שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רפואת העתיד: כך ינהלו סמארטפונים את בריאותכם

  הפתרון להמתנה הבלתי נסבלת לרופא נמצא בכיס שלנו: בעולם הרפואה מנצלים את העובדה שכל אחד מאיתנו נושא עמו סמארטפון, ומפתחים בימים אלו אינספור יישומים דיגיטליים אשר יעקבו אחר בריאותנו ויעבירו נתונים בזמן אמת למטפלים. בואו לגלות כיצד יראה עולם העתיד של הרפואה

  בעולם הרפואה כבר יודעים - הבריאות של כל אחד מאיתנו נמצאת בכיס. במסגרת הפיתוחים האחרונים בעולם הרפואה אשר נועדו לספק פתרונות מעוצבים אישית לכל אחד מהחולים, מנצלות החברות המפתחות את המכשירים הניידים שלנו - מכשור מורכב מאוד ויעיל, אשר יכול לעשות הרבה יותר מרק להעביר שיחות.

   

  "היום כבר ברור שההתנהגות היומיומית של המטופל היא הגורם החשוב ביותר המשפיע לטובה על הבריאות", מסבירה אנג'לה רבינוביץ', מנהלת מחלקת מדעי החיים במכון היצוא. "לכל אחד מאיתנו יש השפעה רבה. הטכנולוגיות החדשות שמפתחות חברות הסטארט אפ בעולם ובישראל מאפשרות לתת למטופל את הכוח לשנות בעצמו את מצבו הבריאותי, בצורה נכונה ואחראית, ולרוב גם בפיקוח של גורמים רפואיים באופן שלא יעמיס על מערכת הבריאות העמוסה גם כך".

   

  "לעובדה שכולנו נושאים מכשירים מתוחכמים ויודעים להפעיל אותם באופן אינטואטיבי יש משמעות אדירה מבחינת הרפואה - שלומדת כיצד לנצל את היתרון הטכנולוגי הזה, ולספק פתרונות למעקב אישי אחרי מצבו של החולה. הפתרונות ברוב המקרים הן אפליקציות חכמות, אשר מתרגמות את עצמן לשפה שהחולה מכיר ויודע להשתמש בה".

   

  במסגרת כנס MEDinISRAEL 2017 המתקיים בחודש מרץ הקרוב יוצגו כמה פיתוחים ישראליים המציעים פתרונות יוצאי דופן לרפואה מותאמת אישית - הנה כמה מהם:

   

  גלוקומי

  החברה הישראלית גלוקומי תוקפת את מחלת הסוכרת בעזרת פלטפורמה טיפולית דיגיטלית, המורכבת ממכשירים למדידת סוכר ואינסולין, אפליקציות לניידים ומערכת מבוססת ענן. אחד ממייסדי החברה הוא היזם הסדרתי והמשקיע דב מורן.

   

  "כיום בעולם יש כ-382 מיליון חולי סוכרת - מספר שצפוי לעלות ל-592 מיליון חולים עד שנת 2035", מסביר יפתח בן אהרון, מנכ"ל החברה. "בישראל בלבד יש כ-460,000 חולי סוכרת - כ-6.5% מהאוכלוסייה. מודל הטיפול הנוכחי, בו החולה נדרש להגיע מדי שלושה חודשים לרופא הופך ללא אפשרי מול המספר העולה של החולים".

   

  הפלטפורמה החדשה שלנו מאפשרת למדוד את רמות הסוכר וצריכת האינסולין, אשר נרשמות בצורה אוטומטית. המידע מועבר לטלפון הנייד של המשתמש, נשמר באפליקציה ומנותח במערכת מאובטחת מבוססת ענן.

  המערכת מתריעה במקרים שדורשים התערבות רפואית ומפנה את החולה ואת הנתונים הרלוונטיים לגורמים הרפואיים הרלוונטיים. מפתחי המערכת טוענים כי מדובר בפתרון פשוט אשר ייעל את עבודת הרופא, ועשוי אף להגדיל פי 10 את קיבולת הטיפולים.

   

  "גלוקומי מציעה מערכת מקיפה כפתרון קצה לקצה שסוגרת את מעגל הטיפול בין החולים לרופאים ותומכת בהקפדה על תכנית הטיפול ", אומר בן אהרון. "מכשירי מדידה אחרים אינם מציעים את כל מערך הטיפול במלואו, בחבילה אחת עם המאפיינים החשובים: עלות סבירה, ניטור מרחוק, המלצות לטיפול, וניהול אוכלוסייה".

   

  המוצר קיבל את אישור CE Certified בסוף השנה שעברה, ועובר כעת מספר פיילוטים בעולם.

   

  VideoTherapy

  חברת VideoTherapy פיתחה מערכת המספקת טיפולי פיזיותרפיה מרוחקים וטיפולים משלימים עבור מטופלים, במטרה לאפשר להם לעבור טיפולים גם בבית.

  לאחר פגישת אבחון ע"י פיזיותרפיסטים, מקבלת המערכת את נתוני החולה, ומרכיבה תכנית טיפול מותאמת אישית - שעל בסיסה קובע הפיזיותרפיסט אימון אישי ומשבץ אותו בלוח זמנים הזמין למטופל בכל מכשיר המחובר לאינטרנט. המערכת עוקבת אחר שגרת האימונים של המטופל, ומספקת כלי מדידה להתקדמותו והיענותו. בנוסף מספקת המערכת שידור לייב למטפל, צ'אט וכלי משוב.

   

  המערכת מיועדת לפיזיותרפיסטים ולמטופלים ומספקת כלים לטיפול בכל מקום - עובדה בעלת חשיבות מיוחדת לאפקטיביות של הטיפול. "במחקר הקליני שביצענו במסגרת בית החולים השיקומי רעות ואוניברסיטת תל אביב, מצאנו שטיפול ביתי לאחר אירוע הביא לתוצאות שיקומיות טובות יותר מאלו שהגיעו מטופלים בקבוצת הביקורת במסגרת ביקורים שוטפים בבית החולים", מספר שי דוד, סמנכ"ל תפעול ומייסד שותף. "אין צורך לתאר את החיסכון האדיר בעלויות השיקום בשימוש במערכת, בנוסף לערך הקליני-טיפולי".

  תוקפת את מחלת הסוכרת בעזרת פלטפורמה טיפולית דיגיטלית. גלוקומי ()
  תוקפת את מחלת הסוכרת בעזרת פלטפורמה טיפולית דיגיטלית. גלוקומי

  "כיום מטופל זוכה למספר טיפולים המכוסים על ידי חברת הביטוח או קופת חולים שלו. במסגרת אלו הוא מקבל דף הנחיות לביצוע תרגילים בבית אשר כמעט ואין קשר בינם לבין התהליך השיקומי האישי שהוא נזקק לו – ואשר מגיע לפח מהר מאוד", מסביר דוד. "התועלת בביצוע תרגילים בהתאמה אישית הוכחה כבר במספר מחקרים קליניים כקריטית להצלחת הטיפול – וכעת קיימת מערכת שתיצור תנאים אמיתיים לביצוע האימון האישי תוך שליטה ובקרה מיטביים לפיזיותרפיסט המרוחק".

   

  המערכת קיימת בשוק כבר כשלוש שנים - עד כה במרכזים רפואיים, בהם המרכז הרפואי רעות, המרכז הרפואי עזרה למרפא ועוד. לאחרונה החלה החברה לעבוד עם קופות החולים בארץ, והשיקה גם גרסה חדשה של הפלטפורמה לשימוש עולמי. בית חולים NYU בניו יורק החל בפיילוט לבדיקת ההטמעה במסגרתו, וגם מספר קליניקות מובילות בארה"ב.

   

  SleepRate

  האפליקציה החדשה של SleepRate מאפשרת לשפר את השינה של המשתמשים - בעזרת טיפול מלא הכולל ניטור, אבחון וטיפול בשינה. מדובר בטכנולוגיה מבוססת מדעית וקלינית, הכוללת חיישנים – בהם שעון חכם, חיישן מתחת למזרן ואחרים, המאפשרים למדוד את איכות השינה. המשתמש מקבל דו"ח המסכם את הלילה, בנוסף לאבחון הפרעות השינה ותוכנית ליווי אישית לפתרון הבעיות שהתגלו.

  האפליקציה החדשה של SleepRate מאפשרת לשפר את השינה של המשתמשים ()
  האפליקציה החדשה של SleepRate מאפשרת לשפר את השינה של המשתמשים

  "האפליקציה שלנו מאפשרת למשתמש לקבל אבחון וטיפול פרסונלי ולחוות שינוי באיכות השינה תוך 4-6 שבועות - בסביבה הטבעית של המשתמש, וללא צורך במעבדת שינה, פגישות עם מטפלים או שימוש בציוד מורכב ולא נוח", מסבור יאן קפלן, סמנכ"ל החברה. "השרות מיועד לכל מי שרוצה לגלות מה מצב השינה שלו ולשפר את איכות החיים דרך שינה טובה יותר – וכמובן, עבור אנשים הסובלים מבעיות שינה".

  "המשתמש לומד הרגלי התנהגות שמשפיעים באופן ישיר וחיובי על איכות השינה שלו, ובעזרת העזרים שלנו לומד לישון את כמות הזמן האופטימלית, משיג הירדמות מהירה יותר - ובאופן כללי יקום יותר רענן ואנרגטי".

   

  האפליקציה כבר נמצאת בשימוש וניתנת להורדה ב App Store וב-Google Play.

   

  DAYTWO

  דיי טו הישראלית מספקת פתרון לשיפור הבריאות על בסיס חיידקי המעיים (מיקרוביום), בהתבסס על מחקר פורץ דרך של מכון ויצמן. החברה מספקת המלצות תזונה מותאמות אישית שמטרתן המרכזית היא איזון רמת הסוכר בדם, ובהתאמה הפחתת הסיכון למחלות מטבוליות כגון סוכרת, השמנה, ויתר לחץ דם, וכן עידוד ירידה במשקל.

   

  במסגרת התהליך מקבל המטופל ערכה ובה מבחנה לאיסוף חד פעמי של דגימת חיידקי מעיים, וכן מד סוכר רציף, אותו מחברים לזרוע למשך שבוע. במהלך אותו שבוע, המשתמשים מתעדים את הארוחות והפעילות שהם מבצעים. בסוף אותו שבוע, כל הנתונים ודגימת חיידקי המעיים מוחזרים לבדיקת מעבדה - שבסיומה מקבלים הלקוחות אפליקציה ובה כל תוצאות הבדיקה והמלצות התזונה האישיות שלהם. מעבר לשבוע איסוף הנתונים הראשוני, אין צורך באיסוף נתונים נוספים.

   

  "המלצות התזונה שלנו מותאמות אישית וממוקדות באיזון רמת הסוכר בדם, ועל כן מתאימות לאנשים פרה-סוכרתיים וסוכרתיים שאינם נוטלים אינסולין, אשר נדרשים להקפיד על רמת הסוכר", מסבירה ליהיא סגל, מנכ"לית החברה. "מכיוון שאיזון רמת הסוכר בדם מפחית את הסיכון למחלות מטבוליות וכן מסייע למנוע רעב מוגזם ועייפות, הרי שהוא מתאים גם למשתמשים בריאים המעוניינים לחיות אורח חיים בריא, ולהיעזר בהמלצות לרדת במשקל".

  "מי שיבחר להשתמש בהמלצות שלנו יוכל להמשיך לאכול מאכלים שהוא אוהב, אשר מזוהים כבריאים עבורו, ולא ידרש לשנות את אורח החיים שלו באופן משמעותי. בהתאמה, אותו משתמש יוכל להימנע ממאכלים שחשב בטעות כי הם בריאים עבורו ובעצם עלולים להזיק לו", מוסיפה סגל. "המשתמשים יוכלו לבחון באפליקציה מה ההשפעה של הארוחות שהם אוכלים וכך ימנעו מבחירות מסוימות ויעדיפו אחרות".

   

  המוצר נמכר בישראל מאז נובמבר 2016. בנוסף מוצע המוצר למכירה מוקדמת בארצות הברית וצפוי להישלח ללקוחות לקראת סוף חודש מרץ 2017

   

  MEDinISRAEL - הכנס הבינלאומי למכשור ומחשוב רפואי

  ב-7 במרץ יפתח בתל אביב הכנס הבינלאומי למכשור ומחשוב רפואי MEDinISRAEL בהובלת מכון היצוא ובשיתוף משרד הכלכלה והתעשייה, משרד הבריאות ומשרד החוץ. לכנס צפויים להגיע מאות אורחים מרחבי העולם ביניהם שרי בריאות ונציגים בכירים מחברות בינלאומיות, מנהלי בתי חולים, מנהלי רכש, יבואנים וחברות אינטגרציה.

   

  לצד הכנס תתקיים תערוכה של למעלה מ-100 חברות ישראליות אשר יציגו טכנולוגיות בריאות חדשניות ביניהן: מכשירים לבישים, mApps ואינטליגנציה מלאכותית, טכנולוגיות סייבר רפואה, כלי אבחון מקוונים מתקדמים וטכנולוגיות מציאות וירטואלית ומציאות רבודה לחדרי ניתוח כמו גם לצורכי הדרכה, טיפול ושיקום וטכנולוגיות לשיפור היעילות בבתי חולים.

   

  בשיתוף מכון היצוא


  פורסם לראשונה 09/02/2017 11:36

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רונן אקרמן
  אנג'לה רבינוביץ. מנהלת מחלקת מדעי החיים ב מכון היצוא
  צילום: רונן אקרמן
  מומלצים