שתף קטע נבחר

מחאת מורי הקבלן בנאום בנט: "בגלל ההפרטה הפכתם אותנו לאוכלוסייה מוחלשת"

מורים בתוכנית "היל"ה", שמטפלים בבני נוער שנשרו ממסגרות החינוך, התפרצו לנאומו של שר החינוך בוועידת השלטון המקומי: "תן לנו מילה שיעבירו אותנו להעסקה ישירה. אנחנו לא מבינים איך אתה מסכים להעסקת עובדי קבלן". בנט הגיב: "אשמח לשבת ולדבר"

 

 

 

שר החינוך נפתלי בנט נאלץ להפסיק הבוקר (יום ד') כמה פעמים את נאומו בוועידת מרכז השלטון המקומי וקק"ל בגני התערוכה בתל אביב לנוכח מחאת מורים בתוכנית "היל"ה". "הם לא מקבלים משכורת", קראה לעברו טלילה אילון, מורה בתוכנית. בנט השיב: "כן, אנחנו נטפל גם בזה. אנחנו נושאים באחריות לכל עובד צוות הוראה בישראל".

 

המורה המשיכה ואמרה לבנט: "תן לנו מילה שיעבירו אותנו להעסקה ישירה. אנחנו לא מבינים איך אתה מסכים להעסקת עובדי קבלן". בנט השיב: "טוב, אני שומע, שומע היטב. לגבי מורות היל"ה - אני אשמח לשבת ולדבר". אחר כך העיר: "רבותיי, רבותיי. יש דרך ארץ".

מחאה במהלך נאום שר החינוך (צילום : בראל אפרים) (צילום : בראל אפרים)
מחאה במהלך נאום שר החינוך(צילום : בראל אפרים)
 

בצאתה מהאולם אמרה המורה: "הופכים אותנו לאוכלוסייה מוחלשת. אנחנו לא יודעים אם נתחיל ללמד. אף אחד לא יודע מה יקרה בשנה הבאה. מפטרים מורים כל הזמן, לא נותנים לנו תוספות וגמולים של מורים אחרים". אחרי העימות התברר כי המורות ארגנו את המחאה בקבוצת וואטסאפ שנקראת "מבצע בנט". בין המוחים: מורה שמלמדת כיום ושני מורים לשעבר שבאו לתמוך.

קבוצת "מבצע בנט" של המורים המוחים ()
קבוצת "מבצע בנט" של המורים המוחים

תוכנית היל"ה היא התוכנית הייעודית של משרד החינוך להענקת השכלה לנוער נושר. התוכנית, הופעלה מראשיתה - בתחילת שנות התשעים - באמצעות זכיין. כ-8,000 בני נוער לומדים בתוכנית, כולם במסגרות קטנות של עד שישה תלמידים לקבוצה. בשני העשורים הראשונים שבהם קיימת התוכנית, הועסקו המורות בתנאים נחותים ביחס למורי מערכת החינוך הפורמלית. כל המורות קיבלו שכר לפי שעות "אפקטיביות", כלומר בעבור שעה שבוצעה בפועל בלבד ולא קיבלו משכורות בחגים ובחופשים, או במקרים שבהם תלמידים לא הגיעו לשיעורים.המשמעות: ארבעה חודשים ללא משכורת. בינואר 2013, חתמו המורות, שהתאגדו ב"כוח לעובדים", על הסכם קיבוצי - הסכם קיבוצי ראשון למורי קבלן בישראל. במסגרת ההסכם, זכו העובדים בתוספת של 30% לשכרם, והעברת רוב המורות למסגרת שעתית (בהתאם להיקף שעות העבודה). עדיין שליש מהמורות מועסקות ב"שעות אפקטיביות", ללא ביטחון תעסוקתי וחשופות לפיטורים שרירותיים.

 

תוכנית היל"ה היא המסגרת שמחילה את חוק חינוך חובה לכאלה שלא לומדים בבתי ספר, חלקם כחלופה לכלא. בזכות התוכנית שכוללת 1,600 מורים, חלק מהתלמידים אף מגיעים לבחינות בגרות. "אנחנו מצליחים להביא אותם ללמוד וזו ממש הדרך שלהם ללמוד ולצמצם את הפערים", סיפרה המורה טלילה אילון, "אחת לכמה שנים מתפרסם מכרז שבו זוכה קבלן. אם מחליפים קבלן, מפטרים את כולם ומעסיקים מחדש. מקבלים אותך ולא מבטיחים לך כלום. במעבר משנה לשנה לכל תלמיד נתפרת תוכנית אישית ויש תנודות. התנודתיות רבה והיא על חשבון המורות. בשורה התחתונה - מורות הילה מסתכלות מלמטה על תנאי ההעסקה של מורים במשרד החינוך. חלום העל שלנו שנהיה כמו מורות רגילות".

 

השר בנט התייחס בנאומו שוב לפרסום דו"ח מבקר המדינה על "צוק איתן": "בימים הקרובים יפורסם דו"ח מבקר המדינה על תפקוד הקברניטים במהלך צוק איתן. דו"ח זה בעל חשיבות ביטחונית רבה. השאלה היא לא כיצד עלינו להתכונן לאיום המנהרות אליו הגענו לא מוכנים בצוק איתן, אלא מה עושים כדי להיערך להפתעה האסטרטגית הבאה. עלינו להשתמש בדו"ח ככלי ללמידה ותיקון ולא לעריפת ראשים. יושבים כעת בבית מאות אלפי מילואמניקים, לוחמים, הורים לחיילים ומשפחות שכולות. להם אנו חייבים להעניק מנהיגות ביטחונית שקולה ואחראית".

 

בנט אמר כי "צה"ל יודע להילחם, וצה"ל יודע לנצח. כי כשישראל רוצה ניצחון, ישראל מנצחת, ואנחנו הפעם ננצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : בראל אפרים
המורות התפרצו לנאום שר החינוך
צילום : בראל אפרים
מומלצים