שתף קטע נבחר

פרופסור ממכון ויצמן זכה בפרס יוקרתי ביפן

פרופ' עדי שמיר, מומחה לתורת ההצפנה, זכה לפרס יפן היוקרתי לאחר שנבחר מבין 13 אלף מועמדים; הוא הישראלי השני שזוכה בפרס החשוב לאחר הנשיא לשעבר המדען פרופ' אפרים קציר

גאווה ישראלית כפולה - גם ביפן וגם בהודו: מדען המחשבים הישראלי, פרופ' עדי שמיר, מומחה בעל שם עולמי לקריפטוגרפיה (תורת ההצפנה) וסיבוכיות חישובית, זכה ב"פרס יפן" - פרס יוקרתי שמוענק למדענים שהשיגו "הישגים מקוריים ויוצאי דופן במדע וטכנולוגיה, שמוכרים כמקדמים את גבולות הידע ומשרתים את המטרה של שלום ושגשוג עבור המין האנושי". מאז הקמתה ב-1985 ועד אפריל 2015 הקרן העניקה את הפרס ל-85 אנשים מ-13 מדינות.

 

פרופ' שמיר (64) ממכון ויצמן ברחובות, חתן פרס ישראל ופרס טיורינג - קיבל את הפרס לאות הוקרה על "תרומתו לאבטחת מידע דרך מחקר פורץ דרך על קריפטוגרפיה". פרופ' שמיר הוא הישראלי השני שזוכה בפרס יפן. הראשון שקיבל את הפרס בשנת 1985 היה הנשיא לשעבר אפרים קציר שהיה ביופיזיקאי.

 

פרופ' עדי שמיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרופ' עדי שמיר(צילום: AFP)

 

פרופ' שמיר הסביר בעבר את עבודתו: "תחום המחקר המרכזי שלי הוא קריפטוגרפיה - להכין ולפצח קודים. מה שמניע את העבודה שלי הוא הגידול האדיר ברשתות מחשבים ותקשורת אל חוטית. בלי הגנה קריפטוגרפית, מידע חסוי יכול להיות להיות חשוף בפני מצותתים, האקרים עלולים לשנות אותו או שעבריינים יזייפו אותו".

 

קרן יפן בחרה בפרופ' שמיר ובעוד שני מדענים: עמנואל שרפנטיר, מנהלת מרכז מקס פלנק לביולוגיה זיהומית בברלין וג'ניפר דודנה פרופסורית מאוניברסיטת קליפורניה ברקלי על המחקר שלהם בנושא ניתוח גנים. החוקר הישראלי ושני עמיתיו נבחרו מבין 13 אלף מועמדים מכל העולם. כל זוכה יקבל פרס כספי על סך 443 אלף דולר. הם יקבלו את הפרס בטוקיו ב-19 באפריל.

 

אבל פרופ' שמיר אינו הישראלי היחיד שזוכה בפרס יוקרתי. לאחרונה העניק נשיא הודו לרופא ישראלי ממוצא הודי את עיטור הגבוה הגבוה ביותר המוענק להודים לא תושבים. הפרס ניתן לפרופ' לאל אנסון בסט, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה של בית החזה בבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

פרופסור בסט נולד בגוג'ראט שבהודו ועלה לישראל בשנת 1979 כאשר היה בן 38 וכבר אז היה כירורג בכיר. כיוון שאביו היה דיקן הפקולטה לרפואה של בית ספר לרפואה בהודו - הוא למעשה גדל בבית הספר לרפואה שם. הוא למד בעיר בעיר אחמדאבאד (מזרח הודו, צפונית לבומביי), והתמחה בבית-החולים האוניברסיטאי גוג'ראט. השתלם בכירורגיית חזה בבית-חולים "מאיו-קליניק", במיניסוטה ארה"ב, ששועי עולם מוכרים טופלו בו.

 

פרופ' בסט זכה באות בהרטייה פראוואסי סמאן (BPSA), שהוא עיטור הכבוד הגבוה ביותר שמוענק להודים שמתגוררים מחוץ למדינה. הפרס ניתן במסגרת כנס שנתי, שזוהי השנה ה-14 לקיומו, ובו מוענקים עיטורים במגוון תחומים להודים בתפוצות. ישראל נמנית מבין 23 המדינות מהן הגיעו זוכי העיטורים השונים. פרופ' בסט זכה בעיטור בתחום הרפואה והמדע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים