שתף קטע נבחר

ההצבעה על חוק ההסדרה נדחתה לשבוע הבא

במשך שעות ארוכות עסקו בכנסת בדיון לקראת אישור החוק מעורר המחלוקת בקריאה שנייה ושלישית, אולם בסופו של דבר נדחתה ההצבעה ליום שני הבא. במחנה הציוני הגיבו בחריפות: "חבורת הבית היהודי כפתה מהלך דורסני"

נדחתה ההצבעה על אישור החוק מעורר המחלוקת: מאות הסתייגויות, דיון שנמשך שעות ארוכות בוועדה המיוחדת, וזיגזג בלתי-פוסק של הקואליציה, מנעו את ההצבעה על חוק ההסדרה כבר השבוע.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח במוצאי שבת לקדם את החוק להכשרת מאחזים בלתי-חוקיים הממוקמים על אדמה פלסטינית פרטית, ואולם, בסופו של דבר הוחלט לדחות את ההצבעה שהייתה אמורה להתקיים היום (ב') לשבוע הבא.

הפגנה מול הכנסת בעד חוק ההסדרה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנה מול הכנסת בעד חוק ההסדרה(צילום: גיל יוחנן)

בהודעה שפרסם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, צוין כי בעקבות סירוב האופוזיציה להגיע להסדר בדבר מועד ההצבעה, הוחלט באופן חריג להפעיל את סעיף 98 לתקנון הכנסת, המאפשר לקואליציה לקבוע מראש סדרי דיון ולא לאפשר "פיליבסטר" שיביך את הקואליציה או יגרום לתקלות בהצבעה.

 

לפי הנחיית ראש הממשלה נתניהו, כפי שנמסרה על ידי ראש הסגל שלו לתושבי עפרה במוצאי השבת האחרונה, חוק ההסדרה היה אמור לעבור את הקריאה השנייה והשלישית כבר השבוע. בפתח ישיבת הממשלה השבועית, שהתקיימה אתמול, אמר נתניהו כי "החוק נועד להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון אחת ולתמיד, ולמנוע ניסיונות לפגוע בהתיישבות".

 

ברקע הדברים הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי אם החוק יאושר במליאה הוא לא יגן עליו בבג"ץ מפני שלדבריו החוק אינו חוקתי ועלול להוביל להגשת תביעה נגד ישראל בהאג.

 

באופוזיציה החליטו להילחם בכל הכלים הפרלמנטריים שעומדים לרשותם, והגישו לא פחות מ-500 הסתייגויות בוועדה המיוחדת ולאחר מכן בקשת רוויזיה (הצבעה חוזרת מטעמים טכניים). צעד זה גרם לעיכוב משמעותי, והדיון בנושא נמשך משעות הבוקר עד שעות אחר הצהריים המאוחרות ולא הסתיים.

 

לבקשת האופוזיציה תתקיים מחר הרוויזיה, ולאחר מכן יוכלו להשמיע חברי הכנסת את הסתייגויותיהם במשך יומיים במליאה. ביום שני הבא, מועד שנקבע מראש, תתקיים ההצבעה.

 

"הסעיף הופעל לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון תמך בהפעלתו בלית ברירה בשל סירוב האופוזיציה להגיע להסכמה סבירה", נכתב בהודעת הקואליציה. "חוק ההסדרה יעלה להצבעה ביום שני הבא כאשר האופוזיציה תציג את הסתייגויותיה במהלך דיוני המליאה מחר וביום רביעי לאחר סיום החקיקה הפרטית. ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית ייערכו כאמור ביום שני".

 

"אל תמרחו אותנו בשטיקים וטריקים" 

במחנה הציוני מסרו בתגובה כי "אלה שמקטרים שלא מתקיימים דיונים בקבינט - בורחים מהדיון בכנסת על חוק ההסדרה שמזיק לישראל יותר מכל המנהרות. חוק שחופר בור מתחת לישראל, לדמוקרטיה שלה ומעביר אותנו במסלול ישיר למועצת הביטחון ולהאג".

 

עוד אמרו במחנה הציוני כי "לא רק שמיעוט של כמה מאות מתנחלים במאחזים לא חוקיים כופה חוק שפוגע ומסכן את ישראל כולה, עכשיו סמוטריץ' וחבורת הבית היהודי רומסים את הכנסת וכופים מהלך דורסני. אין להם את האומץ לשמוע דיון אמיתי להקשיב לתוצאות ההרסניות של החוק שיוביל אותנו להאג, שיעודד עוד חרמות - אז הם פשוט לא יהיו שם לשמוע מה מדינת ישראל משלמת בשביל כמה קרוואנים וכמה ח"כים בבית היהודי".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה: "אם אתם רוצים להעביר את חוק ההסדרה - תעשו את זה בכבוד, בדיון שמשאיר מקום לדיון והסתייגויות כנהוג. אל תמרחו אותנו בשטיקים וטריקים פרלמנטריים עלובים. זו קואליציה של פחדנים עלובים שרומסת גם את קצת הכבוד שנותר לכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים