותר ובחירת נעליים המספקות תמיכה מוגברת יהוו פתרון אידיאלי.

 

רוב המטופלים מגלים מהר מאוד שמדרסים (או רפידות) רכים (לדוגמת אלו העשויים מסיליקון), פשוט אינם מועילים, שכן הם אינם עוזרים בהפחתה של "מתיחת היתר" של הרצועה מתחת לקשת כף הרגל. לאנשים עם קשת נמוכה או פלטפוס יש נטייה גדולה יותר לפתח בעיה זו.

 

היות ובקיץ הרבה מאוד אנשים הולכים עם סנדלים או כפכפים, ישנן כיום די הרבה חברות המייצרות אותם עם תמיכה מוגברת מתחת לקשת ואף סוגים מסוימים של סנדלים המאפשרים להחליף את הסוליה הפנימית במדרסים.

 

מומלץ לכל הסובלים מכאבים בעקב להתחיל בשילובם של שלושה דברים: תמיכת הקשת, תרגילי מתיחות של הרצועה בכף הרגל ושל גיד האכילס לפחות פעמיים ביום (ובפרט לפני שקמים בבוקר מהמיטה או אחרי ישיבה ממושכת), וגלגולה של כף הרגל מעל משהו גלילי קר/קפוא (כמו בקבוק מים קפוא) למשך 20-30 דקות בערב. הקפדה יום יומית על שלושת הטיפולים האלו, יכולה בהחלט להפחית באופן משמעותי ואפילו להעלים בצורה מוחלטת את הדלקת והכאבים.

 

במקרים חמורים יותר יש צורך בטיפול תרופתי אנטי דלקתי או טיפול פיזיותרפי. לפעמים יש צורך בסדרה של זריקות סטרואידים על מנת להגיע להחלמה מלאה. מספר זריקות מועט יהווה את הדרך הנכונה לטיפול, שכן אם אין הקלה משמעותית ביותר אחרי מספר מוגבל של זריקות, מומלץ להעריך מחדש את שורש הבעיה ולשקול שינוי בכיוון הטיפול.

 

במידה וטיפולים אלו לא עוזרים, ישנם טיפולים מתקדמים יותר כמו טיפול בגלי הלם (Shockwave Therapy), טיפול בלייזר, וטיפול בזריקות בפלזמה עשירה בטסיות. הניתוח כאמור נעשה בחלק מזערי של המקרים ומיועד להאריך/לשחרר את הרצועה ולא בהכרח על מנת להסיר את "הדורבן".

 

הכותב הוא רופא מנתח ומומחה לרפואת כף הרגל

 

 

וכיצד מטפלים היום בבעיות ברכיים?

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
shutterstock
כאבים בעקב. הבעיה הרפואית הנפוצה ביותר בכף הרגל
shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים