שתף קטע נבחר

האזינו: החקיין של דרעי שמתח את נגידת בנק ישראל

החקיין אלעד כהן השתתף בתוכנית של רדיו "קול חי" במהלכה התקשר לקרנית פלוג והתלונן כי אין מזרחים על שטרות הכסף החדשים. נגידת בנק ישראל השיבה לו ברצינות. כך נשמעה השיחה שלבסוף לא שודרה

 

 

הנגידה נמתחה. החקיין אלעד כהן השתתף היום (ה') בתוכניתו של מנחם טוקר ברדיו "קול חי" ושוחח עם נגידת בנק ישראל כשהוא מתחזה בקולו לשר הפנים אריה דרעי ומתלונן בפניה על היעדר ייצוג מזרחי בשטרות הכסף החדשים. הנהלת התחנה שאלה את פלוג אם אפשר לשדר את הקטע, ורק אז גילתה הנגידה כי לא שוחחה עם השר. היא ביקשה שהקטע לא ישודר, וכך אכן קרה.

 

גם שר הפנים עצמו דרעי נדהם לשמוע את החיקוי, ובלשכתו מיהרו להבהיר כי הוא לא שוחח עם הנגידה והיה עסוק היום בישיבות. למרות גניזת הקטע בתחנה, הוא דלף.

 

כך התנהלה השיחה בין הנגידה פלוג לחקיין שהתחזה לשר דרעי:

 

"אריה דרעי": "הלו, שלום וברכה, צהריים טובים, מה שלומכם?".

 

קרנית פלוג: "צהריים טובים, אנחנו בסדר גמור ומה שלומך?"

 

"אריה דרעי": "אנחנו מדברים פה היום על השטרות החדשים ושוב פעם אני רואה רחל ולאה גולדברג וכל הדברים האלה, כן? שזה דבר חשוב, אני חס ושלום אין לי שום דבר נגד הדבר הזה, אבל אני אומר, זה לא שיחת נזיפה, כן? אבל הכי חסרות לנו דמויות מעדות המזרח. הגיע הזמן אחת ולתמיד שאנחנו נפתור את הדבר הזה כן? היה לנו את יהודה שוקרון שהוא גדול הוגי הדעות של עדות המזרח, יש לנו את משה חבושה מגדולי המשוררים. מה יש לך לומר בעניין הזה?".

 

פלוג ודרעי. "אם לא סופרים אותנו, למה שנספור אותם?" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פלוג ודרעי. "אם לא סופרים אותנו, למה שנספור אותם?"(צילום: גיל יוחנן)

 

קרנית פלוג: "ההחלטה על סדרת השטרות האלה התקבלה לפני בערך שש שנים, אושרה בשתי ישיבות ממשלה. אנחנו עובדים על פי תכנית עבודה שכאמור אושרה בשתי ממשלות, זו לא החלטה שלי".

 

"אריה דרעי": "ברור, אני מדבר לא רק בשמי כן? אני אומר שטרות זה דבר חשוב, זה דבר של כסף, זה דבר שסופרים אותו ואני אומר: אם לא סופרים אותנו, למה שנספור אותם? וכי חסרים לנו אנשים? וכי חסרים לנו באמת מגדולי האומה שלנו, של הספרדים, שאנחנו צריכים ללכת כל הזמן ולמצוא את אותן דמויות על גבי השטרות, נו באמת"..

 

קרנית פלוג: "כבוד השר, הרי שוחחנו על זה לפני בערך שנתיים, הנושא הזה הוא החלטה שהתקבלה לפני כמה שנים. אני לא יכולה במחי יד לשנות אותה, אגב, לבקשתך בחנו את הסוגיה של הנפקת שטר נוסף, הגענו למסקנה בהתאם למגמה העולמית שזה לא יהיה נכון ללכת לשטר בסכום יותר גבוה, כי השטרות המאוד גבוהים הם כלי שמשמש להלבנת הון והמגמה בעולם היא לצמצם, להוריד את הסכומים של השטרות ולא להעלות אותם. לקחתי מאוד ברצינות בשעתו את הבקשה שלך לבחון את העניין הזה".

 

"אריה דרעי": "השאלה אם אני יכול לבוא לציבור שלנו ולהבטיח שבעזרת השם בשטרות הבאים כן יהיו דמויות מזרחיות".

 

קרנית פלוג: "כרגע זה נראה לי קצת מוקדם לומר את זה. אין לי ספק שאם אני הייתי צריכה להחליט היום והיינו דנים בנושא הזה, אז אני קשובה לרגישויות ואני בהחלט מודעת לזה, בשעתו כשהוחלט על השטרות הרגישות הייתה מגדרית".

 

שדרן: "כבוד השר, אתה יכול לברך אותה רגע לסיום בבקשה?"

 

"אריה דרעי": "בהחלט, ישר כוח גדול על כל הדברים הטובים, אחרי הכל הם עושים גם הרבה דברים טובים, כן?".

 

מנחם טוקר מסר הערב: "אני מבקש  את סליחתה של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. בתכניתי 'זמן אוויר' צוות התכנית מספק למאות אלפי המאזינים רגעים של שמחה וקורת רוח, אך לעתים גם שגגה יוצאת מתחת ידינו. בעצה עם הנהלת הרדיו פסלתי את המתיחה המדוברת משידור, אך לצערי היא דלפה ועל כך סליחתי. נמשיך לעשות רדיו איכותי לטובת המאזינים תוך שמירה והקפדה על אתיקה, אך גם לא פחות - על שמחת החיים. שבת שלום". ברדיו "קול חי" ובבנק ישראל סירבו להגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
קרנית פלוג ואריה דרעי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים