שתף קטע נבחר

תושבי תשעת הבתים בעפרה: לדחות את הפינוי

בג"ץ קבע כי יש להרוס תשעה בתים בעפרה שהוקמו על קרקע פלסטינית פרטית. התושבים דורשים לדחות את ההריסה בטענה שהבתים אליהם הם אמורים לעבור לא יהיו מוכנים בזמן

 

 

 

התנחלות עפרה. על פי הערכה, יש סיכוי נמוך לעתירה (צילום: משה כהן) (צילום: משה כהן)
התנחלות עפרה. על פי הערכה, יש סיכוי נמוך לעתירה(צילום: משה כהן)

 

האם יידחה הפינוי של תשעת הבתים בעפרה? תושבי הבתים שאמורים להיהרס על פי פסיקת בג"ץ עד ה-8 בפברואר הגישו היום (ד') בקשה דחופה לבג"ץ, בדרישה לדחות את מועד הפינוי בשלושה חודשים. בג"ץ הורה בעבר להרוס את הבתים מכיוון שהם נבנו על קרקע פלסטינית פרטית.

 

לפי טענת התושבים, הבתים אליהם הם אמורים לעבור לא יהיו מוכנים בזמן. בבקשה שהוגשה נכתב בין השאר: "מאז ניתן פסק הדין להריסה לא שקטו התושבים על שמריהם ופעלו לצורך מימוש פסק הדין. המבקשים בחנו חלופות הולמות ואופציונליות להעתקת מקום מגוריהם, ובסופו של יום החליטו לרכוש מבנים חדשים למגורי משפחותיהם ביישוב עפרה. חל עיכוב בהליך השלמת בנייתם של המבנים החדשים ובנייתם טרם הסתיימה. מסירת המבנים למבקשים צפויה להיעשות בעוד שלושה חודשים לכל המאוחר".

 

 (צילום: משה כהן) (צילום: משה כהן)
(צילום: משה כהן)

 (צילום: משה כהן) (צילום: משה כהן)
(צילום: משה כהן)

 

חשוב לציין כי בגלל שלא מדובר בבקשת דחייה של המדינה אלא של התושבים בלבד, הסיכוי להיעתר לבקשה הוא לא גבוה במיוחד. בתגובה לבקשה קבעה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור כי על הצדדים להגיש את תגובותיהם עד יום שני הקרוב.

 

לפני כשבועיים הגיעו תושבי עפרה לכנסת כדי לפעול למניעת המהלך המתוכנן. במכתב שהם חילקו במסדרונות הכנסת צוין בין השאר: "אנו דורשים את שינוי מעמד הקרקע אחת ולתמיד. חוסר האונים והמעש של הממשלה וראש הממשלה נתניהו לא יגרמו לנו להוריד את הראש ולקבל בהכנעה שממשלת ישראל תהרוס בתים בעפרה". גורם במטה עפרה הוסיף בהקשר זה כי "מי שיתעלם מעפרה ויגיע רכוב על בולדוזר - יתקבל במאבק נחוש".

 

בתחילת השבוע הבא יפתחו תושבי עפרה בשביתת רעב מול משרד הממשלה. בנוסף, עדיין נמשכים מאמציהם של תושבי עמונה למציאת פתרון הולם אחרי שהמתווה עליו חתמו נמצא בקריסה משפטית. אמש כינסו אנשי עמונה רבנים ואישי ציבור בימין וקראו לכולם לחדש את המאבק ולהגיע למאחז ביום פקודה.

 

 

 

 

 

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים