שתף קטע נבחר

זהבה שאול: "המדינה ידעה לשלוח את אורון להילחם, ולא יודעת להחזיר אותו"

היום התקיים בכנסת אירוע ההשקה של השדולה להחזרת החיילים אורון שאול והדר גולדין. זהבה שאול: "אני דורשת, לא מבקשת - קומו ועשו מעשה". שמחה גולדין: "האמירה שהממשלה עושה הכל על מנת להחזיר את הבנים היא סיסמה ריקה"

 

 

 

"אורון נשלח על ידי המדינה וצה"ל על מנת להגן על כולנו, וכשאני אומרת כולנו אני מתכוונת לכל בית ישראל כולל ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. המדינה ידעה לשלוח אותו בשביל להילחם, אבל לצערי הרב היא לא יודעת להחזיר אותו". זהבה שאול, אמו של החייל אורון שאול, השתתפה היום (ד') בדיון של השקת השדולה להחזרת החיילים ממבצע צוק איתן, בראשות חברי הכנסת עמיר פרץ ושולי מועלם. בדיון השתתף גם שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין.

 

זהבה שאול אמרה בדיון: "אני דורשת, לא מבקשת. דורשת - קומו ועשו מעשה. לא יעלה על הדעת ששנתיים וחצי ולא ידוע מה מצבו. האם הוא חי? פצוע? אוכל טוב? ישן טוב? אני לא יודעת. דבר אחד אני יודעת - אני לא ישנה בלילה. אני לא יודעת כמה עוד אפשר למשוך את זה. אם המדינה לא תעשה צעד קדימה אני לא יודעת מתי נראה אותם. הבטחתי להרצל בעלי, זו הייתה בקשתו האחרונה. הוא כל הזמן האמין בראש הממשלה ובשר הביטחון ואמר שהם יודעים מה הם עושים. אני אמרתי לו שהם עובדים עלינו. כשהוא שכב בבית לפני מותו הוא אמר לי 'צדקת. עבדו עלינו'".

 

הדיון הראשון בכנסת של השדולה להחזרת החיילים (קרדיט: עזרא גבאי) (קרדיט: עזרא גבאי)
הדיון הראשון בכנסת של השדולה להחזרת החיילים(קרדיט: עזרא גבאי)

שמחה גולדין: "אני גאה להיות בבית המחוקקים של המדינה. הגיע הזמן שהכנסת תצטרף למאבק. שימו לב חברי הכנסת, האזרחים מאזינים וגם האויב. מילים הם ההתחלה. זה יוביל לעשייה ועשייה תוביל להכרעה. אותנו לא צריך לחזק. אנחנו ביקשנו להקים את השדולה במטרה לחזק אתכם. האמירה שהממשלה עושה הכל על מנת להחזיר את הבנים היא סיסמה ריקה. רק אתמול חבר הכנסת אחמד טיבי התייחס לחשיבות של הבאת חלל לקברו. האם זה נכון רק למוסלמים? זה חטא ופשע להחזיק בחיילים ולא להביאם לקבר ישראל. הלוחמים בעתיד צריכים לדעת שלא ישאירו אותם מאחור".

 

מנחם גולדין, אחיו של הדר: "אני לא מפחד מחמאס, כמו שסבתי לא פחדה מהנאצים וכמו שסבי לא פחד במלחמת העצמאות. אחי הדר שנלחם גם לא פחד מחמאס, הוא נלחם עד טיפת דמו האחרונה. זה חמאס, לא איראן ולא רוסיה, שעה וחצי מפה. משימתו הייתה לחשוף מנהרה שהייתה יכולה להרוג תושבים בדרום. הוא לא חשב שהוא צריך לעשות כמיטב יכולתו - הוא עשה".

 

צור גולדין, אחיו של הדר: "אנחנו פה כדי לחזק אתכם חברי הכנסת. יש לי קצת תקווה כי שנתיים אנחנו בודדים במערכה. אחרי עסקת שליט זה הפך לבעייתם של המשפחות. הממשלה מתחנפת לחמאס ונותנת לו הצלה מדינית ופוליטית. כיתתנו את רגלינו ברחבי העולם וכולם מבינים שצריך למצוא פתרון. זה הזמן שהפתרון יגיע מהבית הזה, יש הזדמנות היסטורית לשינוי המשוואה. אני רואה בכנסת פרצופים נבוכים של ח"כים. למה אי אפשר להגיד בקול רם ולעשות מעשה? יש כאן הזדמנות היסטורית לשדר מסר לאויב דרך הפעלת לחצים קשים. אנחנו מקווים שהדיבורים, כפי שאבי אמר, יביאו לתוצאות".

 

אורון שאול והדר גולדין. "כמה עוד אפשר למשוך את זה?" ()
אורון שאול והדר גולדין. "כמה עוד אפשר למשוך את זה?"

צליל, שלחם עם הדר: "הייתי חובש, יחד עם חבריי יצאנו למערכה שטרם הסתיימה מבחינתנו. במשך שנתיים וכמה חודשים לא נעשה כלום. אנחנו מוצאים את עצמנו כאן בכנסת פעם אחר פעם, דופקים על הדלתות של הח"כים. זה לא צריך להגיע מאיתנו, הח"כים נבחרו בשביל לייצג אותנו והם צריכים לחשוב על פתרונות. יצאנו למשימה הזו בשליחות ובלי היסוס, אבל אנחנו רוצים לדעת שיושבי הבית הזה יעשו הכל בשביל להחזיר אותנו, חיים או מתים".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיע באיחור לישיבת השדולה בשל התארכות הדיונים במליאת הכנסת: "במפגשים שלנו עלה הנושא של להמנע מהצהרות של 'נעשה כמיטב היכולת'. אם לא אומרים דברים אז נימנע מאמירות סרק".

 

שר החינוך נפתלי בנט: "ביולי 2014 השתתפתי בקבינט הביטחוני והרמתי את ידי לשלוח את הדר ואורון, יחד עם אלפי לוחמים אחרים, לקו האש. ב-18.7 הם חצו את הגבול כדי להגן על אזרחי ישראל. החלק הקרקעי של צוק איתן התחיל ב-18.7 ומבחינתי לא הסתיים. הוא יסתיים כשהדר ואורון יגיעו הביתה".

 

השר בנט פנה להורים של אורון שאול והדר גולדין ואמר להם: "עשיתם בחירה אמיצה. יכולתם לבקש שישחררו מחבלים בשביל להחזיר את הילדים ואתם בחרתם בדרך הקשה. התנגדתם לשחרור מחבלים וביקשתם מהמדינה שתלחץ על הארגונים שישחררו את הבנים. דווקא בגלל זה אנחנו מחויבים עוד יותר. זו מחויבות עניינית, חינוכית וצבאית. זו האחריות שלנו להחזיר את הבנים הביתה. לא ננוח עד שזה יקרה".

 

 

זהבה שאול, בצעדה שהתקיימה בשנה שעברה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
זהבה שאול, בצעדה שהתקיימה בשנה שעברה(צילום: אלעד גרשגורן)

שמחה גולדין, באירוע לזכרו של הדר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שמחה גולדין, באירוע לזכרו של הדר(צילום: עידו ארז)

שרת המשפטים איילת שקד: "כולנו אשמים בזה שבמשך תקופה ארוכה, נאמר בכנות, הנושא הזה לא היה על סדר היום. נרדמנו בשמירה. כחברת קבינט אני אומרת לכם שהנושא עלה לא מזמן בצורה רצינית בקבינט. ראש הממשלה מינה אדם מוכשר ומסור לטפל בסוגיה. יכול להיות שזה לא מספיק ואנחנו לא הופכים כל אבן ולא חושבים מחוץ לקופסה".

 

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג: "אני מציע שכל ח"כ שניפגש עם גורמים מחו"ל יעלה את הנושא הזה. אני עושה זאת איפה שאני רק יכול. יש מדינות שמשפיעות על חמאס, בראש ובראשונה קאטר. הצעתי לחברים של הדר להתחיל קמפיין בנושא ואנחנו עדיין מחכים להם. גם לחץ מעשי מניב תוצאות".

 

ח"כ עמיר פרץ: "העובדה ששולי מועלם ואני יושבים כאן ביחד מעידה על כך שכולנו רואים בנושא הזה כחוצה מפלגות ועומד במבחן הערכים החשובים ביותר של מדינת ישראל. בצל התחממות היחסים עם רוסיה, היא הפכה לאחד הגורמים המשמעותיים שמשפיעים על איראן וארגוני הטרור. במסגרת מערכת היחסים הזאת צריך לעבוד ולהעמיד את דרישתנו ואני מקווה שהגורמים הרלוונטיים עושים את מלאכתם".

 

ח"כ שולי מועלם-רפאלי: "לפני כמה חודשים פנו אליי משפחות גולדין ושאול כדי לסייע בהשבת הבנים. כיו"ר סיעת הבית היהודי נעניתי לחובה המוסרית והמשפחות הגיעו לישיבת סיעת הבית היהודי שבה שיתפו את חברי הכנסת על מאמציהם להשבת החיילים. מסמך רוח צה"ל קובע שהחיילים מחויבים להילחם ולחרף נפשם למען המדינה. מחויבות זו מאפשרת לנו להתקיים, להתקדם ולהתפתח כאן בארץ. אולם זו לא מחויבות חד צדדית. גם אנחנו, כאזרחים וכמדינה מחויבים לחיילים. לישראל יש מנופי לחץ אל מול חמאס ויש להשתמש בהם. אסירי חמאס זוכים לתנאים מופלגים הכוללים ביקורי משפחות ולעיתים גם מגע ישיר, תנאים הנחשבים לחלום בהשוואה למדינות האזור. בעזה מתחוללת מחאה חברתית חריפה נגד שלטון חמאס. ישראל צריכה להשתמש בכלים אלה ולמנף אותם נגד חמאס. הם הרי לא מחויבים לאמנת ז'נבה, ישראל יכולה לפעול בהתאם כלפי אסירי חמאס".

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "כל הבית הזה מאוחד בדעה חד משמעית וצריך לעשות מעשה כדי להחזיר את הבנים הביתה. אנחנו נעשה הכל יחד עם חברי מפלגתי ושאר חברי הכנסת. זה מוסרי, ערכי וזו חובתנו כשליחי ציבור של העם היהודי".

 

האלוף במיל' גדי שמני: "36 שנים שירתתי בצה"ל, רובן בתפקידי פיקוד ובשדה. בדרך איבדתי חברים רבים. אין דבר נוקב יותר ממבטם של הורים שכולים, עיניים ששואלות האם עשיתם הכל כדי להחזיר אותו אליי? עשינו כמיטב יכולתנו, אך ללא הועיל. המחויבות להחזיר חיילים הביתה זה עמוד התווך עליו נשען בניין האמון בין חייל למפקדיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים