שתף קטע נבחר

פוטין חתם על אי-הפללת אלימות במשפחה: "כל עוד אין עצמות שבורות"

לפי נתוני האו"ם, ברוסיה נהרגות מדי יום 38 נשים בידי קרוב משפחה. אך החוק החדש יפטור תוקפים בקנס כספי או מעצר קצר - כל עוד לא נגרם "נזק רציני" והמקרה לא התרחש יותר מפעם בשנה. התומכים בחוק טוענים: צריך לאפשר להורים לחנך ועל הממשלה להתערב פחות בחיי המשפחה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין(צילום: AFP)

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חתם אתמול (ג') על חוק שמקל את הענישה על מקרי אלימות במשפחה – מהלך שמעורר את זעמם של פעילי זכויות נשים במדינה, שכעת חוששים שהחוק החדש למעשה יעודד עוד יותר התעללות במדינה שבה נהרגות מדי שנה 14 אלף נשים בידי קרוב משפחה.

 

החוק המדובר למעשה מפחית תקיפה של בן או בת משפחה מעבירה פלילית לאזרחית במקרים שבהם הקורבן לא חוותה "נזק רציני", כמו למשל עצמות שבורות. עד כה הענישה בחוק הרוסי על עבירת אלימות במשפחה הייתה עד שנתיים מאסר, גם זאת במקרים חריגים במיוחד, ובמסגרת החוק החדש יופחת העונש לקנס כספי או מעצר בן 15 ימים – בתנאי שהעבירה לא התרחשה יותר מפעם אחת בשנה.

 

אלו התומכים בחקיקה החדשה טוענים כי הם רוצים להגן על זכותם של ההורים לחנך את ילדיהם כראות עיניהם וכן רוצים להפחית את ההתערבות הממשלתית בחיי המשפחה. כמו כן טוענים תומכי החוק כי אלו שיימצא כי אכן הסבו נזק פיזי חמור לקורבנותיהם עדיין יישאו את האחריות הפלילית לכך.

ארכיון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ארכיון(צילום: gettyimages)
 

מבקרי החוק, ברוסיה ובעולם, טוענים כי מדובר בצעד ענק אחורה במאבק העולמי באלימות נגד נשים, וכי החוק למעשה "יזכה את הרודנים בבתים" וירתיע קורבנות מפני הגשת תלונה. לפי נתוני האו"ם מ-2010, מדי שנה מתות ברוסיה כ-14 אלף נשים כתוצאה מאלימות במשפחה.

 

בהודעה רשמית באתר הקרמלין נכתב כי הנשיא פוטין חתם על החוק לאחר שאושר בשני בתי הפרלמנט הרוסי. הצעת החוק עברה בבית התחתון של הפרלמנט, הדומה, בקריאה שנייה מתוך שלוש ברוב מוחץ של 385 קולות מול 2.

 

ב-17 השנים שלו בשלטון, פוטין הביע תמיכה בהשקפות שמרניות של הכנסייה האורתודוקסית, שרוצה להפחית את ההתערבות של המדינה בחיי המשפחה, ודחה ערכים שנחשבים לליברליים ומערביים. אחת הדוגמאות הייתה ב-2013, בחוק שאוסר על "תעמולה הומוסקסואלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים