שתף קטע נבחר

לאחר יומיים על צלע הר: 3 ישראלים חולצו בצ'ילה

בעזרת אותות מצוקה ששידרו התרמילאים, בני 22, מצוק בגובה מאות מטרים, צוותי החילוץ הצליחו להגיע אל מיקומם המדויק בפארק הלאומי "פויווה" בצ'ילה

 

חולצו בשלום  (באדיבות משרד החוץ) (באדיבות משרד החוץ)
חולצו בשלום (באדיבות משרד החוץ)

 

שלושה תרמילאים ישראלים חולצו היום (ד') במסוק מצלע הר בפארק הלאומי "פויווה" שבצ'ילה לאחר שתעו בדרכם ונכלאו למעשה בצוק ענק של מאות מטרים – ללא כל אפשרות לטפס חזרה מעלה. השלושה, צעירים בני 22, שידרו מאז שלשום אותות מצוקה במכשיר הלווייני של "מגנוס איתור והצלה", וכך הצליחו כוחות ההצלה להגיע אל מיקומם המדויק ולחלצם לגסט האוס סמוך.

 

השלושה נותרו תקועים באזור לאחר שהחל להחשיך שלשום, ולא הייתה להם יכולת אפילו להקים אוהל בשל תנאי השטח הקשים. הם איבדו את הדרך בניווט, סטו מנתיב הטרק ונקלעו ללב ג'ונגל סבוך ללא יכולת לזוז.

המסוק המחלץ (צילום: מגנוס איתור וחילוץ) (צילום: מגנוס איתור וחילוץ)
המסוק המחלץ(צילום: מגנוס איתור וחילוץ)

מרכז הבקרה של "מגנוס איתור והצלה", הערב ()
מרכז הבקרה של "מגנוס איתור והצלה", הערב

לפני כמה שנים אירע מקרה דומה של צעירים ישראלים שאבדו בשטח ואותרו רק לאחר 11 ימים. אך מה שהקל מאוד הפעם על פעולות החילוץ היה המכשיר הלווייני שנשאו התרמילאים ששידר את המיקום המדויק שלהם, וכן אפשר למחלצים לתקשר איתם.

 

תחילה יצא צוות רגלי לאורך הטרק אך לא הצליח להגיע אל התרמילאים, וחברות הביטוח "פספורט קארד" ו"הראל" נערכו לשגר לסנטיאגו, בירת צ'ילה, משלחת חילוץ מיוחדת של שישה מחלצים – שלושה של צוות החילוץ של הראל ושלושה של חברת מגנוס איתור וחילוץ. אך מסוק שהוקפץ מהעיירה פוקון איתר את השלושה וחילץ אותם בשני סבבים, ולכן בוטלה שליחת צוות המחלצים מישראל.

 

שגרירות ישראל בצ'ילה ומשרד החוץ בירושלים סייעו בכל העת במבצע החילוץ. סגן שגריר ישראל בצ'ילה, יונתן בראל, דיווח שכבר בשעה 14:00 (שעון מקומי) חולצו שניים מהמטיילים והועברו להוסטל, והמסוק המחלץ שב להר מיד לאחר מכן כדי לחלץ גם את התרמילאי השלישי מהמקום.

 

אייל מגנוס, מנכ"ל מגנוס איתור וחילוץ, אמר: "הם ירדו ירידה מסוכנת ונתקעו. הם חשבו שאם ימשיכו הם יצליחו לצאת החוצה אבל הגיעו למבוי סתום. כשאנשים נתקעים בשטח – זה יכול להפוך למסוכן כי הם לא אנשים מיומנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משרד החוץ
המטיילים לאחר חילוצם
באדיבות משרד החוץ
מומלצים