שתף קטע נבחר

עידן הקרח: וידאר קיארטנסון פורח

תג המחיר המפלצתי, הקושי ביצירת קשרים חברתיים ובייחוד ההחמצות בתחילת העונה הצמידו לאיסלנדי של מכבי ת"א את החותמת "פלופ". מאז לא מעט השתנה, החלוץ השתלב נהדר במערך של קרויף ומפציץ שערים בלי הכרה. האם זה יסתיים באליפות? הערב (21:00) מול הפועל ב"ש נתחיל, אולי, לקבל חלק מהתשובה

 

"הביאו אותי כדי לכבוש שערים. אני בטוח שאעשה את זה, כמו שעשיתי בכל אחת מהתחנות האחרונות שלי". זו הייתה המנטרה של וידאר קיארטנסון, הזר היקר ביותר שנחת בישראל (עם תג מחיר של 3.7 מיליון אירו), גם בתחילת העידן הלא מוצלח שלו במכבי ת"א.

 

לטבלת ליגת העל

 

כנראה שהוא ידע על מה הוא מדבר. לאחר פתיחה שכללה החטאות מביכות, האיסלנדי הוא כבר סגן מלך השערים של הליגה עם עשרה כיבושים עד כה, שהפכו אותו לשחקן הלוהט ביותר כרגע ולאס חשוב לקראת משחק העונה הערב (שבת, 21:00) נגד הפועל באר שבע.

 

מפה לשם יש לו כבר עשרה שערי ליגה. קיארטנסון חוגג (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
מפה לשם יש לו כבר עשרה שערי ליגה. קיארטנסון חוגג(צילום: עוז מועלם)

עוד לפני פגרת הנבחרות האחרונה, אליה המריא יחד עם איסלנד ושקיבל בה דקות משחק, קיארטנסון המופנם נראה די מבודד בחדר ההלבשה. הוא הזמין לארץ שניים מחבריו וגם את אביו שיעזרו לו בהתאקלמות הלא קלה בארץ הקודש.

 

החמצות וביקורות

"אני אחד שמבקיע שערים בכל מקום, פתאום אין לי ביטחון. אני מקבל כדור מול שוער ולא מצליח לעצור, אני מגיע למצבים ולא עובד לי כלום". כך אמר החלוץ לחבריו במהלך העונה.ה הם ניסו לעודד אותו, במיוחד לאחר החוויה הלא נעימה שעבר בנתב"ג. אחרי אחד מהמשחקים הוא יצא לבלות והגיע לשדה התעופה כשהוא מדיף ריח של אלכוהול לקראת הטיסה עם נבחרת איסלנד. הוא עבר בדיקת שיכרות לא נעימה, נשף לתוך הינשוף ורק לאחר שהוא לא נמצא מסוכן לטיסה, עלה עליה.

 

זה היה המשך ישיר לפתיחת הקדנציה הלא נעימה של האיסלנדי בארץ, בדיוק ההפך ממה שקורה איתו עכשיו בקריית-שלום. הוא לא הצליח להבקיע, נראה מבודד מאוד והתחושה הייתה שתג המחיר מכביד עליו. הוא ראה כיצד חאריס מדוניאנין ונוסא איגיבור לא מצליחים להתעלות, אוסקר סקריונה פציע והוא לא מצליח לפגוע, אבל בשבועות האחרונים חל שינוי דרמטי. קיארטנסון הפך להיות בדיוק המוצר עליו פינטז ג'ורדי קרויף ובעיקר מיץ' גולדהאר, שהוציא את הצ'ק הגדול ביותר שלו מאז רכש את המועדון.

 

"פתאום אין לי ביטחון". קיארטנסון בתחילת העונה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"פתאום אין לי ביטחון". קיארטנסון בתחילת העונה(צילום: רויטרס)

 

קיארטנסון הציב מספרים נהדרים בתחנות הקודמות שלו ואיתם גם הגיעו הציפיות. בחמש הקבוצות האחרונות שלו, נכון לעכשיו, ביחס לדקות המשחק ששיחק בליגה (1,409) ועשרת הכיבושים שלו, הקדנציה במכבי נמצאת במקום השלישי. העונה הכי פורה שלו הייתה בוולרנגה הנורווגית (25 שערים ב-2,608 דקות), אחריה מאלמו השוודית (14 ב-1,581 דקות) ואז יש את פילקיר הנורווגית (13 ב-1,977 דקות). במקום האחרון ניצבת התחנה הסינית, ז'יאנגסו, בה כבש תשעה שערים ב-2,064 דקות.

 

לפני שהגיע לישראל, קיארטנסון היה מועמד לברייטון של תומד חמר ובירם כיאל. הוא העיד כי היה מודע לאורך כל התקופה הפחות טובה שלו לביקורת כלפיו, בעיקר לכך שהוא היה חלק מקבוצה שלא שיחקה טוב וכמעט ולא יצרה מצבים. האיסלנדי ניסה להסביר זאת בחום המזרח תיכוני שלא הכיר, גם הלחות, הלחץ סביב המועדון, ובעיקר המנטליות שלו, שהשפיעה עליו מיידית. פתאום החלו ההשוואות לאחד השחקנים הכי אהובים בצהוב, ראדה פריצה, שכבר במשחקו הראשון בארץ הראה מאיזה חומר הוא קורץ - מכונת שערים ובעיקר חיית משחק. לאיסלנדי לקח קצת יותר זמן.

 

קיארטנסון רצה להצליח עם מכבי בליגה האירופית, הוא היה מאוכזב מאוד מהכישלון האירופי, מה שבא לידי ביטוי בראיונות שלו באיסלנד באותה התקופה. "כל השחקנים, כולל אני, היינו בטוחים שננצח את דאנדוק 0:8 או 0:9, אבל מסתבר שאם אתה לא משחק חכם נגדם, אתה יכול להפסיד כמו ח**", הוא אמר אחרי ההפסד של מכבי באירלנד והתייחס לאובדן היתרון מול זניט. "ספגנו כרטיס אדום וכדור חופשי בלתי ישיר וזה שבר את הקבוצה כולה. פחדנו שמשהו נשבר בנו מנטאלית ובסופו של דבר הפסדנו, גנבו לנו את הניצחון. קשה מאוד לתאר ולהסביר מה קרה שם, אבל מלהיות המלכים של אירופה הפכנו לבושה".

 

גם הוא לא מבין מה קרה למכבי באירופה (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
גם הוא לא מבין מה קרה למכבי באירופה(צילום: יאיר שגיא)

תמיד מביא קבלות

גם בשוודיה ההתאקלמות של מי שכונה "העיט" הייתה איטית בתחילה, אבל הוא סיים כמלך השערים וכשחקן העונה. אפילו אוהדי מאלמו זעמו על הנהלת המועדון ששחררה אותו. המודל שלו היה תיירי הנרי, בדיוק כמו זה של טל בן חיים שלא שוחרר לברוז' למרות תג מחיר הרבה יותר גבוה מזה שהוצב על האיסלנדי.

 

קיארטנסון הוא נוגח מעולה, שחקן 9 קלאסי, מהסוג הישן. פחות דריבליסט, יותר חלוץ רחבה. מרבית משעריו מובקעים משם. הוא חיית 16 מטר, מלך השערים בשוודיה ועוד לפני כן בנורווגיה, מדינה שאירגנה לו טקס פרידה ממלכתי כמעט במשחקו האחרון לפני המעבר לסין תמורת כשני מיליון אירו. כעת נראה שהוא נמצא בכיוון הנכון בליגת העל.

 

גם במאלמו הייתה בתחילה ביקורת כלפיו, גם אז הוא לא ממש אהב את זה, ואפילו סיפק משפט דומה לזה שאמר בתחילת דרכו במכבי: "אני עדיין לא מכיר את הקבוצה, כשאבקיע, דברים יהפכו לקלים יותר עבורי. תנו לי את הזמן". התחילו לדבר עליו כמתבודד בחדר ההלבשה, אבל גם הנושא הזה נפתר במהלך תקופתו שם.

 

כבר לא המתבודד המופנם. קיארטנסון עם החברים (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
כבר לא המתבודד המופנם. קיארטנסון עם החברים(צילום: עוז מועלם)

 

שני השערים של קיארטנסון בשני האחרון נגד מכבי חיפה רק חידדו את היכולות שלו ברחבה. בראשון הוא חמק מחברו, הולמר איולפסון, והשני בכלל היה גדול – ממש עם הבאזר טיל לחיבור, שני שערים של חלוץ גדול שנמצא בכושר מעולה. במבט על ההגנה של באר שבע, ללא מיגל ויטור, ייתכן שיהיה לו יתרון במצ'-אפים בגלל מהירות התגובה שלו ברחבה והמיקום המושלם.

 

"זה נכון שיש ביני לבין וידאר חיבור טוב. זה כמו חלק מהשחקנים הזרים שלוקח להם יותר זמן להתחבר לקבוצה וזה מה שהיה איתו בהתחלה. אני שמח שעכשיו הוא כבר הסתגל ומראה את היכולות שלו, אני חושב שהספידו אותו מוקדם מדי", אמר השבוע ברק יצחקי.

 

כבר לא המתבודד המופנם

מעבר לכיבושים, קיארטנסון גם החל להיפתח בחדר ההלבשה, המם בו הוא מפזר אבקת קסמים, שהפך לחגיגה אחרי שערים ועצם הכיבוש שלהם, הפכו אותו פתאום לאחד מהחבר'ה - כבר לא השחקן המופנם שיושב בצד.

 

קצת אבק קסמים והנה עוד שער. קיארטנסון (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
קצת אבק קסמים והנה עוד שער. קיארטנסון(צילום: עוז מועלם)

 

השבוע הוא סיפר על כושר ההבקעה שלו: "אני יכול להבקיע שערים, עשיתי את זה בשנים האחרונות. אם יש כמה משחקים שאני לא מבקיע, ברור שאני לא מרוצה, אך אני חושב שהבעיה הייתה שלא יצרנו מספיק מצבים. זה ספורט קבוצתי, כעת אנחנו מגיעים ליותר הזדמנויות. אני לא מרוצה מההופעה שלי בחלק מהמשחקים הקודמים, אבל צריך להמשיך קדימה. תמיד ידעתי מה אני מסוגל לעשות".

 

אחרי שנכנס לעניינים בחדר ההלבשה בקריית-שלום וכבר עומד בציפיות הכיבושים, היעד הבא שלו הוא להיכנס לרוטציה עם דקות משמעותיות יותר בנבחרת איסלנד. כפי הנראה גם שם זה הולך לכיוון הנכון, אחרי שהיה סופר מאוכזב שלא זומן ליורו האחרון עם הנבחרת המפתיעה של היבשת.

 

מי שהדביקו עליו כבר את תווית הפלופ, בטח ביחס ישיר לתג המחיר המפלצתי והתפוקה הדלה שהציב, שינה את הדינמיקה שלו, ונראה כי האיסלנדי קר הרוח הוא הדבר הכי חם בחורף הזה. האם זה יספיק לאליפות? הדרך לשם מתחילה הערב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
וידאר קיארטנסון
צילום: עוז מועלם
מומלצים