שתף קטע נבחר

3 חדרים ב-750 אלף שקל: ביקור בנצרת עלית

שכונת ספיר מבוקשת, שקטה, איכותית ויוקרתית - אך בשל מיקומה בפריפריה הרחוקה, ניתן למצוא בה נכסים מיד שנייה בפחות ממיליון שקל

כמו לא מעט שכונות ברחבי הארץ, גם שכונת ספיר בנצרת עלית נבנתה בשנות ה-90 של המאה הקודמת, בתקופת גל העלייה מברה"מ לשעבר. מאז היא הספיקה להפוך לשכונה מבוקשת, שנקראת בפי התושבים שכונת "חני סנטר" על שם המרכז המסחרי שבמרכזה. היא נחשבת שקטה, איכותית, די יוקרתית, קרובה למרכז. היא מבוקשת בעיקר מכיוון שהיא יושבת על רחוב מרכזי (שדרות מעלה יצחק), המנגיש אותה הן לאזורי התעסוקה ומרכזי הקניות בצפון העיר והן למוסדות ושירותים של העיר וליציאה ממנה.

 

כתבות נוספות במדור ביקור שכונה

 

שכונת הר יונה היא היחידה בעיר שנבנתה אחריה, אך בגלל שהיא מנותקת מהעיר הוותיקה - תושבים רבים מעדיפים את ספיר. בשכונה נמצא גם מתחם בנה ביתך הנחשב לאזור היקר והיוקרתי ביותר בנצרת עלית. היתרון הגדול שלה הוא שהיא בנויה על צלע הר ומשקיפה לנוף שבמרכזו הר תבור.

 

צפו: ביקור בשכונת ספיר בנצרת עלית

 

מיקום: שכונת ספיר, הנקראת גם פנחס ספיר (אך מכונה, כאמור, חני סנטר) ממוקמת בדרום מזרח נצרת עלית. היא תחומה בין שדרות מעלה יצחק בצפון, האלונים במזרח, שטחים פתוחים ורחוב תירוש במערב.

 

אופי המגורים: הבנייה בשכונה מאופיינת בבנייה רוויה של בניינים ובנייה צמודה ונמוכת קרקע, של וילות, בתים דו משפחתיים וקוטג'ים טוריים בני עד שלוש קומות.

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

אופי וכמות האוכלוסייה: בשכונה מתגוררים כיום כ-2,100 תושבים. האוכלוסייה מאופיינת כחברה בוגרת, של משפחות מתבגרות, וכן משפחות ותושבים מבוגרים ותיקים. כיאה לעיר מעורבת, בשכונה מתגוררים יהודים לצד ערבים, כולם משכילים בעלי מעמד בינוני-גבוה.

 

התפלגות הגילאים בשכונה מצביעה על אחוז גבוה מאוד של אוכלוסייה בגילאי ה-60 וה-50 לחייהם, לצד אחוז גבוה של אוכלוסייה בגילאי ה-20 לחייהם. נתון זה מעיד על משפחות מבוגרות שילדיהם בגילאי התיכון ומעלה עדיין גרים איתם. המדד הכלכלי בשכונה הוא בממוצע בינוני - 6 מתוך 10.

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

מוסדות ציבור ושירותים: בשכונה עצמה כמעט ואין מוסדות ציבור ושירותים, אך סמיכותה לשכונות במרכז העיר מספקות לה את השירותים העירונים, כגון גני ילדים, בתי ספר, תיכון, מרכזים קהילתיים, מרכזים מסחריים שכונתיים, מרפאות קופות חולים, מרכז תרבות, אצטדיון כדורגל, קאנטרי ובריכת שחייה ועוד.

 

במרחק נסיעה קצר מגיעים למתחם הקניות מרכז עופר ומבנה ובדרום מערב העיר למרכזי הקניות מגה ודודג' סנטר.

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

מוקדי בילוי ופנאי בקרבת מקום: השכונה ממוקמת בקרבת פארק הזיתים - פארק ירוק ורחב ידיים - ונהנית מגינות ומרחבים ירוקים. בסמוך להר יונה צפונית לשכונה זורם נחל ציפורי ממזרח למערב. ההר מוקף במעיינות רבים: עין אבינועם, עין רני, עין מהל, עין לפידו ועוד.

 

תושבי השכונה, העיר והאזור כולו נהנים משטחים ירוקים ופתוחים מסביבם. השכונה והעיר בכלל נהנית מקאנטרי, אצטדיון כדורגל ובריכת שחייה שנמצאים בסמיכות לשכונה. כמו כן, מרכזי קניות וקניונים הממוקמים בצמידות לשכונה, מספקים מקורות בילוי ופנאי, חנויות, בתי קפה ומסעדות.

השכונה נמצאת במרחק נסיעה קצר מקניון ביג פאשן בנצרת.

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

תעסוקה: השכונה ממוקמת במיקום מרכזי ונוח ונגישה לאזורי תעסוקה ומסחר סביבה. צפונית לשכונה ממוקם אזור התעשייה חרושת ג', שבו מרכזי מסחר גדולים וכן בתי תעשייה, המספקים מקורות תעסוקה לתושבי העיר והסביבה. מערבית לה ממוקמים אזורי התעשייה א' ועמל ב', עם מפעלים ומרכזי תעסוקה כמו מפעל שטראוס. גם משרדי ממשלה, עירייה ובתי משפט ממוקמים שם.

 

אזור התעשייה ציפורי נמצא בצפון העיר, ומאכלס בתוכו משרדים, חברות תעשייה והיי-טק. אזורי תעסוקה אלו מספקים מקורות עבודה רבים לתושבי העיר והסביבה. כל אלו מאפשרים גישה למקורות תעסוקה מחוץ לעיר, בערים הקרובות ואף אלו המרוחקות יותר.

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

תחבורה: השכונה קרובה לצירי תנועה ראשיים כגון כביש 60 המוביל לעפולה, כביש 79 וכביש 77. בנוסף, מהשכונה תחבורה ציבורית לרחבי העיר, לטבריה ואף לתל אביב.

 

צפי פיתוח: שכונת ספיר היא שכונה בנויה ומאוכלסת, ללא עתודות בנייה.

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )

מחירי קנייה ממוצעים: דירות שלושה חדרים בשכונה יעלו לכם כ-750 אלף שקל; דירות ארבעה חדרים כ-900 אלף שקל; קוטג'ים 1.2-1.6 מיליון שקל (ההבדל הוא במספר המדרגות מכיוון שבנוי על צלע הר); בתים בשיטת בנה ביתך, על מגרשים בשטח של 500-600 מ"ר, יעלו 3.5-4.5 מיליון שקל.

 

מחירי שכירות ממוצעים: דירת שלושה חדרים תעלה לכם כ-2,300 שקל בחודש; דירת ארבעה חדרים כ-2,800 שקל בחודש; קוטג'ים 4,000-4,500 שקל בחודש. בבתים פרטים אין כמעט שוק שכירויות ולכן לא ניתן לאמוד את המחיר.

 (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
(צילום: אביהו שפירא )
 

הכותבת היא מנכ"לית אנגלו-סכסון. סייע באיסוף הנתונים: זמיר שמר, מנכ"ל חברת פוינטס מיפוי עסקי, המתמחה בייעוץ גיאוגרפי עסקי. עוד סייע באיסוף הנתונים: אלון קסלסי, זכיין אנגלו סכסון בנצרת עלית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
שכונת ספיר בנצרת עלית
צילום: אביהו שפירא
מומלצים