שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר בסורוקה: השמנת יתר בהיריון? הילד יהיה שמן

  אנחנו מקבלים לא מעט דברים מהורינו כבר ברחם, וכעת מתברר שהשמנה היא אחד מהם. חוקרים מבית־החולים סורוקה ומאוניברסיטת בן־גוריון, שבדקו נתונים של כרבע מיליון נשים, גילו קשר ישיר בין השמנת יתר של נשים בהריון להשמנה בקרב הילדים שלהן. ההמלצה: רוצה להיכנס להריון? הגיע הזמן לרזות

  כל אישה בהריון יודעת שלאופן שבו תנהג במהלך ההריון יש השפעה מכרעת על בריאות הילד או הילדה שצומחים בקרבה. היא נמנעת מעישון, מתנזרת מאלכוהול, מוותרת על הסושי ונזהרת ממאמצים גופניים מיותרים.

   

  מחקר חדש, שנערך על ידי חוקרים מבית־החולים סורוקה ומאוניברסיטת בן־גוריון, גילה גורם נוסף ומשמעותי בקשר בין האם לעובר: החוקרים מצאו קשר ישיר בין השמנת יתר של נשים בהריון לבין תחלואה והשמנה בקרב ילדיהן.

   

  בשנים האחרונות נרשמת עלייה מדאיגה בשכיחות הסובלים מעודף משקל בעולם המערבי וגם בישראל. מחקרים שנערכו בארה"ב העלו שכמעט שליש מהנשים בגיל הפוריות, בין גיל 20 ל־39, סובלות מהשמנת יתר, ורבע נוסף מהנשים בשכבת גיל זו הן בעלות משקל עודף.

   

  משקל עודף והשמנת יתר עלולים לגרום לסיבוכים הקשורים בהריון, כמו עלייה בשכיחות סוכרת הריונית, יתר לחץ דם, לידות מוקדמות, ניתוחים קיסריים, תסחיפי דם, וגם לסיבוכים ליילודים כמו לידה במשקל גבוה.

   

   ( ) ( )

   

  השמנה בהריון תשפיע על בריאות הילד לטווח הארוך

  במחקר החדש שנערך בישראל נבחנו נשים שנחשבות לפי מדד BMI לשמנות לצד נשים במשקל עודף ונשים שמשקלן תקין.

   

  החוקרים: ד"ר פיני דמתי מבית־החולים סורוקה, פרופ' מיכאל פריגר מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן־גוריון, ד"ר דניאלה לנדאו מחטיבת הילדים ופרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה — בדקו נתונים של כרבע מיליון נשים שילדו בשנים 2014-1991.

   

  מתוך הנשים האלה 2,275 היו שמנות, ו־1,001 נשים עברו ניתוחי קיצור קיבה אבל עדיין הוגדרו שמנות אף שהשילו חלק גדול ממשקלן. "החלטנו לבדוק מה קורה לילדים של אותן נשים שסבלו מהשמנה במהלך ההריון לאורך זמן", הסביר פרופ' שיינר.

   

  ומה הם גילו? החוקרים מצאו שילדים לאמהות שמנות סבלו יותר באופן מובהק ממחלות ומהשמנה מאשר ילדים שנולדו לאמהות במשקל תקין או בעודף משקל. ההשמנה המשמעותית ביותר אובחנה בקרב הילדים לאמהות שעברו ניתוחי קיצור קיבה, ולאחריהן הנשים שסבלו מהשמנה בזמן ההריון. "המשמעות היא שאישה שלא מקפידה על תזונה נכונה ונכנסת להריון עלולה לגרום לנזק בטווח הארוך. ילדים לנשים שמנות, וכאלו שעברו ניתוחי קיצור קיבה, צריכים להימצא במעקב משום שהם נמצאים בקבוצת סיכון", מסביר פרופ' שיינר.

   

  האם רק האמא אחראית לגורלו של הילד השמן? נראה שלא. השמנה מושפעת גם מהסביבה שבה הילד גדל, ובבתים שבהם אין תרבות תזונה בריאה — לילד יש סיכוי גבוה יותר לסבול מעודף משקל. גם לגנטיקה של שני ההורים יש חשיבות, אולם התוצאות המובהקות של המחקר מצאו שהסביבה הרחמית שבה גדל התינוק היא בעלת חשיבות גדולה מאוד.

   

  "נשים צריכות לדעת שלסביבה הרחמית יש חשיבות להן וביחס לילדיהן לא רק בטווח הקצר, כמו סיבוכי לידה או משקל גבוה של היילוד, אלא גם בטווח הארוך. הילדים עלולים לחלות במחלות כמו סוכרת ויתר לחץ דם וכמובן לסבול מהשמנה", מסכם פרופ' שיינר.

   

  אז מה אפשר לעשות? החוקרים סבורים שנשים שמנות צריכות לראות את ההריון כ"חלון הזדמנויות" כדי לרדת במשקל עוד לפני ההחלטה להרות. עוד סבורים החוקרים כי נשים שכבר סובלות מהשמנה בתקופת ההריון צריכות לפנות לדיאטנית כדי להתאים להן תפריט מיוחד.

   

  ומה לגבי מהלך ההריון? ימית יעקובי, דיאטנית בבית־החולים סורוקה, ממליצה על הטיפים הבאים: לא להתפתות למזון בעל ערך קלורי גבוה (לכל היותר פעם או פעמיים בשבוע), להקפיד על ארוחות מסודרות, להימנע מנשנושים, להקפיד על פעילות גופנית בהתאם לשלב ההריון (בכפוף להתייעצות עם רופא) ולשתות הרבה מים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כמה צריך לעלות במשקל במהלך ההריון?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים