שתף קטע נבחר

ישראלי, בפוזנן, קובנה או רימיני כבר ביקרת?

היעדים החדשים של חברות הלואו-קוסט שמים על המפה לא מעט ערים שהיו עד עתה מחוץ לרדאר של הנוסע הישראלי, או שמות שהיו בעיקר מזוהים עם קהילות יהודיות שהושמדו בשואה. אז מה יש לעשות בקובנה, אילו נופים תראו בברטיסלבה, מה לאיטליה עוד יש להציע לכם ואיך תיהנו בכל אחת מהערים הפולניות החדשות שתוכלו לטוס אליהן בטיסות ישירות?

אחד מהטריקים של חברות הלואו-קוסט המככבות לאחרונה בכותרות בישראל, הוא טיסות ליעדים שאולי לא היו בדיוק פנטזיית החופשה שלכם. חלק גדול מהערים ברשימת היעדים הללו מוכרות קצת פחות כאטרקציות נופש וקצת יותר כנקודות כואבות בהיסטוריה של העם היושב בציון. אבל מתברר שכמה מהמקומות חיים ובועטים, ובעזרת מנוע חיפוש הטיסות אקספלורר מצאנו לכם כמה דברים לעשות בכמה ערים פחות מוכרות. נתחיל מפולין, אליה ייפתחו בקרוב קווים רבים של חברות התעופה LOT וריינאייר, ונמשיך גם למקומות נוספים.

 

גדנסק: דרך המלך ולך ולנסה

עיר פולנית על חוף הים הבלטי, הבירה והעיר הגדולה ביותר באזור פומרניה בצפון פולין, ועיר הנמל החשובה ביותר של המדינה. העיר נמצאת בקצה הדרומי של מפרץ גדנסק (של הים הבלטי), משוייכת לאגד הערים המכיל גם את גדיניה, עיירת הספא סופוט, ויישובים פרבריים, אשר ביחד יוצרים את האזור המטרופוליני הנקרא טריסיטי (טרוחמיאסטו).

גדנסק הייתה מקום הולדתה של תנועת סולידריות בהנהגת לך ולנסה, אשר מילאה תפקיד חשוב בהתמוטטות השלטון הקומוניסטי במרכז אירופה בסוף שנות ה-80. רוב האטרקציות התיירותיות בעיר ממוקמות לאורך או בסמוך ל-Ulica Dluga ("רחוב ארוך") ול-Dlugi Targ ("שוק ארוך"), רחוב להולכי רגל המוקף בבניינים המשוחזרים בסגנון היסטורי ומוגף בשני קצותיו בשערים. חלק זה של העיר מכונה לעתים כדרך המלך, שכן הוא היה פעם נתיב התהלוכות של המלכים אשר הגיעו לביקור. חברת התעופה הפולנית LOT וחברת ריינאייר צפויות לפתוח בקרוב קווים ישירים לגדנסק.

 

פוזנן: קלאסיקה מודרנית

עיר על גדות נהר הוארטה במערב-מרכז פולין. העיר נמנית בין הערים העתיקות ביותר בפולין, והייתה אחד מהמרכזים החשובים ביותר במדינת פולין, שראשוני שליטיה נקברו בקתדרלה של פוזנן.

פוזנן היא כיום אחד מהמרכזים הפולניים הגדולים של מסחר, תעשייה, ספורט, חינוך, תיירות ותרבות. לפוזנן יש מבנים ואתרים היסטוריים רבים, המרוכזים בעיקר סביב העיר העתיקה וחלקים אחרים של מרכז העיר. רבים מהם שוכנים על הנתיב המלכותי-קיסרי בפוזנן - מסלול תיירותי המוביל את מבקריו דרך החלקים החשובים ביותר של העיר, ומראה את היסטוריה, התרבות והזהות שלה. למרכז העיר יש מועדונים, פאבים ובתי קפה רבים, בעיקר באזור העיר העתיקה. חברת התעופה הפולנית LOT וחברת ריינאייר צפויות לפתוח בקרוב קווים ישירים לפוזנן.

 

ורוצלב: היסטוריה ושופינג

ורוצלב, השוכנת על נהר האודר, היא העיר הגדולה במערב פולין ובירת מחוז שלזיה תחתית. העיר נבחרה כבירת התרבות האירופית לשנת 2016. אוסטרוב טומסקי הוא הרובע העתיק ביותר של העיר. זה היה בעבר אי הידוע כאי הקתדרלה בין הסתעפויות נהר האודר, הכולל את קתדרלת ורוצלב שנבנתה במקור באמצע המאה העשירית. כיכר השוק הראשית מן המאה ה-14 מציגה באופן בולט את בית העירייה ורוצלב. בפינה הצפון מערבית של כיכר השוק שוכנת כנסיית סנט אליזבת. סמוך לכיכר, בין הרחובות Szewska ו- Laciarska, עומדת כנסיית סנט מריה מגדלנה שהוקמה במאה ה-13.

 

המבנה ההיסטורי - אולם הסנטניאל אשר עוצב על ידי מקס ברג בשנים 1911-1913, הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בשנת 2006. המוזיאון הלאומי, אחד מהסניפים העיקריים של מערכת המוזיאונים הלאומיים של פולין, מחזיק באחד מהאוספים הגדולים ביותר של אמנות עכשווית במדינה. נקודות עניין נוספות כוללות את מזרקת המולטימדיה, את גן החיות הותיק והגדול ביותר (במונחים של מספר בעלי חיים) בפולין, את ורוצלב פאלאס, את בית הכנסת החסידה הלבנה, ואת בית הקברות היהודי העתיק. בנוסף, לעיר מבחר של מרכזי קניות וקניונים לחובבי הקניות. חברת התעופה הפולנית LOT וחברת ריינאייר צפויות לפתוח בקרוב קווים ישירים לוורוצלב.

 

קובנה: עיר המוזיאונים היפה

קובנה (המכונה גם קאונאס) היא העיר השנייה בגודלה בליטא והמרכז הכלכלי, האקדמי והתרבותי המוביל של ליטא. היא מכונה לעתים קרובות עיר של מוזיאונים, בשל השפע ומגוון המוזיאונים בעיר. היא גם הבירה של מחוז קובנה ומקום מושבו של הארכיבישוף הקתולי של קובנה. העיר ממוקמת בנקודת המפגש של שני הנהרות הגדולים הליטאים, הנמונאס והנריס, וסמוך למאגר קובנה, מאגר המים הגדול ביותר המשתרע במלואו בליטא.

מרכז קובנה תחום על ידי שני מדרחובים: Laisvės Aleja (שדרת החירות), רחוב מרכזי מעוטר בשורות של עצי טיליה, והמשכו, רחוב וילניוס (Vilnius), מוביל אל החלק העתיק - העיר העתיקה קובנה.

 

חלק מן האתרים הבולטים ביותר בקובנה כוללים את טירת קובנה, כנסיית ויטאואטס, אחת מן הכנסיות העתיקות ביותר בליטא והעתיקה ביותר בקובנה, בסיליקת קתדרלת קובנה, המבנה גותי הגדול ביותר בליטא, עם פנים בסגנון הבארוק המאוחר, גן חיות קובנה, גן החיות המדיני היחיד הפועל בליטא, מבצר קובנה, אחד מהמבנים ההגנתיים הגדולים ביותר באירופה הכולל אתר שואה שהו מצודת הפורט התשיעי, הגן הבוטני קובנה, גבעת נפוליאון, בית הכנסת קובנה, ועוד מספר רב של מבנים מרשימים. חברת ריינאייר מתכננת לפתוח קו טיסות ישירות לקובנה.

 

דברצן: האחות הקטנה של בודפשט

העיר השנייה בגודלה בהונגריה, אחרי בודפשט. היא ממוקמת במישור ההונגרי הגדול, 220 ק"מ מזרחית לבירה. דברצן שוכנת גם בקרבת ה-Hortobágy, פארק לאומי גדול בהונגריה. העיר ידועה גם כעיר סטודנטיאלית פורחת וצעירה.

בין האתרים המרכזיים שלה בהם ניתן לבקר, ראוי לציין את הכנסייה הפרוטסטנטית הגדולה, הפארק העירוני ובספא, במוזיאון דרי לאמנות, ובקרנבל הפרחים של דברצן שנערך ב-20 באוגוסט בכל שנה. חברת הלואו-קוסט וויזאייר צפויה לפתוח בסוף חודש זה (מרס 2017) קו ישיר בין ישראל לדברצן.

 

ברטיסלבה: הלב של סלובקיה

ברטיסלבה היא בירת סלובקיה והעיר הגדולה במדינה. היא ממוקמת בדרום מערב סלובקיה על שתי גדותיו של נהר הדנובה ועל הגדה השמאלית של נהר מוראבה. העיר גובלת באוסטריה ובהונגריה ובכך ידועה כבירה הלאומית היחידה שגובלת בשתי מדינות עצמאיות. ברטיסלבה היא המרכז הפוליטי, התרבותי והכלכלי של סלובקיה, ומשכנם של כמה אוניברסיטות, מוזיאונים, תיאטראות, גלריות ומוסדות תרבות וחינוך חשובים.

נופה העירוני של ברטיסלבה מאופיין על ידי צריחים מתקופת ימי הביניים וכן על ידי מבנים מודרניים מהמאה ה-20. בתחילת המאה ה-21 העיר חוותה תקופה של בנייה מרובה. המבנים הסטוריים ביותר מרוכזים בעיר העתיקה. בית העירייה של ברטיסלבה הוא קומפלקס של שלושה מבנים שהוקמו במאה ה-14 וה-15, וכעת הוא מארח את מוזיאון העיר ברטיסלבה.

 

שער מיכאל הוא השער היחיד שהשתמר מהביצורים של ימי הביניים, והוא מדורג בין המבנים העתיקים ביותר של העיר. הבית הצר ביותר באירופה נמצא בקרבת מקום. המרכז ההיסטורי של העיר מאופיין באדריכלות בארוק מהמאה ה-18. ארמון גראסאלקוביץ', שנבנה בסביבות שנת 1760, משמש כיום כבית הנשיא הסלובקי, בעוד שהממשלה הסלובקית יושבת במבנה ששימש פעם כארמון הקיץ של הארכיבישוף.

 

במרכז ניתן גם למצוא מספר כנסיות וקתדרלות חשובות, כמו קתדרלת סנט מרטין הבנויה בסגנון גותי, בה הוכתרו מלכי הונגריה וקיסרי האימפריה הרומית הקדושה בין 1563 ל-1830. הכנסייה הפרנציסקנית, מתוארכת למאה ה-13, הייתה מקום של טקסי אבירות והיא המבנה הפולחני העתיק ביותר שהשתמר בעיר. כנסיית סנט אליזבת, ידועה יותר ככנסייה הכחולה בשל צבעה, בנויה כולה בסגנון הונגרי בדלני.

 

אתר מסקרן אחר המוזוליאום של "החת"ם סופר" בשיפולי הגבעה עליה ניצבת טירת ברטיסלבה, המבנה הבולט ביותר בעיר. בעבר היה במקום בית עלמין יהודי, שרבים מקבריו הועברו בשל עבודות תשתית, ונשארו רק 23 קברים, בהם קברו של חת"ם סופר. בשל עבודות הבנייה הוגבה כל השטח מסביב ולכן כיום המוזילאום נמצא במבנה בטון מתחת לפני האדמה. מבנים בולטים נוספים מהמאה ה-20 כוללים את הנובי מוסט (הגשר החדש) מעבר לדנובה והמגדל המעוצב באופן ייחודי, מגדל הטלוויזיה Kamzík עם מרפסת תצפית ומסעדה מסתובבת. חברת אופיר טורס תפעיל בקיץ הקרוב טיסות לברטיסלבה.

 

ברגמו: האיטלקיה שחוברה לה יחדיו

ברגמו היא עיירה וקהילה בלומברדיה, איטליה, כ-40 ק"מ צפונית מזרחית למילאנו. את העיירה משרת נמל התעופה אוריו אל סריו, המשרת גם את פרובינציית ברגמו. מרגלות הרי האלפים מתחילים מייד מצפון לעיירה. לעיירה שני מרכזים: "סיטה אלטה" (עיר עליונה), עיירה על גבעה מימי ביניים, המוקפת בחומות הגנה מן המאה ה-17, ו"סיטה באסה" (עיר תחתית). שני חלקי העיירה מחוברים על ידי רכבל, כבישים, שבילים להולכי רגל (הנוח ביותר ממוקם בצמוד לתחנת הרכבל). שימו לב כי מקומות החנייה מוגבלים מאוד בעיר העליונה.

העיר העליונה, מוקפת בחומות ונציאניות שנבנו במאה ה-17, מהווה את המרכז ההסטורי של ברגמו. יש בה נקודות עניין רבות בהן: המצודה "סיתדלה", כיכר עתיקה, קתדרלת ברגמו, הטירה רוקה, המוזיאון הארכאולוגי העירוני השוכן במצודה, מוזיאון המדע הטבעי קאפי השוכן גם הוא במצודה, הגן הבוטני "לורנצו רוטה" ומבנים יפים רבים נוספים. העיר התחתית היא המרכז המודרני של ברגמו. אתרים בעלי חשיבות אמנותית בסיטה באסה הם מוזיאון התמונה של אקדמיית קארארה והגלריה לאמנות מודרנית ועכשווית הידועה בשם GAMEC. חברת ריינאייר מתכננת לפתוח טיסות ישירות מישראל לברגמו.

 

רימיני: הבית של פליני

רובכם אולי מכירים אותה כשם של מותג פיצה, אבל רימיני היא גם עיר בינונית בת 143 אלף תושבים באזור אמיליה-רומאניה שבאיטליה, ואחת הערים הגדולות במחוז הנושא את אותו השם.

 (צילום: חן זאוסמר) (צילום: חן זאוסמר)
(צילום: חן זאוסמר)

העיר שוכנת סמוך לחוף הים האדריאטי, בין הנהרות מארקיה (Marecchia) ואוסה (Ausa). זהו אחד מאתרי הנופש המפורסמים ביותר באירופה, הודות לחוף החולי האורך 15 קילומטרים, מעל אלף מלונות ואלפי ברים, מסעדות ומועדונים. רימני, עיר אמנות עם מונומנטים רומאים ורנסאנסים עתיקים, היא גם העיר הולדתו של הבמאי המפורסם פדריקו פליני. חברת ישראייר תפעיל בחודשים הקרובים טיסות ישירות לרימיני.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים