שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ברזילי: ביציות מופרות הוחזרו לאישה הלא נכונה

  במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית, חלה טעות בהחזרת ביציות מופרות למטופלת הלא מתאימה. צוות בית החולים גילה את הטעות באופן מיידי

  במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית במרכז הרפואי ברזילי באשקלון היום (ד'), נרשמה תקלה חמורה החלה כאשר צוות הרפואי החזיר ביציות מופרות למטופלת הלא מתאימה.

   

  לטענת בית החולים הטעות התרחשה בנקודת הממשק שבין המעבדה של בית החולים לבין הצוות הרפואי שביצע את פעולת החזרת העוברים. 

   

  בבית החולים טוענים שמדובר בטעות אנוש. הרופאים עידכנו את שתי המשפחות – זו שהופרתה בביצית הלא נכונה וזו שממנה נלקחו הביציות - והסבירו להן את המצב.

   

  הביציות נלקחו מגופה של האישה והופרו באמצעות הפריה חוץ גופית (IVF) בשלב ההחזרה לגוף - הוחזרה הביצית המופרת הלא נכונה. במקרה הנוכחי ביצעו שטיפה ולכן האישה לא תיכנס להריון. אולם במידה שלא הייתה מתגלת התקלה - ייתכן והאישה הייתה נכנסת להריון (סיכוי של 25% של קליטת הביצית המופרית).

   

  על פי בדיקה ראשונית, ההערכה היא שהצוות הרפואי לא ביצע את כל הבידוק המחייב על פי הנהלים טרם ביצוע החזרת הביצית המופרית ולא נעשתה השוואה בין פרטי האישה לבין הפרטים של הביצית שהיו אמורים להחזיר לגופה.

   

  הביציות המופרות הוחזרו לאישה הלא נכונה (צילום: index open) (צילום: index open)
  הביציות המופרות הוחזרו לאישה הלא נכונה(צילום: index open)

   

  "ימונה צוות בדיקה לאירוע"

  מבית החולים נמסר: "הצוות זיהה זאת מיידית וטיפל בהתאם ולאלתר. בוצע בירור מיידי בהנהלת ביה"ח והודעה נמסרה בשיחה למעורבים. ביה"ח ימנה צוות על מנת לבדוק תהליכי עבודה ולוודא שמקרים כאלה לא ישנו בעתיד. נמסר דיווח למשרד הבריאות".

   

  גורמים במשרד הבריאות רואים את האירוע כאירוע חמור: "יהיה צורך לבצע חקירה מקיפה לוודא איך אירוע כזה קורה. זו תקלה שאסור שישנה ובבית החולים יהיו חייבים להפיק את הלקחים".

   

  ד"ר חזי לוי מנהל בית החולים, אמר בתגובה: "מדובר בתהליך שגרתי של החזרת עוברים לאחר הפריה חוץ גופית. הזמנו את האישה על מנת להחזיר את העוברים לרחם. הביצית המופרית הוחזרה בטעות לאותה אישה במקום לזו שהייתה אמורה להיות אחריה ברשימה. גילינו את זה באמצעות הרישומים ולצוותים יש היכרות אינטימית עם כל אחת מהנשים".

   

  עוד הוסיף ד"ר לוי  כי האישה שהופרתה לא תהרה והמצב הזה הפיך. "הסברנו את המצב לשתי המשפחות. קיימתי בדיקה ראשונה עם כל המעורבים והממצאים יתפרסמו ברגע שתסתיים הבדיקה. טעויות קורות וחובה עלינו לוודא שזה לא יקרה שוב, לבדוק ולחקור".

   

  מעמותת חן לפריון נמסר: "במקרה הנוכחי יש לברך לפחות שהבקרה עבדה והצוות הרפואי יכלו לזהות מהר ולשטוף את העוברים בכדי למנוע היריון לא רצוי.

   

  "בנוסף יש למצוא עוד הליך קצר של בקרה לפני החזרת העוברים אנו בכל אופן ממליצים למטופלינו לבקש החזרת עובר אחד בכל פעם כי חשוב מספר ההחזרות ולא כמות העוברים".

   

  ממשרד הבריאות נמסר: "בית החולים דיווח למשרד הבריאות. מדובר באירוע חריג ואנחנו בקשר ישיר עם הנהלת בית החולים".
   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רועי עידן
  ברזילי. ביצית הוחזרה לאישה הלא נכונה
  צילום: רועי עידן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים