שתף קטע נבחר

הרודן שדד מיליונים מכספות המדינה - וברח לגלות

יחיא ג'אמה ויתר אתמול על השלטון בגמביה לאחר יותר מ-22 שנה, עלה על מטוס ועבר לגינאה המשוונית. כעת מתברר שבשבועות האחרונים שלו בתפקיד הוא רוקן את כספות המדינה והבריח מכוניות יוקרה במטוס מטען

 

 

עשה עליהם קופה: רודן גמביה יחיא ג'אמה גנב מיליוני דולרים בשבועות האחרונים שלו בשלטון, רוקן את קופות המדינה והבריח מכוניות יוקרה במטוס מטען. כך טען היום (יום א') יועץ מיוחד לנשיא החדש של המדינה המערב אפריקנית.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ    

 

מיי אחמד פאטי סיפר לעיתונאים בסנגל השכנה שיש לו מידע ודאי שג'אמה גנב בשבועיים האחרונים בלבד סכום של 11.4 מיליון דולר. "גמביה במצוקה כלכלית. הכספות ריקות למעשה. זו תמונת המצב", אמר פאטי. "הטכנאים שלנו במשרד הכלכלה ובבנק המרכזי של גמביה אישרו לנו את זה".

 

רגע לפני ההמראה. ג'אמה במטוס שהוציא אותו מגבולות ארצו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רגע לפני ההמראה. ג'אמה במטוס שהוציא אותו מגבולות ארצו(צילום: AFP)
היועץ המיוחד לנשיא החדש אדמה בארו אישר גם שמטוס מטען מצ'אד העביר מוצרי יוקרה מגמביה בשמו של ג'אמה בשעותיו האחרונות בשלטון, כולל מספר לא ידוע של מכוניות.

 

הנזק העיקרי כבר נעשה

פאטי אמר שגורמים בממשל החדש "מצרים על המצב" ויעצרו כל מעבר נוסף של חפצים של ג'אמה מחוץ לגבולות המדינה. עם זאת, נראה שהנזק העיקרי כבר נעשה וגמביה תתקשה להשיב בחזרה את הכסף הרב שנגנב ממנה.

 

ג'אמה, ששלט בארצו ביד חזקה במשך יותר מ-22 שנה, יצא לגלות ביום שבת בעקבות לחץ בינלאומי גדול. הוא שוהה כעת בגינאה המשוונית.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הנשיא החדש של גמביה, בארו בן ה-51, שניצח את ג'אמה בבחירות לנשיאות בדצמבר, עדיין נמצא בסנגל מסיבות ביטחוניות לאחר שהושבע ביום חמישי לנשיא ארצו בשגרירות גמביה המקומית. בכל מקרה, הוא הבטיח לשוב "בהקדם" לגמביה.

 

כוח של "קהילת מדינות מערב אפריקה" פלש בסוף השבוע לגמביה כדי לכפות על ג'אמה לוותר על כיסאו לטובת המנצח החוקי בבחירות, בארו. כוח זה פרש את חייליו ברחבי הבירה בנג'ול ונערך להבטיח את חזרתו בשלום של הנשיא החדש לארצו. מאות תושבים קיבלו בברכה את הכוח האפריקני עם בואו לאזור ארמון הנשיאות והפרלמנט המקומי.

 

ג'אמה עלה לשלטון בהפיכה צבאית ב-1994, וממשלתו הואשמה לאורך השנים בעינוי וברצח של מתנגדיה. בבירה בנג'ול נראו חגיגות בעקבות פרסום הידיעות על עזיבתו של ג'אמה, אבל היו אנשים שהסבירו שהם בעיקר חשים הקלה אחרי שנים של פחד.

 

"שלטון הפחד נמחה מגמביה לנצח", אמר בארו לקהל שהתאסף במלון בדקאר, בירת סנגל. "לכל מי שאולץ לברוח מארצנו בנסיבות פוליטיות אני רוצה לומר – אתם יכולים לשוב כעת הביתה", הוסיף בארו .

 

היוזמה לסילוק ג'אמה תירשם כנראה כניצחון לדיפלומטיה האפריקנית, והיא עשויה לקבוע תקדים ביבשת – אזור שבו מנסים פעילי דמוקרטיה לקדם פוליטיקה הגונה כבר עשרות שנים, לא תמיד בהצלחה. ברבות ממדינות היבשת מכהנים עדיין משטרים אוטוריטריים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ברח לחו"ל עם מיליוני דולרים. ג'אמה
צילום: AP
מומלצים