שתף קטע נבחר

"המחבל מחיפה החליט לרצוח לאחר שחברתו אמרה שהוא אוהב יהודים"

הותר לפרסום: כמעט חודש לאחר רצח גיא כפרי בחיפה הוגש כתב אישום נגד מוחמד יוסף שינאווי (21) מחיפה. הוא פצע את יחיאל אילוז, ירה למוות בגיא כפרי וניסה לפגוע באישה נוספת - במה שמוגדר פיגוע "על רקע שנאתו ליהודים". בחקירתו בשב"כ התברר שהחליט לרצוח כי חברתו אמרה שהוא "אוהב יהודים". במהלך מנוסתו הגיע לירושלים ולתל אביב

 

זרז לפיגוע - העובדה שכונה על ידי חברתו "ציוני יהודי" ו"אוהב יהודים". המחבל שינאווי וחברתו ()
זרז לפיגוע - העובדה שכונה על ידי חברתו "ציוני יהודי" ו"אוהב יהודים". המחבל שינאווי וחברתו

 

רוצחו של גיא כפרי בחיפה, בתחילת החודש, פעל משנאת יהודים, והרצח מוגדר פיגוע. כך עולה מכתב האישום נגד הרוצח, מוחמד יוסף שינאווי (21), שהגישה לפני זמן קצר פרקליטות מחוז חיפה לבית המשפט המחוזי בעיר.

 

זרעי השנאה ליהודים, כך נטען באישום, נטמנו עוד לפני 10 שנים בתקופת מלחמת לבנון השנייה. "במהלך השנים", נכתב, "גברה שנאתו של הנאשם כלפי יהודים, זאת בין היתר נוכח תקריות שהוא ובני משפחתו חוו, שבהן היו מעורבים יהודים, והתחזקה אצלו האמונה כי יהודים הם כופרים וכי יש היתר לפגוע בהם פיזית. בחודשים האחרונים שקדמו לאירועים שיתוארו להלן, התעצמה שנאתו של הנאשם כלפי יהודים עוד יותר, על רקע אירועים נוספים שחווה, והתגבש אצלו הרצון לנקום ביהודים".

שלושה נאשמים בעקבות הפיגוע בחיפה  ()
שלושה נאשמים בעקבות הפיגוע בחיפה

 

 

"התגבש אצלו הרצון לפגוע ביהודים". המחבל מוחמד יוסף שינאווי ()
"התגבש אצלו הרצון לפגוע ביהודים". המחבל מוחמד יוסף שינאווי

בחקירה התגלה כי זרז לביצוע הפיגוע בחיפה היה העובדה שהוא כונה על ידי חברתו "ציוני יהודי" ו"אוהב יהודים". באישום מתואר כי כבר בסוף שנת 2015 רכש הנאשם נשק מאולתר, דמוי תת-מקלע. הוא צבע אותו בשחור, הסתיר אותו ובכמה הזדמנויות התאמן בירי בחורשות באזור חיפה.

 

בלילה שבין 2 בינואר השנה ל-3 בחודש, "גמלה בלבו של הנאשם ההחלטה להמית יהודים באמצעות הנשק". הוא ביקש מאחיו הקטין להביא אליו את הנשק, טען אותו והסתיר אותו בנוכחות האח. לאחר מכן אמר לאחיו, שאם יקרה משהו, יאמר שהוא שלח אותו להביא את הנשק. למרות זאת, בפרקליטות מציינים כי האח לא ידע שבכוונתו של המחבל לבצע פיגוע.

"נרצח על רקע שנאת יהודים". גיא כפרי ז"ל ()
"נרצח על רקע שנאת יהודים". גיא כפרי ז"ל

 

את הנשק הטעון הסתיר שינאווי בתיק. סמוך לשעה 9:30 הגיע עם התיק לרחוב העצמאות בחיפה על מנת לבצע את הפיגוע. קורבנו הראשון היה יחיאל אילוז, אדם בעל חזות דתית – כך שלנאשם היה ברור כי מדובר ביהודי. ממרחק של מטרים ספורים, כאשר הנשק בתוך התיק, ירה בו הנאשם מספר כדורים ופצע אותו. אילוז התמוטט על הקרקע והנאשם ברח מהמקום.

 

באישום מתואר כי עלה למונית וירד בשכונת חליסה. במהלך החקירה התברר כי בעת מנוסתו מהזירה, ביצע שינאווי ירי נוסף לעבר אישה יהודייה שזיהה באזור, בלי שזו נפגעה.

מימין לשמאל: מוחמד שינאווי, חאלד אבו כליב ואיהאב יוסף (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
מימין לשמאל: מוחמד שינאווי, חאלד אבו כליב ואיהאב יוסף(צילום: זהר שחר)

זירת הפיגוע בחיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
זירת הפיגוע בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

הקורבן הראשון של שינאווי. יחיאל אילוז, שנפצע בפיגוע ()
הקורבן הראשון של שינאווי. יחיאל אילוז, שנפצע בפיגוע

סמוך לשעה 10:00, ברחוב הגיבורים, הוא הבחין בכפרי, שצעד לבדו. "משהגיע למסקנה כי המנוח יהודי, ובהמשך להחלטתו להמית יהודים, גמלה בליבו של הנאשם ההחלטה להמית את המנוח באמצעות ירי מהנשק, זאת על רקע שנאתו ליהודים. בהמשך לכך, ממרחק של מטרים ספורים, ירה הנאשם בנשק, כשהוא מוסתר בתיק, מספר יריות לעברו של המנוח, כל זאת בכוונה להמיתו. שלושה קליעים מתוך הכדורים שירה, פגעו במנוח באזור חזה שמאל והצוואר וגרמו למותו".

 

כפרי, בן 48 מנשר, עבד כנהג הסעות של ילדים בעלי מוגבלויות. בבוקר הרצח הוא עוד הספיק להסיע ילדים במסגרת עבודתו. "גיא היה אחד האנשים הכי מקסימים וטובי לב שאני מכיר, שתמיד אהב לעזור לכולם. אין אדם שיכול להגיד עליו מילה רעה. הוא הסיע ילדים עם מוגבלויות ועשה זאת מתוך שליחות. הוא אהב את הילדים - והם אותו", סיפר גיסו, שחר דרור.

 

נתיב הבריחה: הגיע לירושלים ולתל אביב

כתב האישום, שעליו חתומות עורכות הדין שונית קדם-נימצן ושלי זאבי-ברזילי, מפרט בהמשך את מסלול הבריחה של שינאווי שנמשך יומיים וחצי. ראשית השליך את התיק ובו הנשק באזור הררי סמוך לבית הוריו בשכונת חליסה. הוא נעזר בחבריו, איהאב איוב יוסף (20), וחאלד עאטף אבו כלייב (21) - שנגדם הוגש גם כן כתב אישום על הסיוע.

 

השניים הסיעו אותו למקומות מחבוא שונים, ויוסף אף נתן לו סכין שנועדה לשחיטת כבשים, כדי שיוכל להגן על עצמו – ולאחר שסיפר להם כי בכוונתו לשדוד אופנוע משליח של מסעדת סינטה בר. בהמשך מתואר המפגש בין הנאשם לשליח, שעזב את המקום לאחר שהבחין בהתנהגות חשודה של הנאשם.

 

חוקרי היחידה המרכזית של משטרת מחוז חוף שחקרו את הפרשה עם אנשי השב"כ, שחזרו לפרטי פרטים את המשך נתיב הבריחה. בין השאר גנב הנאשם קטנוע, וכאשר החנה אותו, ברחוב יד לבנים בחיפה, הבחינו בו אזרחים. המשטרה כמעט הצליחה לעצור אותו במקרה זה.

 

בלילה שלאחר הרצח הוא שהה במסגד בשכונת חליסה. בבוקר שלאחר מכן הוא נסע לירושלים והתפלל במסגד ליד שער שכם, נסע לתל אביב ומשם חזר לחיפה, שם הסתובב בשכונת נווה שאנן. למחרת המשיך להסתובב בעיר ובהמשך נסע לבית דודו, בכפר מכר הסמוך לעכו. משם, הגיע מלווה בדודו למשטרת עכו והסגיר את עצמו.

 

כתב האישום מייחס לו עבירות של רצח בכוונה תחילה על פי חוק המאבק בטרור, ניסיון רצח על פי חוק המאבק בטרור, פעולה בנשק למטרות טרור, וכן החזקת סכין, גניבת רכב וניסיון שוד. שני חבריו מואשמים במתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, מתן אמצעים לביצוע פשע, שיבוש הליכי משפט ועוד.

 

במקביל להגשת כתב האישום, מבקשת הפרקליטות לעצור את הנאשם ואת חבריו עד תום ההליכים המשפטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים