שתף קטע נבחר

שודד עתיקות נתפס על חם באתר ביזנטי

פלסטיני מאזור גוש עציון נתפס בעת שחפר באתר הביזנטי החשוב "אום אל-עמד" שבמדבר יהודה. אנשי ארגון "שומרים על נצח" עיכבו אותו במקום והזעיקו את כוחות הביטחון. "זו עדות חיה ומוחשית לכאוס ביהודה ושומרון, כל מי שרוצה לעשות כסף קל רוכש גלאי מתכות ועושה ככל העולה על רוחו"

 
 
עם גלאי מתכות בידו האחת וכלי חפירה בידו השניה, נתפס הבוקר (ב') שודד עתיקות בזמן שחפר באתר "אום אל-עמד" הסמוך ליישוב תקוע שבגוש עציון. המקום נחשב לאחד האתרים הביזנטיים החשובים שנמצאו בארץ, וסבל לא פעם מחפירות שביצעו שודדים. האתר נמצא במדבר יהודה וכולל גם מאגרי מים גדולים.

 

מי שלכדו את השודד, פלסטיני תושב הכפר תוקוע הסמוך, היו עמיחי נעם, מנהל מכון ארץ יהודה של בית ספר שדה כפר עציון, ואלרואי קאפח, פקח הקרקעות של המועצה האזורית גוש עציון, המתנדבים בארגון "שומרים על נצח". השניים עיכבו את החשוד במקום, והזעיקו את אנשי יחידת הפיקוח במנהל האזרחי שהגיעו למקום מלווים בכוח משטרה. בתקופה האחרונה החל שיתוף פעולה בין הארגונים השונים, ובהם גם תנועת "רגבים".

נתפס בזמן החפירה. הפלסטיני החשוד בניסיון שוד עתיקות (צילום: "שומרים על הנצח") (צילום:
נתפס בזמן החפירה. הפלסטיני החשוד בניסיון שוד עתיקות(צילום: "שומרים על הנצח")

אנשי ארגון "שומרים על נצח" עיכבו את החשוד. הציוד שנמצא בשטח (צילום: "שומרים על הנצח") (צילום:
אנשי ארגון "שומרים על נצח" עיכבו את החשוד. הציוד שנמצא בשטח(צילום: "שומרים על הנצח")

"שיתוף הפעולה בין הארגונים השונים מתרחש באמצעות "שומרים על הנצח" – גוף שהוקם לאחרונה במטרה להיאבק בתופעה המחריפה של פגיעה בעתיקות ביהודה ושומרון. הארגון מאגד שורת גופים, רשויות מקומיות וארגונים שונים ובהם, מלבד תנועת "רגבים", גם "ירוק עכשיו", הפורום המשפטי ואיגוד ערים לאיכות סביבה, בתי ספר שדה הפועלים באזור, וכן רשויות מקומיות ומועצת יש"ע.

 

"יש כאן עדות חיה ומוחשית לכאוס שמתחולל ביהודה ושומרון. כל מי שרוצה לעשות כסף קל רוכש גלאי מתכות, ויכול לעשות ככל העולה על רוחו", אומר נעם. "האזור הזה היה מיושב בצפיפות בתקופה הביזנטית, אבל הוא עדיין לא נחקר כמו שצריך. אם הביזה הזו תימשך באין מפריע, כמו שקורה עכשיו, לעולם לא נדע כמו שצריך מה היה פה".

אחד האתרים הביזנטיים החשובים בארץ. העתיקות באום אל עמד (צילום: "שומרים על הנצח") (צילום:
אחד האתרים הביזנטיים החשובים בארץ. העתיקות באום אל עמד(צילום: "שומרים על הנצח")

 (צילום: "שומרים על הנצח") (צילום:
(צילום: "שומרים על הנצח")

רכבו של החשוד באתר העתיקות (צילום: "שומרים על הנצח") (צילום:
רכבו של החשוד באתר העתיקות(צילום: "שומרים על הנצח")

נעם הוסיף: "הפעם תפסנו את השודד על חם, אבל יש עוד מאות שודדים כמוהו, ועשרות חוליות שחופרות ובוזזות. אנו קוראים לממשלת ישראל לשנות את מדיניות האכיפה, ולהתחיל לטפל בשוד העתיקות שהפך למכת מדינה. במקרה הזה שדדו מנזר ביזנטי מהחשובים שיש לנו בארץ, אז אנו מקווים שלפחות העולם הנוצרי יפגין מעורבות".

 

במטרה להגביר את המאבק בשוד העתיקות, לאחרונה פתח הארגון גם "מלשינון ווטסאפ", שיאפשר למטיילים ואזרחים לדווח בזמן אמת על שוד או פגיעה באתרי עתיקות בכל רחבי הארץ. זאת כדי לאפשר ריכוז של הפניות לרשויות המתאימות, וכן להקפיץ למקום את אנשי יחידת המתנדבים של "שומרים על הנצח" שכבר החלה לפעול באזור יהודה ושומרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "שומרים על הנצח"
שודד העתיקות החשוד
צילום: "שומרים על הנצח"
מומלצים