שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אחת העוולות הגדולות": התלמידות הספרדיות עדיין בבית
  14 בנות כיתה ט' מרחבי הארץ טרם התחילו את שנת הלימודים בבתי הספר החרדיים, בשל סירוב המוסדות האשכנזיים לקבלן על רקע מוצאן המזרחי. יו"ר ועדת החינוך של הכנסת: "מדינה ששותקת וגוררת רגליים - שותפה לאפליה ומעודדת אותה"

   

  תלמידות דתיות. ארכיון (צילום: יואב פרידמן) (צילום: יואב פרידמן)
  תלמידות דתיות. ארכיון(צילום: יואב פרידמן)

   

  חצי שנה חלפה - התלמידות הספרדיות עדיין בבית: משרד החינוך מסר כי 14 בנות כיתה ט' מרחבי הארץ טרם התחילו את שנת הלימודים תשע"ז בבתי הספר העל-יסודיים החרדיים, וזאת בגלל סירוב המוסדות האשכנזיים במגזר לקבלן לשורותיהם על רקע מוצאן המזרחי.

   

  מנתונים שמסר מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך, איציק זאבי, לוועדת החינוך של הכנסת, עולה כי תלמידות בירושלים, בני ברק, בית שמש, אשדוד, ביתר עילית, קריית גת ורכסים עדיין לא נכנסו ל"סמינרים" (המקבילים לתיכון) מ-1 בספטמבר ועד היום - סוף מחצית א' של שנת הלימודים.

   

  הוועדה התכנסה לקראת מועד פתיחת הרישום לשנת הלימודים תשע"ח, בסוף שבוע זה, במטרה לגבש תוכנית פעולה שתמנע את הישנות האפליה בהליך השיבוץ הקרוב, ולהילחם בשיטת ה"מכסות" של המוסדות האשכנזיים, המגבילה מראש את שיעור המזרחיות בכל כיתה ל-30-20 אחוז.

   

  "במדינה מתוקנת זה לא היה קורה", העיר היו"ר, חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס). "כשיש אפליה ממוסדת כלפי עובדים, המדינה יודעת לבלום את זה. אבל כאן היא מאפשרת לסמינרים לקבוע באופן שיטתי מכסת בנות ממוצא מסוים בלי לבדוק את רמתן".

  "לא היה קורה במדינה מתוקנת". ח"כ מרגי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  "לא היה קורה במדינה מתוקנת". ח"כ מרגי(צילום: גיל יוחנן)

  מרגי טען כי "מדינה ששותקת, גוררת רגליים ולא טורחת לקבוע סנקציות בחוק - היא שותפה לאותה אפליה ומעודדת אותה". אך עם זאת הודה כי ייתכן שהנורמה החרדית בנושא זה חזקה יותר מכל הניסיונות לשנותה: "זה כמו שאתה לא יכול לחסום מים. תעצור אותם כאן - הם ייכנסו לך משם".

   

  נציגי המוסדות שבהם מתקיימת אפליה לא השתתפו בדיון, ומשכך הופנתה האצבע המאשימה אל אנשי משרד החינוך, שאינם מצליחים למגר את התופעה. ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), הטיח בהם: "אתם נותנים יד לאחת העוולות הגדולות ביותר שיש במדינת ישראל".

  "אתם נותנים יד לאחת העוולות הגדולות ביותר שיש". ח"כ כהן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  "אתם נותנים יד לאחת העוולות הגדולות ביותר שיש". ח"כ כהן(צילום: גיל יוחנן)

  מנהל המחוז החרדי, איציק זהבי, התגונן ואמר כי בכ-80% מהערעורים על שיבוץ תלמידות חרדיות בשנת הלימודים הנוכחית, העניין הסתיים לשביעות רצון הפונים, והטיפול במנהלי המוסדות המפלים היה "בצורה המחמירה ביותר". הוא הוסיף כי "לקראת השנה הקרובה נמצא פתרונות טובים יותר".

   

  כשהציג את הנתונים, ביקש זהבי לגמד את משמעותם, והדגיש כי חלק מ-14 הבנות שאינן לומדות כיום בוחרות להישאר בבית, על אף שנמצא להן פתרון והן שובצו לסמינרים חלופיים. מרגי השיב לו: "אל תהפוך אותן לבעיה. זה כמו לומר לאישה שהותקפה מינית שהיא אשמה במה שקרה".

   

  עו"ד יואב ללום, ראש עמותת "נוער כהלכה" הנאבקת באפליה העדתית במגזר החרדי, טען כי משרד החינוך לא יוכל לפקח ולהשפיע על הליך השיבוץ גם בשנת הלימודים תשע"ח, משום שהסמינרים מנהלים רישום פיראטי מוקדם ולא חוקי, כך שהרכב הכיתות נקבע מראש עוד לפני תחילת ההרשמה ברשויות המקומיות.

   

  סגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק החינוך החרדי, צביקה כהן (ש"ס), אישר את הדברים: "הרישום הקובע כבר הסתיים, והרשמי הוא רק אחיזת עיניים, זו פיקציה. כבר היום אני מקבל עשרות פניות ביום מהורים שהבנות שלהם לא התקבלו. זו עוולה, מעשה פלילי, שערורייה ציבורית שאין כמוה".

   

  זהבי התחייב כי יטפל בחומרה בכל תלונה בנושא ויזמן את מנהלי המוסדות לשימוע, אך נציג המחלקה המשפטית במשרד החינוך, עו"ד לירון ספרד, הודה: "אלה נורמות עמוקות שהשתרשו, אי אפשר למחוק אותן ביום אחד. כבר נאמר כאן שגם אם נחסום את המים כאן - הם יפרצו שם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יואב פרידמן
  התלמידות עדיין בבית. אילוסטרציה
  צילום: יואב פרידמן
  מומלצים