שתף קטע נבחר

בג"ץ אישר: גופת הדורס הבדואי תועבר לקבורה

בעקבות עתירה הורו השופטים למדינה לשחרר את גופתו של יעקוב אבו אלקיעאן, שביצע את מה שנחשד כפיגוע דריסה באום אל-חיראן שבו נרצח השוטר ארז (עמדי) לוי ז"ל. הלוויה תתקיים מחר בשעות היום ואין הגבלה על מספר המשתתפים. השופט עמית: "אגיד את המובן מאליו - בני העדה הבדואית שומרי חוק"

 

יעקוב אבו אלקיעאן ()
יעקוב אבו אלקיעאן

בג"ץ הורה הערב (יום ב') למדינה לשחרר לקבורה את גופתו של יעקוב אבו אלקיעאן, שביצע את מה שנחשד כפיגוע דריסה באום אל-חיראן בשבוע שעבר, שבו נרצח השוטר ארז (עמדי) לוי ז"ל. בכך קיבל בית המשפט עתירה שהגיש מרכז "עדאלה" בשם משפחת אבו אלקיעאן, משום שהמשטרה מחזיקה בגופה מאז יום רביעי שעבר. הלוויה תתקיים מחר בשעות היום ואין הגבלה על כמות המשתתפים. ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים - יצחק עמית ואורי שהם - מול אחד, נעם סולברג.

 

השופט עמית כתב: "אנו מורים אפוא למשטרה לשחרר את גופת המנוח לידי המשפחה או מי מטעמה. על מנת למנוע מחלוקות נוספות, אנו קובעים כי ההלוויה תיערך מחר בשעות היום ולא בשעות הלילה". עוד נקבע שההלוויה תארך עד שעתיים כפי שנתבקש, היא תצא מאום אל חיראן אל חורה, ואם המשטרה תרצה בכך - המשפחה תדאג להעמיד סדרנים לשמירה על הסדר.

 

עוד הוסיף השופט עמית: "אזכיר את המובן מאליו. ההלוויה נערכת בנגב, בשטח ישראל. משפחתו של המנוח משתייכת לעדה הבדואית שבניה הם אזרחי ישראל שומרי חוק וחלקם אף משרתים בכוחות הביטחון. לא נשמע ולו קול אחד בקרב העדה המשבח או מהלל חלילה פיגוע דריסה, והמשפחה והעדה הבדואית מגנים תופעה מעין זו פה אחד ובכל תוקף".

 

סולברג שהיה בדעת מיעוט כתב: "לעת הזאת, כל עוד לא גובשו סדרי הלוויה באופן שיכול להניח את הדעת - בסכנת נפשות עסקינן, פשוטו כמשמעו. אין מנוס אפוא, גבי דידי, מדחיית העתירה".

 

 
המכונית של אבו אלקיעאן אחרי האירוע ()
המכונית של אבו אלקיעאן אחרי האירוע
 
ממרכז עדאלה נמסר בתגובה כי "מלכתחילה טענו שאין סמכות למשטרה להחזיק גופה כקלף מיקוח ועל כן מדיניות המשטרה, במיוחד בכל הקשור לאירוע באום אל-חיראן, היא מדיניות שאינה במסגרת החוק. טענות המשטרה בתיק זה הן חלק מתרבות השקר של המשטרה ביחס לחברה הערבית בישראל. המשטרה ממשיכה בדרכה להתייחס אל האזרחים הערבים כאויב וטוב שפסק דין זה מבהיר שאין בסיס משפטי להתנהלות המשטרה".
 

מיד אחרי האירוע ביום רביעי שעבר טענה המשטרה כי מדובר בפיגוע דריסה, אולם תיעוד הווידאו של המקרה ועדויות מהשטח הצביעו על כך שייתכן שהנסיבות היו שונות. המדינה ביקשה לדחות את העתירה בטענה כי יש חשש מ"פגיעה של ממש בסדר הציבורי". נטען כי למחרת האירוע הסכימה המשטרה לבקשת משפחת אלקיעאן למסור מיידית את הגופה, אך בכפוף לתנאים שישמרו על הסדר הציבורי. אלא שהמשפחה לא הסכימה לתנאים, בהם מועד קצוב להלוויה, הגבלת כמות המשתתפים וללא נאומים פוליטיים.

 

לפני הדיון הפגינו מאות מול הכנסת במחאה על הריסת הבתים בקלנסווה ובאום אל-חיראן. המפגנים, שבהם נכחו גם חברי כנסת מהרשימה המאוחדת, צעקו בין היתר "לא לממשלת הדמים", " ארדן יא שקרן תתפטר מתפקידך", ו"תמסרו לנו גופת השהיד". שתי שיירות של כלי רכב רבים יצאו בשעות הבוקר במקביל מקלנסווה ומהדרום אל עבר ירושלים כדי להשתתף במחאה. 
 

מוקדם יותר התייחס נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לסוגיית הבדואים בישראל ואמר: "מתווה ההסדר עם הבדואים נמצא על שולחן הממשלה כבר זמן רב מאוד. העיכוב בביצוע המתווה הוא הרה אסון למדינת ישראל. אם נמתין עוד 20 שנה, לא נוכל עוד לפתור את הבעיה".

 

את הדברים אמר הנשיא במושב הפתיחה של הכנס הבינלאומי השנתי העשירי של המכון למחקרי בטחון לאומי INSS. אחר כך הוסיף: "ההסדר עם הבדואים צריך להיות הנושא הראשון במעלה בסדר היום הציבורי. זה בנפשה של מדינת ישראל. הדברים אמורים גם כלפי כלל המגזר הערבי. אסור לנו להמתין עוד רגע. כל המתנה מרחיקה את הפתרון, ויכולה להגדיל את השסע והאלימות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים