שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בוטוקס: 11 שימושים מפתיעים לחומר שמעלים קמטים

  מיגרנות, שלפוחית רגיזה והזעה מוגברת הם רק כמה מהיישומים שרופאים אמריקנים מתחומי התמחות שונים ומגוונים משתמשים עבורם בבוטוקס. על אף ההסתייגויות והסיכונים הידועים של השימוש בו, רשימת השימושים שרק הולכת ומתארכת בשנים האחרונות מעלה את השאלה אם מדובר בתרופת הפלא של המאה העשרים ואחת

  תשכחו מקמטים: על אף שהוא ידוע בעיקר כחומר לתיקון קמטים, הבוטוקס, שעשוי מאחד הרעלנים העוצמתיים ביותר הידועים לאדם, לא מפסיק להפתיע את הקהילה הרפואית, שממשיכה לגלות עוד ועוד יישומים שלו. על אף שהחומר מאושר לשימוש עבור תשעה מצבים רפואיים, וזאת בנוסף לשימושים הקוסמטיים, קיימים ברשותה של "אלרגן", החברה שמחזיקה בבעלות על בוטוקס, קרוב ל-800 פטנטים לשימושים פוטנציאליים נוספים.

   

  מאז שהוא אושר לשימוש רפואי, לפני כמעט 30 שנה, הבוטוקס הפך למרכיב מרכזי ברפואה הקוסמטית, אבל נכון להיום, יותר ממחצית מהרווחים שהוא מייצר לחברה מקורם בשימושים רפואיים למצבים מגוונים ובהם מיגרנות כרוניות, כאבי גב, הזעה מוגברת ועוויתות בעפעפיים.

   

  בוטוקס נחשב באופן כללי כבטוח לשימוש בכמויות קטנות, אבל השימוש בו איננו נטול סיכונים. ב-2009, מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) דרש שהבוטוקס יישא אזהרת "קופסה שחורה" - הדירוג החמור ביותר של אזהרות רפואיות - שמזהירה מפני תופעות לוואי חמורות שהתגלו בשימוש בו.

   

  לא מפסיק להפתיע (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא מפסיק להפתיע(צילום: shutterstock)
   

   

  התופעות כללו התפשטות של החומר אל מחוץ לנקודה שאליה הוא הוזרק, שעלולה לגרום לחולשה בשרירים, בעיות ראייה, קשיי נשימה וקושי בבליעה.

   

  כמו כן, במספר תביעות משפטיות מתוקשרות נגד חברת אלרגן, טענו התובעים ששימושים בלתי רשמיים של הבוטוקס, בהם כטיפול עבור שיתוק מוחין עבור ידיים וטיפול בתסמונת רעד בידיים עבור מבוגרים, גרמו לתופעות לוואי בלתי הפיכות.

   

  על פי החוק האמריקאי, כשתרופה מאושרת לשימוש בהתוויה ספציפית, רופאים רשאים לרשום אותה עבור כל מצב רפואי שבעיניהם התרופה יכולה לעזור לו, גם אם זה איננו השימוש המקורי שלשמו היא אושרה.

   

  השימושים הנוספים של הבוטוקס שכיחים למדי ברפואה, אבל מספר מומחים מזהירים כי נחוץ מחקר נוסף כדי להבין איך בוטוקס פועל והאם הוא בטוח לשימוש עבור כל המצבים הרפואיים.

   

  השימושים הנוספים של הבוטוקס הפכו אותו ללהיט, כפי שמדווח מגזין "טיים" האמריקני בכתבת שער מקיפה שפורסמה בגיליון של ה-16 בינואר.

   

  הנה כמה מהשימושים המרתקים והמפתיעים של בוטוקס:

   

   

  מיגרנות כרוניות (שימוש מאושר על ידי ה-FDA)

  כבר ב-1992 הבחין ד"ר ויליאם בינדר, מנתח פלסטי מבוורלי הילס, שמטופלים שלו שטופלו בבוטוקס להחלקת קמטים דיווחו על הקלה בכאבי ראש. באלגרן ערכו ניסויים בבוטוקס על אנשים שסובלים ממיגרנות כרוניות, וב-2010 אושר הבוטוקס לשימוש כטיפול בתופעה.

   

  בקרב חלק מהרופאים התפתח אז שיח אודות השימוש בבוטוקס לטיפול במיגרנות והם תהו אם הוא באמת יעיל או שמא מדובר באפקט פלסבו. "אפילו אם מדובר בפלסבו, העובדה היא שמטופלים סבלו פחות ממיגרנות", אומרת ד"ר דניס צ'ו מהמחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי קולומביה בניו יורק, שמשתמשת באופן קבוע בבוטוקס לטיפול במיגרנות כרוניות (ואין לה כל קשרים פיננסיים לחברת אלרגן).

   

  "גם נוגדי דיכאון, נוגדי פרכוסים, ונוגדי לחץ דם התגלו כתרופות שעוזרות לטיפול במיגרנה, וגם בהן אנחנו משתמשים במקרים מסוימים", אומרת צ'ו".

   

  נכון להיום, אנשים שמטופלים בבוטוקס נגד מיגרנה מקבלים 31 זריקות בנקודות שונות בצוואר ובראש, והשפעתו נמשכת כשלושה חודשים.

   

  שער המגזין טיים - 16 בינואר 2017 ()
  שער המגזין טיים - 16 בינואר 2017

   

  הזעה מוגברת (שימוש מאושר על ידי ה-FDA)

  כשרופאים הבחינו שמטופלים שהוזרק להם בוטוקס עבור טיפול בעוויתות בפנים החלו להזיע פחות, מדענים בתוך ומחוץ לחברת אלרגן החלו לבחון אם החומר עשוי לשמש כטיפול מוצלח עבור אנשים שסובלים ממצב של הזעת יתר מוגברת (Hyperhidrosis), וב-2004 ה-FDA אישר את השימוש בו כתרופה לטיפול בתופעה. הבוטוקס ידוע גם כטיפול נגד הזעה מוגברת בכפות הידיים והרגליים.

   

  קראו גם:

  סוף לקמטים: 10 טיפים על טיפולי בוטוקס

  חומר מילוי או בוטוקס: איך לבחור את הטיפול הקוסמטי המתאים?

  כמה זמן מחזיק בוטוקס? המדריך להעלמת קמטים

   

  שלפוחית רגיזה (שימוש מאושר על ידי ה-FDA)

  "ב-30 שנותיי כרופאה, בוטוקס היה אחד מהטיפולים היעילים ביותר שנתקלתי בהם עבור שלפוחית רגיזה", אומרת ד"ר לינדה ברובייקר, דיקנית בית הספר לרפואה באוניברסיטת שיקגו. במחקר שערכה, מצאה ד"ר ברובייקר שכ-70% מהנשים בהן טיפלה בבוטוקס דיווחו על כ-3 דליפות ביום, לעומת כ-5 דליפות יומיות בתחילת הניסוי. "אבל ישנה הסתייגות - לעתים הבוטוקס גורם לשלפוחית להתכווץ יתר על המידה, מצב שעלול לגרום לשימוש בקטטר", אומרת ברובייקר.

   

  פזילה (שימוש מאושר על ידי ה-FDA)

  אחד האישורים הראשונים שניתנו לבוטוקס היה עבור הפרעה שמשפיעה על כ-4% מהאמריקאים: ליקוי ראייה שגורם לעיניים לא להתיישר על אותו מרחב.

   

  דיכאון (לא מאושר לשימוש על ידי ה-FDA)

  על אף שמומחים רבים עדיין ספקנים, מחקרים מוקדמים מציעים שבוטוקס יכול להקל על סיפטומים של דיכאון. המנגנון המוצע מבוסס על תופעה שמכונה "השערת משוב פנים" – השערה שעל פיה הבעות פניו של אדם מסוגלות להשפיע על מצב רוחו. מחקר קטן מ-2014, שכלל 74 אנשים עם הפרעה דיכאונית חמורה, מצא ש-52% מאלו שקיבלו בוטוקס דיווחו על ירידה בתסמינים 6 שבועות לאחר מכן, לעומת 15% בלבד מאלו שקיבלו פלסבו. אלרגן עורכת בימים אלו ניסויים קליניים שיבחנו אם בוטוקס יכול לטפל בדיכאון.

   

  שפיכה מוקדמת (לא מאושר לשימוש על ידי ה-FDA)

  אלרגן עורכת בימים אלו ניסויים שיבחנו את ההשערה לפיה הזרקת בוטוקס אל הפין עשויה להרגיע את השריר ולדחות את השפיכה. החברה גם פיתחה פטנט לבעיות זקפה, שנמצא בימים אלו בניסויים קליניים שעורך צד שלישי.

   

  זריקת הפלא? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  זריקת הפלא?(צילום: shutterstock)

   

  קצב לב לא סדיר (לא מאושר לשימוש על ידי ה-FDA)

  בימים אלו בוחנים באלרגן כיצד משפיע בוטוקס כטיפול בקצב לב לא סדיר אחרי ניתוח לב פתוח. "אחרי שהייתה תרופה שהייתה קיימת בשוק במשך 27 שנים, ועם הבנה טובה של הפרופיל הבטיחותי, החלטנו לקחת את הבוטוקס אל מקום שבו הוא יכול להיות דרוש", אומר ד"ר מיטשל ברין, סגן נשיא מחלקת פיתוח תרופות באלרגן, על השימוש הפוטנציאלי.

   

  ידיים קרות (לא מאושר לשימוש על ידי ה-FDA

  בקליניקה ייעודית באוניברסיטת שיקגו, רופאים משתמשים בבוטוקס כדי לטפל באנשים עם ידיים קרות במיוחד. הבוטוקס המוזרק לידיי המטופל מרפה את השרירים שמקיפים את כלי הדם הצרים בכפות הידיים, שגורמים לזרימת הדם החלשה. כשכלי הדם רפויים ומורחבים, הדם זורם בהם עד קצות האצבעות, ומספק הקלה לסימפטום. לדברי הרופאים משיקגו, יעילותו של הטיפול נמשכת עד שלושה חודשים.

   

  צלקות שפה שסועה אצל תינוקות (לא מאושר לשימוש על ידי ה-FDA)

  בכל שנה, כ-2650 תינוקות בארה"ב נולדים עם שפה שסועה, ו-4400 נולדים עם חך שסוע. רבים מהם עוברים ניתוח לתיקון השסע. ד"ר רוברטו פלורס, ראש התוכנית לשפה וחך שסועים ב-NYU - נוהג להזריק לתינוקות בוטוקס אחרי הניתוח כדי לשמר את יציבות שרירי השפה ולאפשר להם להחלים. הפעולה הזו מסוגלת לשפר בהרבה את מראה הצלקת. "יש מדע שעומד מאחורי הטיפול הזה", אומר ד"ר פלורס, "מדובר בטיפול חדשני".

   

  כאבים בזמן סקס (לא מאושר לשימוש על ידי ה-FDA)

  חלק מהנשים חוות כיווצי שרירים ברצפת האגן או בווגינה, שעלולים להפוך את יחסי המין לכואבים. הזרקות בוטוקס, שמרפה את השרירים ועוזר להם לא להתכווץ, ישויות להקל על הכאבים. רופאים במרפאה בקליבלנד, שמציעים את הטיפול הזה עבור נשים שחוות כאבים בזמן סקס, אומרים שחלק מהנשים יצטרכו זריקה כל 6 חודשים, בעוד אחרות עשויות להזדקק לה רק פעם בכמה שנים.

   

  התכווצויות חמורות בשרירי הצוואר (מאושר לשימוש על ידי ה-FDA)

  כבר בשנת 2000, שנתיים לפני שהבוטוקס אושר כתרופה ליישור קמטים בין הגבות, השיגה אלרגן אישור לשימוש בחומר לתסמונת המכונה "דיסטוניה" ומאופיינת במנח עוויתי של הראש שגורם לכאבי צוואר חמורים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ממש לא רק מיישר קמטים. בוטוקס
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים