שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נלחם נגד דאעש - ועצור במדינה זרה: "אני מפחד שירצחו אותי"

  בן חסין, הצעיר שנלחם בדאעש והואשם ברצח במדינה מוסלמית, יצטרך לשלם 120 אלף דולר למשפחת הנרצח עד יום ראשון, או שהשופט יטיל עליו גזר דין מוות או 25 שנות מאסר. אביו אילן, שגר בארץ, עומל לגיוס הכספים: "דיברתי איתו הבוקר בטלפון, שעון החול אוזל"

   

  בן חסין, עצור באשמת רצח במדינה מוסלמית ()
  בן חסין, עצור באשמת רצח במדינה מוסלמית
  אילן חסין, אביו של בן חסין, הצעיר הישראלי שנלחם בחו"ל נגד דאעש ונעצר באשמת רצח במדינה מוסלמית שאין לישראל יחסים עמה, התייחס היום (ג') להסכם הפשרה שהושג עם משפחת הנרצח, שבמסגרתו יצטרך חסין לשלם למשפחת הנרצח פיצויים בגובה 120 אלף דולרים. "עד עכשיו לא הצלחתי לגייס שקל אחד. אם לא אצליח לגייס את הכסף עד יום ראשון אני חושש שבית המשפט יגזור על הבן שלי 25 שנות מאסר או עונש מוות. אני מרגיש ששעון החול אוזל. אני מקווה שהציבור הישראלי יעזור לי".

   

  הבוקר הותרה לפרסום הפרשה, שחשף בפוסט בפייסבוק לפני כחודשיים סגן השר דאז איוב קרא ומיד לאחר מכן נאסרה לפרסום על ידי הצנזורה הצבאית. במוקד הפרשה בן חסין, בן 22, שנלחם בחו"ל נגד דאעש ונעצר ביוני 2015 במדינה המוסלמית באשמת רצח. התקרית אירעה בזמן שבן היה בדרכו לחופש מהקרבות, ונסע במונית מקומית. "הוא דיבר בטלפון בעברית והנהג שאל אותו מה זאת השפה הזאת ומאיפה הוא", מספר אילן חסין, אביו של בן. "בן אמר לו שהוא יהודי, והנהג אמר שימסור אותו לדאעש. בן נבהל וירה בו שני כדורים. הנהג פונה לבית החולים ואחרי שלושה ימים מת מפצעיו. בן נעצר והואשם ברצח".

  אילן חסין, אבין של בן ()
  אילן חסין, אבין של בן

  עורך דינו של חסין הצליח באחרונה להגיע להסדר עם משפחת הנרצח, שבמסגרתה יידרש לשלם 120 אלף דולרים ובתמורה תבוטל האשמה נגדו. העסקה אמורה להגיע לאישור השופט ביום ראשון הקרוב - ואם לא יצליחו לגייס את הכסף עד אז, השופט יטיל על בן גזר דין מוות או 25 שנות מאסר. "אחרי גזר הדין יהיה מאוחר מדי. ביקשתי מעורך הדין שיבקש מהשופט הארכה של כמה ימים", אמר אילן. 

   

  אילן שוחח היום בטלפון עם בנו: "הוא סובל מעינויים. עקרו לו את הציפורניים. במדינה שבה הוא נמצא יש מוסלמים קיצונים. הוא נשמע שבור לגמרי. אין לו כבר תקווה שהוא יצא משם. אני אומר לו כל הזמן 'אל תדאג בן, אני מנסה להציל אותך'. היום הוא אמר לי 'אבא יש לנו עוד ארבעה ימים'. הוא כועס עליי. אמרתי לו שעשיתי הכול, ביקשתי שיהיה חזק. הוא אמר לי 'אבא אני מפחד שירצחו אותי. מענים אותי כאן, אני לא יכול יותר. תציל אותי'".

   

  אילן המשיך: "ההסברים שנתן בן על כך שפעל מתוך הגנה עצמית לא עזרו. הוא הואשם ברצח. הוא ילד טוב, הוא מעולם לא עשה רע לאף אחד. הוא נקלע למצוקה איומה ולפחד. יש שם אנשים מאוד קיצוניים אבל גם לא מעט אוהבי ישראל. פניתי למשרד החוץ, ביקשתי מהם שיעזרו לי לגייס כסף אבל הם אמרו שהם לא מגייסים כספים וינסו לסייע בדרכים שלהם. אני לא כועס עליהם".

  בן חסין ()
  בן חסין

  משפחת חסין עלתה לארץ מאותה מדינה מוסלמית שבה הבן עצור, בשנת 1996. בן היה אז פעוט כבן שנה. אחרי כמה שנים בישראל היגרה המשפחה לקנדה, ולימים ההורים התגרשו. בן נשאר עם אמו ואביו חזר לישראל. בגיל 18 בן הגיע לארץ ורצה להתגייס לצה"ל, אך בצבא אמרו שמשום ששהה הרבה שנים בחו"ל עליו לחכות כמה חודשים. "אחרי זה בן אמר לי שהוא הולך לבקר את סבא וסבתא במדינה המוסלמית", מספר האב. "אני לא פחדתי כי אני עצמי הולך לבקר שם את הוריי". 

   

  בן נסע, ולדברי האב לאחר שחזה באיום שחשו המקומיים מדאעש הוא החליט להתנדב והצטרף לכוחות. "הוא השתתף בקרבות קשים נגד דאעש. אמרתי לו שלא יילחם, והא אמר שהוא מרגיש שהוא נלחם למען סבא וסבתא. אמרתי שזה לא מלחמה שלו ושיחזור מיד לארץ, דאגתי מאוד. הוא אמר לי עוד שבוע-שבועיים יחזור".

    

  עמותת "כרמי העיר" פתחה במבצע "'את אחי אנוכי מבקש' - מצילים את בן מהגרדום", לגיוס כספים עבור חסין. ניתן לתרום לבנק הדואר למספר חשבון 7155880, בטלפון 1700-700-107 או באתר "כרמי העיר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים