שתף קטע נבחר

החוקרים שמצאו את המערה ה-12: "היינו בהלם"

" אנחנו יודעים שבאיזור הזה נמצאו מגילות שונות, אבל לא האמנו שבאמת נזכה למצוא ממצאים כאלה": הארכיאולוגים שחשפו את המערה ה-12 באזור קומראן, הגיעו לאולפן ynet עם חלק מהממצאים המרגשים שהתגלו - חלקם מימי בית המקדש השני, וחלקם מן התקופה הפרה-היסטורית. והם עדיין מתרגשים

 

"בחפירה שערכנו מטעם האוניברסיטה העברית בחודש ינואר, במערת המצוקים באיזור קומראן - מצאנו עדויות חדשות להטמנה של מגילות ים המלח, מלפני למעלה מאלפיים שנה", מספר ד"ר אורן גוטפלד לאולפן ynet. "כיום בוודאות יש לנו עדות למערה הנוספת".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"כבר שישים שנה לא נמצאו בחפירה ארכיאולוגית עדויות להימצאותן של עוד מגילות ועוד מערות חדשות שבהן היו מגילות", מוסיף אחיעד עובדיה. "זו באמת הפעם הראשונה מזה כמה עשורים". אין פלא, איפה, כי הארכיאולוגים עדיין מתרגשים. ליתר דיוק: "בהלם. אנחנו יודעים שבאיזור הזה נמצאו מגילות שונות, אבל לא האמנו שבאמת נזכה למצוא ממצאים כאלה". 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

גוטפלד מספר כי למעשה, "המערה התגלתה כבר על ידי יגאל ישראל מרשות העתיקות ב'מבצע מגילה' בשנת 1992. היא נסקרה אך לא נחפרה, ובעצם חיכתה עד שאנחנו נגיע".

 

"ריח של מדבר יהודה" באולפן

אתמול (יום ד') פרסמה האוניברסיטה העברית כי התגלו עדויות חדשות מהמגילות הגנוזות במדבר יהודה, במה שהוגדר כ"אחת התגליות הארכיאולוגיות המסעירות והחשובות ביותר ב-60 השנים האחרונות במערות קומראן". משך ארבעה שבועות עמלו החוקרים על החפירה, וכעת מחכים לפיענוחה של המגילה שנמצאה.

 

המגילה הגנוזה מאוד (צילום: קייסי לו ואורן גוטפלד) (צילום: קייסי לו ואורן גוטפלד)
המגילה הגנוזה מאוד(צילום: קייסי לו ואורן גוטפלד)

 

"יש כאן ריח של מדבר יהודה", אומר ד"ר גוטפלד כשהוא מציג כמה מן הממצאים המרגשים – חלקם בני אלפיים ואחרים בני עשרת-אלפים שנה - ובהם פיסת בד שעטפה את המגילה, חתיכת קלף – כנראה שחלק מהמגילה - מעור של בהמה, ורצועה שעטפה את המגילות שנשדדו בחלקן על ידי הבדואים שהיו שם קודם.

 

"איך שאני מדמיין את זה הבדואים נכנסו, שברו את הקנקנים, הוציאו את המגילות מתוך עטיפות הבדים, פתחו את העור, ראו שזו מגילה, השאירו את כל הממצאים לנו - ולקחו את המגילות לעצמם. בחלק הרחוק יותר של השולחן, יש ממצאים מסוג ההתמחות של אחיעד – פרה-היסטוריים".

 

אני קראתי שיש כבר יכולת טכנולוגית לקרוא מגילות, גם כשהן כמעט שרופות לחלוטין. אתם מסוגלים לקרוא מה כתוב כאן?

 

"אנחנו לא, אבל במעבדת המגילות של רשות העתיקות שמנוהלת על ידי פנינה שור, יש את היכולת והאמצעים לקרוא מגילות. לאחרונה קראו גם מגילה מגולגלת שרופה מעין גדי. הממצאים יועברו אליהם לטיפול ולהמשך בדיקה".

 

גוטפלד מספר כי "ההיסטוריה של המגילות שנמצאו, עצובה מאוד בחלקה. מיד אחרי שנמצאו שבע המגילות הראשונות במערה אחת, הבדואים מכרו את זה לסוחר נעליים בשם קנדו בבית לחם. בתחילה הוא לא עמד על המשמעות שלהן, והכין מהן סוליות לנעליים, ומאוחר יותר גם כתוּבות לנישואים מוסלמיים. רק מאוחר יותר, כשהתחילה התעניינות על ידי חוקרים ונזירים שהבינו את המשמעות, הוא ביקש מהבדואים לחפש עוד, וכך הם מצאו את מרבית המגילות, שנמכרו בשוק העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אולפן ynet
ריח של מדבר
צילום: אולפן ynet
מומלצים