שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

סיירת יחיד לטובת זכויות ניצולי השואה

"אחרי שדאגתי שהורי יקבלו את הגמלה ולא רק הם אלא כל בני המשפחה הקרובה והרחוקה וחבריהם ומכריהם, למדתי מהקשר עם ניצולים רבים מחוג המשפחה והחברים שרבים לא מודעים לזכויות שלהם וכך הפכתי עם הזמן למקור מידע עבור רבים". עמי בר, מתנדב למען מיצוי זכויות ניצולי שואה, משתף בגוף ראשון

בשנת 2010 בגלישה אקראית בחדשות ב-ynet נתקלתי בכתבה על פסק דין חדש בשם "פסק דין הרשקו" שבו בית המשפט העליון קבע שישראלים שעלו מרומניה והיו בחיים בזמן המלחמה זכאים לגמלה חודשית כניצולי שואה ממדינת ישראל. עד מועד זה רק ניצולים יוצאי רומניה שהיו במחנות או בגטאות היו זכאים לגמלה. עשרות אלפי ישראלים שחוו את זוועות המלחמה ברומניה ולא היו במחנות או בגטאות הפכו בעקבות פסק דין זה לזכאים לגמלה חודשית.

 

אני בן של יוצאי רומניה שהיו ילדים בזמן המלחמה באזורים שונים של רומניה. כשסיפרתי להוריי על פסק הדין הם פטרו אותי שהם לא מאמינים שאחרי כל כך הרבה שנים, הם אכן יקבלו בפועל פיצויים למרות פסק הדין.

 

לאחר מספר חודשים אחרי שדאגתי שהם יקבלו את הגמלה ולא רק הם אלא כל בני המשפחה הקרובה והרחוקה וחבריהם ומכריהם, למדתי מהקשר עם ניצולים רבים מחוג המשפחה והחברים שרבים לא מודעים לזכויות שלהם וכך הפכתי עם הזמן למקור מידע עבור רבים.

 

מודעות זו הפכה למיזם חברתי שהפך ממיזם מקומי בלבד עבור ניצולי שואה בישראל למיזם בינלאומי, עבור ניצולי שואה מכל התבל. בזכות רשת האינטרנט המידע אודות הזכויות פורסם באתרי אינטרנט שונים ברשת, בפייסבוק, בעיתונים ובמקומונים וכן פתחתי אתר אינטרנט בחמש שפות שיש בו את מרבית הזכויות העדכניות נכון להיום.

 


לצערי הרב ישנם עדיין ניצולים רבים שעדיין לא מימשו את הזכויות שלהם והם נמצאים במצב כלכלי קשה

 

בעקבות הפרסום והפצת המידע הגיעו אליי ועדיין מגיעים מידי יום ניצולים רבים מכל העדות – מכל אירופה שהייתה תחת כיבוש גרמני והשפעה גרמנית וכן מצפון אפריקה שגם הייתה תחת כיבוש והשפעה גרמנית. כשמגיעים אליי ניצולים, אני שמח לעזור לכוון ולהדריך כיצד עליהם לממש את זכויותיהם.

 

לשמחתי בעקבות הפעילות הזו, הזדמן לי להכיר עמותות נפלאות שמטפלות בנושאים שונים שקשורים לשואה כמו העמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה שמנוהלת בהתנדבות מלאה על ידי מלאכים המסייעים לאלפי ניצולי שואה בכל הארץ, או העמותה להנצחת מורשת השואה – עמותת דורות ההמשך לה יש עמוד פייסבוק מאד פעיל ואלפי חברים. אני משתף פעולה עם העמותות  ושמח לעזור כשמפנים אליי אנשים לייעוץ.

 

לתדהמתי עם הזמן הפכתי למוקד מידע בינלאומי ויהודים מכל רחבי העולם – אירופה, ארצות הברית, אוסטרליה, דרום אמריקה,יוצרים עימי קשר. לצערי הרב ישנם עדיין ניצולים רבים שעדיין לא מימשו את הזכויות שלהם והם נמצאים במצב כלכלי קשה ומאד זקוקים לעזרה זו.

 

בזכות הפרסום בפייסבוק רבים נחשפים לנושא הזכויות. אני מפעיל עמוד פייסבוק בעברית: זכויות עדכניות לניצולי השואה ובאנגלית: Updated rights of Holocaust survivors.

  

בעקבות הפניות מכל העולם תירגמתי את האתר לחמש שפות – ספרדית, צרפתית, אנגלית, גרמנית, פורטוגזית ובקרוב יתווספו שפות נוספות.

 

הפעילות ההתנדבותית הזו דורשת השקעה רבה וזמן רב. רבים שואלים אותי איך יש לי זמן ורצון לעשות זאת. אנשים שעוסקים בפעילויות חברתיות או התנדבותיות יודעים שהתשובה מאד פשוטה - בנתינה יש תמורה עצומה.

 

התודה שלהם גורמת לי לאושר ומוטיבציה

כל פעם שאני מדבר עם ניצולי שואה שמספרים לי את הסיפור האישי שלהם אני מרגיש שעצם השיחה עם אדם צעיר, גורמת להם להרגשה טובה כשאדם צעיר יחסית מתעניין בהם ובסיפור שלהם וחשוב לו לעזור להם לממש את הזכויות שלהם.

 

במיוחד מרגש אותי כל פעם מחדש שלאחר מספר חודשים או שנה, כשהם מקבלים את הזכויות ואת הכסף בפעם הראשונה, במקרים רבים הניצולים כל כך נרגשים לספר שלמרות שהיו מאד סקפטים הם הצליחו לקבל את הזכויות שלהם והתודה שלהם גורמת לי לאושר ומוטיבציה להמשיך בפעילות היומיומית לטובת ניצולי השואה.

 

מידי חג אני מקבל עשרות שיחות טלפון מניצולים שהייתה לי הזכות לעזור להם במשך השנים, הם מתקשרים לאחל לי ולמשפחתי חג שמח וסתם לשוחח ולשמוע מה שלומי ולספר מה שלומם ומה חדש אצלם. כל טלפון כזה ממלא אותי סיפוק ושמחה ואנרגיה רבה להמשיך בפעילות החשובה הזו.

 

קוראים שמתעניינים בזכויות השונות לניצולי שואה ועבור היורשים של יצאי גטאות, מוזמנים להיכנס לאתר שלי ולקרוא מידע תמציתי אודות הזכויות העיקריות שיש כיום לניצולי שואה. גם לאנשים שהיו תינוקות בזמן המלחמה ואפילו עוברים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפגנה של ניצולי שואה המחאה על אי העברת כספים ממשרד האוצר
צילום: גיל יוחנן
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים