שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סיבוב פנימי של כפות הרגליים: כשההתפתחות לא תקינה
  אם שמתם לב לסיבוב פנימי של כפות רגליים אצל הילד, קחו בחשבון שזו תופעה שכיחה בקרב ילדים. מתי זה קורה, איך לזהות אם יש בעיה ומהם הטיפולים המתאימים?

  כל ההורים מודאגים בשלב כלשהו בחיים מהעובדה האם ילדיהם מתפתחים כמו שצריך. ישנן כמה תופעות שאופייניות לילדים קטנים. איך לזהות, מה חשוב לדעת עליהן ומה הטיפול שיעזור?

   

  1. מנח פנימי של כפות הרגליים

  לפני גיל שנתיים, רוב הילדים הולכים כשכפות רגליהם נמצאות במנח שנקרא In-toeing. מדובר במושג המתאר מנח סיבובי פנימי של כפות הרגליים במהלך הליכה או ריצה, בשונה מהמצב הטבעי בו כפות הרגליים פונות ישר וקדימה. לרוב התופעה פוקדת ילדים קטנים וחולפת עם הזמן באופן טבעי, כשאין גם צורך לקבוע שימוש בנעליים מיוחדות, תרגילי מתיחה או טיפולים אחרים.

   

  איך מאבחנים?

  לאחר שלילת מחלות שעלולת לגרום לסטיות בתבנית ההליכה, יש לבצע הערכה מכנית מדויקת של הגפה התחתונה. זוהי הערכת ציר הסיבוב של הגפה. את מקור הסיבוב הפנימי ומידת ההשלכה הפונקציונלי שלה על תבנית הליכה ניתן לקבוע באמצעות בדיקה קלינית ומדדים של מפרק הירך, השוק כפות הרגליים, בשילוב עם מדד אוביקטיבי ומדויק של מעבדת הליכה. מעבדת ההליכה מודדת את כל סטיות ההליכה בכל המישורים הרלוונטים. בהתאם לאבחון תיקבע תוכנית טיפולית מתאימה.

   

  איך מטפלים?

  הטיפול תלוי בסיבה הראשונית הגורמת לאותו מנח. לפניכם שלושה גורמים לסיבוב פנימי של כף הרגל בילדים בריאים. בנוסף, מומחים חושדים שתופעה זו עשויה להיות קשורה בהיסטוריה משפחתית ואף מנח צפוף בתוך הרחם.

   

  2. מנח פנימי של עצמות המסרק בכף הרגל (Adductus metatarsus)

  Adductus metatarsus היא עקמומיות פנימה של עצמות המסרק בכף הרגל. ניתן להבחין בכך באמצעות מבט על כף הרגל של ילדכם.

   

  איך מאבחנים?

  אם ילדיכם סובל מ-adductus metatarsus, ייתכן שתבחינו זאת עוד בעודו תינוק. אותה עקמומיות ככל הנראה נוצרת לפני שהתינוק נולד, כאשר הרגליים נלחצות לתוך עמדה זו בתוך הרחם. בתשעה מתוך עשרה ילדים עם בעיה זו, יתיישרו הרגליים עם הזמן כאשר הילד יגדל.

   

  מהו הטיפול המתאים?

  הרופא או הפיזיותרפיסט יכול להראות לך כיצד למתוח את כף הרגל של התינוק בכדי לעזור ליישר אותה. באם צורת כף הרגל מאוד מעוקלת או העקמומיות אינה נעלמת, הרופא יכול להתאים סדים או גבסים לכפות הרגליים שימתחו אותן לעמדה ישרה.

   

  ישנן דעות שונות לגבי מתי להתחיל טיפול בסדים או בגבסים, אך רוב הרופאים ממליצים להתחיל בין הגילאים 4 עד 6 חודשים. התופעה צריכה להעלם לפני שהילד מגיע לגיל הליכה. יש לציין כי במידה ועדיין קיימת עקמומיות בכפות הרגליים גם לאחר טיפול, מצב זה אינו יגרום לבעיות בריצה או משחק ואף אינו יגרום לכאב. עקומומיות חריגה יכולה לגרום לקושי במציאת נעל הולמת, המהווה את הסיבה העיקרית לטיפול.

   

  3. סיבוב פנימי של עצם השוק

  סיבוב פנימי של עצם השוק הינו עיוות פנימה של השוק (העצם הארוכה בין הברך לקרסול), המובחן בדרך כלל על ידי הורים בזמן שילדתם מתחיל ללכת. אצל תינוקות סיבוב פנימה של השוק הוא נורמלי.

   

  איך מאבחנים?

  בדרך כלל מנח זה מתיישר במהלך שנת חייו הראשונה של התינוק. אצל חלק מהילדים, אותו סיבוב לא מתיישר מספיק בכדי שאצבעות הרגליים ייפנו קדימה או קצת החוצה, ואלו הם הילדים שיישארו עם רגל מסובבת פנימה כאשר יתחילו ללכת. עצמות הגפה התחתונה בדרך כלל מתיישרות עד שהילד מגיע לגיל 6 עד 8 שנים.

   

  איך מטפלים?

  במצב של סיבוב פנימי של עצם השוק סדים ונעליים מיוחדות אינם מועילים, ולכן רוב הרופאים לא נותנים שום טיפול אצל ילדים קטנים. באחוז קטן בלבד של ילדים, סיבוב פנימי של השוק אינו נעלם. גם אם הסיבוב פנימה נשאר, טרם הוכח כי זהו גורם לניוון פרקי או קשיים בריצה או קפיצה.

   

  4. סיבוב פנימי של עצם הירך (Femoral anteversion)

  סיבוב פנימי של עצם הירך הוא פיתול פנימה של הירך בתוך האגן. כל התינוקות נולדים עם סיבוב לא חמור פנימה של עצם הירך. מנח הגפה כתוצאה מגורם זה בדרך כלל יופיע אצל ילדים בגילאים 2-4 שנים, לאחר שהם כבר מתחילים ללכת ויכולה להחמיר במהלך הילדות המוקדמת .

   

  איך מאבחנים?

  אסתטיקה היא הגורם העיקרי המצריך טיפול.

   

  איך מטפלים?

  במקרה זה, הטיפול הוא ניתוח בו מתבצע חיתוך של עצם השוק והיפוך (סיבוב) של העצם כלפי חוץ, כך שכפות הרגליים יפנו למרכז. מעט מאוד ילדים זקוקים לניתוח זה. זוהי סוגיה שיש לדון בה בקפידה עם אורתופד הילדים.

   

  מתי חשוב להתייעץ עם רופא?

  בכל מקרה חשוב לדעת כי סיבוב פנימי של כפות הרגליים הוא תופעה נורמלית אצל ילדים. אולם חשוב להתייעץ עם אורתופד הילדים כאשר:

  המנח הסיבובי הפנימי גורם לכאב

  התופעה משפיעה רק על רגל אחת

  מנח הסיבוב הפנימי חמור ואינו משתפר עם הזמן

  המבנה גורם לילד למעוד בגיל בית הספר ומשפיע על השתתפותו בפעילויות שונות

  כפות הרגליים נוקשות ואינן משתפרות עם זמן

   

  הכותב: סאם ח'מיס MSc.PT, איימקס - המרכז הישראלי לניתוח תנועה וספורט

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים