שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המלחמה בדאעש בסיני: צבא מצרים מחסל פעילים ומשמיד מנהרות לעזה

  ארגון המדינה האיסלאמית קיבל אחריות לירי הרקטות אל אילת. 1,000-800 אנשיו פועלים בחצי האי סיני ומולם 25 אלף חיילים מצרים. אתמול חשף דובר צבא מצרים כי שש מנהרות הושמדו בחודש שעבר והציג תיעוד. מנגד, דאעש הגביר את הפרסומים על אודות ההרוגים שלו

   

  המלחמה בדאעש בסיני - מעל ומתחת לפני הקרקע ()
  המלחמה בדאעש בסיני - מעל ומתחת לפני הקרקע
   

  ארגון דאעש (ה"מדינה האיסלאמית") קיבל אחריות למטח הרקטות אמש מסיני לעבר אילת. בהודעת הארגון צוין כי "שוגרו כמה רקטות גראד לעבר ריכוזי היהודים באום-רשרש (אילת)". בהודעה נאמר כי "על היהודים והצלבנים לדעת ש'מלחמת הפרוקסי' (המאבק של מצרים שמסייע לישראל. ר"ק) לא פוטרת אותם משום דבר וכי מה שיבוא יהיה נורא יותר בעזרת אללה". בנוסף הזהיר הארגון: "אתם אורבים ואנחנו אורבים יחד אתכם".

   

  בעזה דיווחו על שני הרוגים בתקיפת מנהרה בגבול מצרים שאותה ייחסו לישראל, אבל גורמים בצה"ל אמרו כי ייתכן שמצרים היא שתקפה.

   

  הטענה הזו של תקיפת מצרית לכאורה מגיעה שעות ספורות לאחר שדובר צבא מצרים הודיע כי הצבא חשף והשמיד שישה פתחי מנהרות המחברות בין רצועת עזה לחצי האי סיני. בתמונות שפרסם נראות המנהרות המצוידות בין היתר במאוורר ובאמצעים נוספים. המנהרות הללו הושמדו בין 17 בינואר ל-2 בחודש זה. שלשום הודיע דובר צבא מצרים כי הכוחות הצליחו לחסל שלושה מפעילי שלוחת הארגון בצפון סיני.

  קבלת האחריות לירי הרקטות אל אילת ()
  קבלת האחריות לירי הרקטות אל אילת

  בתוך מנהרה שהושמדה בידי צבא מצרים ()
  בתוך מנהרה שהושמדה בידי צבא מצרים

  הצצה לאחת המנהרות שהשמיד צבא מצרים ()
  הצצה לאחת המנהרות שהשמיד צבא מצרים

  החיבור בין רצועת עזה לחצי האי סיני במנהרה שנאטמה ()
  החיבור בין רצועת עזה לחצי האי סיני במנהרה שנאטמה
   

  פיצוץ משאית זבל ממולכדת בסיני

  פיצוץ משאית זבל ממולכדת בסיני

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בדאעש, לפחות מבחינה תקשורתית, מקדישים יותר תשומת לב למתרחש בסיני בחודשים האחרונים. בין היתר זה בא לידי ביטוי בהודעה על פעילים שנהרגים בלחימה. השבוע הודיע הארגון על מותם של אבו עבד א-רחמן אל-מקדסי ועוד שני פעילים במערך ההסברה של השלוחה. בסוף השבוע האחרון אף פרסמה השלוחה קורס של עזרה ראשונה שהיא ערכה לאנשי השלוחה.

   

  מאז ההצטרפות הרשמית של "אנסאר בית אל-מקדס", לארגונו של אבו בכר אל-בגדאדי ההתמקדות של הארגון מבחינה מבצעית הייתה בצבא המצרי שבו הוא רואה כ"אויב הקרוב" וכ"משרת של היהודים". אך המסרים המאיימים לעבר ישראל לא נשכחו בסרטוני התעמולה שלו ומעת לעת היה גם ירי רקטי לעבר ישראל.

   

  בבליץ הסרטונים של דאעש בעיצומה של "אינתפאדת היחידים" ב-2015, באחד הסרטונים מסיני הוצג דובר בעברית. בסרטונים אחרים הם איימו לתקוף את ישראל כפי שעשו בעבר במתכונת "אנסאר בית אל-מקדס" בין אם זה בירי לעבר אילת (אום א-רשראש) או בפיגועים ליד הגבול כמו במתווה של הפיגוע בכביש 12 בדרך לאילת באוגוסט 2011.

  דאעש הודיע על מות כמה מאנשיו. בתמונה: אבו עבד א-רחמאן אל-מקדסי ()
  דאעש הודיע על מות כמה מאנשיו. בתמונה: אבו עבד א-רחמאן אל-מקדסי

  דאעש הודיע על מותם של שניים מאנשי ההסברה שלהם בסיני ()
  דאעש הודיע על מותם של שניים מאנשי ההסברה שלהם בסיני
   

  שלושה הרוגי דאעש בתקיפת הצבא המצרי בסיני ()
  שלושה הרוגי דאעש בתקיפת הצבא המצרי בסיני

  קבלת האחריות האחרונה של דאעש לירי לעבר ישראל הייתה בחודש שעבר, עת פרסמה השלוחה תמונות של רקטה ששוגרה לעבר מעבר ניצנה. רקטה שככל הנראה לא חצתה את הגבול. באותו חודש התפרסם בשבועון של הארגון "א-נבא'" ראיון נדיר עם המנהיג החדש של שלוחת דאעש בסיני, שהוצג לראשונה כשייח אבו האג'אר אל-האשמי. הוא משמש כמחליפו בפועל של אבו דעא אל-אנסארי, מנהיג הארגון בסיני, שחוסל על ידי צבא מצרים באוגוסט האחרון.

   

  בראיון נשאל אל-האשמי על ההתערבות הגלויה של ישראל בחצי האי סיני לטובת משטר א-סיסי וענה בשאלה: "איך הם לא יתערבו כשהם רואים את הסוף שלהם מתקרב בזריחת שמש החליפות? איך האם לא יתערבו כשהם יודעים מי יביא לקץ המדינה המדומיינת שלהם כפי שיודעים בניהם. הם כרגיל מסתירים את האמת והם יודעים זאת".

   

  כיפת ברזל יירטה רקטות ששוגרו לאילת    (צילום: פבל קנור, הרצל יוסף, מאיר אוחיון)

  כיפת ברזל יירטה רקטות ששוגרו לאילת    (צילום: פבל קנור, הרצל יוסף, מאיר אוחיון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  באותו ראיון שבו הוא דיבר במפורש על הפצצות שראליות מהאוויר הוא טען כי "היהודים נמצאים במצב של בלבול למרות שהם משתמשים בנשק הכי טוב שלהם ובטכנולוגיה הכי טובה שלהם. הם סובלים ממחסור במידע וחוסר הבנה לגבי המצב האמיתי בסיני. זה מגביר בקרבם את הפחד מפני חיילי החליפות שמתקרבים אליהם יום אחרי יום. הם מוציאים כספים רבים כדי להגן על הגבול המזויף שלהם שייעלם בעזרת אללה. הם שכחו כי המסורת של אללה לגביהם אומרת שהם ייחרבו בבתיהם בידיהם ובידי המאמינים".

   

  ב-13 בדצמבר, לפני הראיון שלו וירי הרקטה לעבר מעבר ניצנה, הודתה השלוחה בסיני כי עבד אל-אילה קישטה, שעל פי הפרסומים השונים, שימש כאיש קשר בין השלוחה לחמאס ואף היה בעבר פעיל בזרוע הצבאית של התנועה העזתית, נהרג בנסיבות לא ידועות. לפני ההודאה במותו של קישטה דיווחה סוכנות הידיעות "אל-אעמאק" על שלוש תקיפות ישראליות בחצי האי סיני תוך שלושה ימים. הטענות מצד דאעש על תקיפות ישראליות מהאוויר בסיני הפכו לעניין די שגרתי.

   

  שלוחת דאעש בסיני מונה על פי הערכות שונות כ-1,000-800 פעילים ומרוכזת בצפון חצי סיני. לאחרונה חשף נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, כי 25 אלף חיילים (41 גדודים) משתתפים בלחימה העיקשת בסיני שסופה אינו נראה באופק. הצבא המצרי, כך נראה, מצליח להתקדם יותר מבעבר בלחימה נגד השלוחה, אך מיגורה המוחלט אינו נראה באופק לנוכח הקשיים כגון תוואי השטח, הלחימה נגד כוח שאינו צבא סדיר ושיתוף פעולה של האוכלוסייה המקומית עם השלוחה.

   

  הפיגועים שמוציא הארגון לפועל נגד הצבא המצרי נראים מעט פחות איכותיים ותדירים מבעבר, אך עדיין מעת לעת הם גובים קורבנות לא פשוטים מהצבא המצרי שמנסה לשדר עסקים כרגיל. נשיא מצרים א-סיסי אמר היום בכנס צבאי כי צבא מצרים ימשיך להיאבק בטרור עד למיגורו המוחלט: "אנחנו ממשיכים בקרבות. נחסל אותו בקרוב בעזרת אללה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים